Fantasy, která nesmí chybět v žádné knihovně

Fantasy bylo, jest a bude. Když se to tak vezme, tak nejprodávanější kniha světa – Bible, (teď mi věřící prominou), je také v mnoha kulturách označována za fantasy. I historicky nejstarší dochované epické dílo – Epos o Gilgamešovi, patří také okrajově do tohoto žánru. Dalo by se tak velmi nadneseně říct, že fantasy je takový rodič všech ostatních stylů. V nejstručnějším shrnutí, fantasy příběh se odehrává v alternativní realitě, která nevychází z vědy, ale z něčeho, co se vymyká přírodním zákonům. A my si teď představíme pár kultovních i méně známých kousků, které by v žádné knihovně neměly chybět.

Jen tak na okraj, sháním lehce bizarní výtisky této konkrétní série, ve které má Legolas mulet. Kdo by je měl, ozvěte se prosím na náš Facebook.

J. R. R. Tolkien: Středozemě a ti druzí

Nevím, jestli má smysl opakovat to, co už bylo, a ještě bude mnohokrát napsáno. Můžete to opakovat jako mantru, Hobit, Pán prstenů, Silmarillion, Húrinovy děti, Pád Gondolinu, Beren a Lúthien… prostě J. R. R. Tolkien vymyslel něco tak kouzelného a vybroušeného, že se jeho knihy budou skloňovat a připomínat ještě hodně hodně dlouho, možná ještě v dobách pátého věku (ať už je teď jakýkoliv). V záři majestátních staveb, jazyků a příběhů ze Středozemě se jako chudí příbuzní krčí ti ostatní. Každý autor fantasy by se chtěl stát novým Tolkienem a prozatím k tomu nakročili snad jen pan Sapkowski se svým Zaklínačem a G. R. R. Martin (podobnost s iniciály Tolkienovými čistě náhodná) s Písní ledu a ohně. Mohl bych dál pokračovat k Malazké knize padlých Steva Eriksona, nebo Temné věži Stephena Kinga, jenže jsem je ještě nečetl, a tak je nemohu doporučit, ale bylo by mi líto je nezmínit, protože jejich zásah do světa fantasy je nemalý.

.

Terry Pratchett: Série Úžasná Zeměplocha

Jak vysvětlit a popsat něco, co vám změnilo život? Příběh o rozsahu více než čtyřiceti knih, které na sebe nenavazují, ale jednotlivé postavy se potkávají a jejich osudy prolínají? Jak popsat tu nejlepší, nejvtipnější a nejhravější fantasy sérii v celém mnohovesmíru? Možná právě tak, jak jsem to právě udělal. Ano, Zeměplocha je moje srdcovka, rád se vracím do plochého světa na hřbetech čtyř obřích slonů, stojících na zádech vesmírné želvy A´tuin. Přiznávám, že jsem nekriticky propadl kouzlu knih Terryho Pratchetta a některé filosofie z nich přijal za své. Kdykoliv je příležitost, každému Zeměplochu podsouvám, nenápadně, ale vytrvale, protože čím víc lidí ji bude znát a věřit, tím je pravděpodobnější, že prorazíme závoje reality a skutečnosti a ona se někde na okraji vesmíru opravdu zhmotní.

Terry Pratchett, Neil Gaiman: Dobrá znamení

Spojení sil dvou anglických spisovatelů, způsobilo jednu úžasnou fantasy knihu a to jsou právě Dobrá znamení. Příběh o dobru a zlu, andělech a démonech o konci světa a přátelství, které tohle všechno dokáže přebít jsem objevil relativně nedávno. Přivedl mě k nim můj milovaný Terry Pratchett a rozhodně nelituji. Neil Gaiman skvěle doplňuje Terryho humorné pasáže svými temnými, prolezlými červy a všechno dohromady to prostě funguje výborně. Je neuvěřitelné, že knihu psali na dálku, v dobách, kdy internet víceméně neexistoval. Dobrá znamení jsou plná nápadů, skvělých postav, krásně odporných démonů a hromady anglického humoru

Celá recenze ZDE.

Pedro Rušeb

Měl jsem se narodit o sto let dříve, ale protože bych padnul hned v první světový, nachystal mi to osud jinak. Jsem paranoidní technofob, závislý knihomol, spisovatel negramot, společenský asociál, snílek žijící krutou realitu, lyrický cynik a až jednou zjistím, jak to na světě opravdu chodí, všechno raději hned zapomenu.See author’s posts

.

.

Robert Ervin Howard: Série Conan

Existujú dve tradície fantasy, na ktoré nadväzujú jej autori. Jedna škola prisahá na Tolkiena a druhá na Howarda. Ja patrím do tímu Conan. Je pre mňa esenciálnym akčným fantasy hrdinom. Navyše bol Howard majster vo vytváraní pôsobivých imaginárnych svetov. Conanovské poviedky a romány sa vyznačujú sviežim a úderným štýlom, ktorý má aj po sto rokoch od vydania čo povedať súčasnému čitateľovi.

Celá recenze ZDE.

.

.

Miroslav Žamboch: Série Koniáš

Český spisovateľ Miroslav Žamboch sa po viac ako tridsiatich rokoch písania vypracoval na žánrovú špičku. Žamboch na scéne prerazil s dodnes veľmi populárnym hrdinom Koniášom. Je to vyvrheľ, dobrodruh, bojovník a žoldnier, ktorý cestuje po vymyslenom stredovekom fantasy svete. Český autor najlepším možným spôsobom rozvíja conanovský archetyp akčného hrdinu. Zbierka poviedok Muž na Stezce predstavuje vynikajúci úvod do sveta Koniáša, po ktorom by ste hneď mali siahnuť na Žambochov románový majstrovský kúsok Na ostrí čepele.

Celá recenze ZDE.

.

Robert Jordan: Série Kolo času

Máloktorá séria ma chytila tak za srdiečko ako Kolo času. Je to monumentálna epopej o štrnástich dieloch, ktorá rozpráva príbeh Randa Al’Thora a jeho druhov v boji proti zlu. Robert Jordan v nej umne mieša prvky od Tolkiena, HerbertaHowarda a vytvára pútavý fantasy koktejl. Nie je to také temné ako Hra o tróny, ale vo výstavbe sveta má Jordan značne navrch. Vrchol klasickej fantasy plnej udatných činov, veľkého zla, hrdinov bez bázne a hany, tajuplných minulých civilizácii a mystickej mágie.

Celá recenze ZDE.

Juraj Červenák: Séria Čierny Rogan

Slovensko zrodilo jedného mimoriadne talentovaného autora fantastiky – Juraja Červenáka. Dokázal preraziť na trhu aj napriek absolútnemu dlhoročnému nezáujmu slovenských vydavateľstiev o fantasy. Urobil si meno v Českej republike do takej miery, že je považovaný za miestneho autora a následne konečne prerazil na Slovensku. Za jeho úspechy vo veľkej miery vďačí svojej románovej prvotine – slovanskému fantasy Vládca Vlkov a následným pokračovaniam. Červenák zručne skombinoval prvky od SapkovskéhoHowarda, zabalil ich do neokukanej slovanskej omáčky a hlavne to celé bravúrne napísal. Knihy od tohto slovenského spisovateľa sa len veľmi ťažko púšťajú z rúk, čo viem potvrdiť z vlastnej skúsenosti. 

Více o tomto autorovi ZDE.

Alexandra Pavelková: Prísaha – Príbehy o Vimke

Počas puberty som mal šťastie, že sa ku mne dostalo súborné vydanie príbehov o vedme Vimke. Jedná sa o ďalšiu slovenskú slovanskú fantasy, ktorá v mierne Sapkovského duchu rozprávajú príbehy a dobrodružstvá čarodejnice Vimky. Aj po rokoch od prvého čítania si v sebe nesiem veľmi príjemné spomienky na chvíle strávené s knižkou, takže rozhodne odporúčam vyhľadať a autorku motivovať k dopísaniu ďalších pokračovaní.

.

.

Čas hrdinov: antológia slovenskej fantasy

Slovenská fantasy sú nielen Červenák a Pavelková, ale ďalšia hromada autorov, ktorý publikujú primárne poviedky. Slovenské vydavateľstvo Artis Omnis sa vrhlo do chvályhodného projektu antológii slovenskej fantastiky. Kým prvý diel Času hrdinov sa pokúšal zhrnúť to najlepšie zo slovenskej fantasy do čias vydania knihy, tak druhý predstavuje zbierky najlepších poviedok súčasnej generácie autorov. Každý si v nej nájde niečo svoje, poviedky sú vzácne vyrovnané a je radosť sa do nich ponárať.

Michal Puchovský

Som starý bigbiťák v mladom tele, vášnivý čitateľ vysokej, strednej i nízkej literatúry a doktorant na Ústave religionistiky pri FF MUNI v Brne. Aktuálne patrím už k tretej generácii novinárskeho rodu Puchovských, ktorá sa síce chvíľu tvárila, že sa jej žurnalistické dedičstvo netýka, ale vnútornému volaniu písať neodolala. See author’s posts

.

František Kotleta: Série o Tomáši Koskovi

To, že je František Kotleta sázka na jistotu ví už asi každý, kdo kdy vůbec držel v ruce nějakou jeho knihu. Pochybovat o jeho talentu je asi to samé, jako pochybovat o existenci křemíkového nebe. (Které existuje! Kam by jinak šly vyřazené kalkulačky?) Série o Tomáši Koskovi, detektivním vyšetřovateli, zabývající se okultními tresnými činy, se nijak nevymyká jeho klasickému stylu. Celý příběh začíná knihou vhodně nazvanou Příliš dlouhá swingers party a krom temných momentů slibuje plno kvalitního sexu a černého humoru, kterému nebude nic svaté.

Celá recenze ZDE.

.

Kristýna Sněgoňová: Krev pro rusalku

Kristýna Sněgoňová přišla z ničeho nic a už z její urban fantasy prvotiny se stal bestseller. Hlavní hrdinou Krve pro rusalku je ultimátní kretén Dominik Stolbenko. Musím říct, že mě hlavní hrdina sral už od prvního momentu, protože tak skvěle napsaného arogantního idiota jen tak v knize nepotkáte. O to více vás pak škodolibě těší sračky, které se mu dějí. Solbenko pracuje jako policista a řeší brutálně zavražděné víly. Sněgoňová si výborně hraje s foreshadowingem, takže můžete sami uvažovat nad tím, zda je či není zahradník vrahem. A když budete dostatečně všímaví, vyřešíte případ i před Stolbenkem. Krom výborně zamotané zápletky se můžete těšit i na trochu té akce.

Celá recenze ZDE.

Lucie Lukačovičová: Poslední bůh

Pokud vás už nudí ty neustále omílané fantasy světy postavené na vikingské nebo slovanské kultuře, pak je Poslední bůh tou nejlepší volbou! Steampunkový epos se totiž odehrává v kouzelné Indii. Spolu s hrabětem Sangatte a jeho elfskou manželkou Eliantou půjdete po stopách starých bájných postav, králi Rámovi a jeho manželce Sítě, a budete pátrat po mýtické zbrani Brahmastra. Za poslední dobu na mně žádná kniha neudělala takový dojem. Je to už několik let, co jsem ji dočetla a stále ve mně nějak žije. Ale uvnitř Posledního boha je něco hřejivého, co ani nedokážu správně vysvětlit. Něco, co mě zasáhlo a odmítá odejít.

Celá recenze ZDE.

Cornelia Funkeová: Série Inkoustový svět

Sama se hrdě považuji za Potterheada a dokazují to mé Relikvie smrti vhodně vytetované přes polovinu zad. Nicméně bych nebyla objektivní, kdybych sama neuznala, kolik je v Potterovi plotholů. Nicméně v rámci tohoto žánru kouzelné fantasy je série, kterou bych téměř byla schopna považovat za dokonalou. Představte si, že máte talent cokoliv a kohokoliv vytáhnout ze své oblíbené knihy. A jednou si takto čtete třeba Zaklínače a zničeho nic se vám objeví v bytě Sigismund Dijkstra. No tak něco podobného se stalo otci malé Maggie. Přidejte si k tomu únosy, mafie, cestování mezi dimenzemi a máte dokonalý kokteil dobrodružství.

Celá recenze ZDE.

Petr Boček: Hřbitov trpaslíků

Jak už jste si všimli ze všech mých doporučení výše, spíš než high fantasy ocením kouzelné a urban fantasy, neboť si ráda představuji, že je i v našem světě techniky trochu té magie. Petr Boček si u Hřbitova trpaslíků vystačil s málem a byl schopný vytvořit poutavý drsný thriller s malými gnómy a ghůly v hlavní roli. Infantilní obálka jen podtrhuje ten hutný kontrast morbidností, které se v knize dějí. Pak je tam několik duchů, vražd, únosů a mučení a do toho malí trpajzlíci, kteří se umí zneviditelnit a provádět neplechy. Prostě dokonalý bizár, u kterého si budete mlaskat.

Celá recenze ZDE.

.

Maya Allayí

Když z vás vyroste částečně autistický asociál, máte dvě možností: Depkařit, protože jste divní anebo se stát šťastnými a hrdými multifunkčními nerdy. Já si vybrala tu druhou možnost. See author’s posts

.

.

Shannon Messenger: Strážce ztracených měst

Jsem vyzobávač napříč všemi žánry, takže i ve světě fantasy mám své oblíbence, i když nejsou vidět všude, za pozornost rozhodně stojí. Ignorujme, že nejsem cílová skupina. Na to dlabu z vysoka. Zatím jsou venku tři díly a kvalita se drží a co víc – autorka neprudí tím, že by jednotlivé díly byly tenčí a tenčí. Ne ne, jsou to pěkné bibličky, které nabízejí příběh 12 leté Sofie. Šprtka a podivínka, která nikam nezapadá, se z ničeho nic ocitne ve světě plném elfů, kde je za snad ještě většího exota. Jde jí o život a vše se obrací naruby. Čemu má věřit? Komu? Kdo doopravdy je? A aby toho zmatkování nebylo málo, honí se jí v hlavě i myšlenky druhých, protože je telepatka. Vítej, dobrodružství!

Camilla a Viveca Sten: Hluboký hrob

Druhý tip je opět z kategorie pro náctileté. Zatím mám za sebou pouze první díl, chystám se na další, ale v každém případě se chci do světa, kde se věří na mořské víly (protože existují!), určitě vrátit. Pověry, legendy, náznak thrilleru a to vše v prostředí, které k bájím přímo svádí. Opět je tu hlavní hrdinka outsider, atmosféra je nejen mrazivá, ale na knihu pro teenagery i dost strašidelná. A kdyby tu nebylo ono klišé s hrdinou „odpadlíkem“, jednalo by se o velmi výjimečný kousek. Takhle nezbývá než hltat řádky a jít za tajemstvím lidí, kteří mizejí beze stopy, na místě, kde by se normální člověk mimo turistickou sezonu rozhodně zdržovat nechtěl. Ne proto, že by mu umrznul zadek, ale proto, že by ho z počasí a zdejších podmínek přepadla deprese o velikosti Titanicu.

Ivana Nováková: Zpackané kouzlo

Sáhneme do českých luhů a hájů. Reteling je něco, co nemusím. Máš vlastní hlavu, nevykrádej! Vysoká míra skepse však nebyla na místě. Autorka vzala Krásku a zvíře, vrzla je do současné Prahy a kupodivu z toho vzešel celkem zajímavý a čtivý počin. 120 stran krátká jednohubka ideální na nastydlý podzimní sobotní den je navíc i vtipná. Těch několik klišé, která tato romantická fantasy obsahuje, může někomu způsobovat tik v oku, jenže vše je zaobaleno v sarkasmu a cynických hlodech, což vytváří neotřelý a velmi lákavý koktejl.

.

.

Darynda Jonesová: První hrob napravo

U cynismu a sarkasmu ještě chvíli zůstaneme. První hrob napravo je v první řadě označován coby paranormální thriller, který je líznutý fantasy a detektivkou. Dlabu na definice, tohle bylo terno. Všechny čtyři díly, víc jich bohužel u nás nevyšlo, jsou výborné. Nabízejí neuvěřitelně vtipné a trefné hlody, i dialogy. Skvělé postavy, do placu hodí i nějakou tu erotiku a vášeň, přidají démony a navíc jedno očko nezůstane suchý. Buď vám bude smutno, nebo budete slzet po záchvatech smíchu. Kdo je Charley? Soukromý detektiv. Žena, kterou může porazit kamion a ona to rozchodí. Jo a zapomněla jsem – vidí mrtvé, komunikuje s nimi a často je převádí na „druhou stranu“. Málo? Tak jo, já vám to prásknu, miluje Satanova syna, lepší? Nebo on miluje ji? Oni si to vysvětlí mezi sebou, jak to vlastně celé je!

Ven Dušáková

Utajená blondýna (aktuálně se pokoušející z černé přejít na skutečnou blond a odhalit své pravé já). Bez legrace – občas nemám šajna, která ruka je pravá či levá, ale zaručeně vám povím, který autor mě čím štve, a jaké konce mě točí do vývrtky. Máte knihu s Londýnem na obálce nebo v textu? Chci ji a už včera bylo pozdě! Jinak jsem prostě normální ženská, co je občas na zabití a jindy na zajetí, ojetí, přejetí či objetí. Domů mě nechcete, věřte mi, ale sranda je se mnou dozajista. See author’s posts

.

Anthony Ryan: Série Stín krkavce

Píseň krve je první díl ze série Stín krkavce, která si na Databázi knih vysloužila 92 %, dle mého názoru zcela zaslouženě. Hlavní hrdina, Vélin Al Sorna je svým otcem v jedenácti letech poslán do Šestého řádu a podstupuje tvrdý výcvik, aby se po řadě náročných zkoušek mohl stát válečníkem ve službách Víry, kterého čeká spoustu bitev – jak už těch, ve kterých zabíjí svoje nepřátele, tak těch, kdy musí bojovat sám se sebou. Ačkoli je loajální králi a Víře, nesouhlasí s pronásledováním a zabíjením kacířů a dá se říct, že je Vélin kladná postava nucená všemi možnými prostředky dělat velmi špatné věci, které ho pak vnitřně užírají.

.

Samantha Shannonová: Převorství u pomerančovníku

Převorství u pomerančovníku – samostatná kniha, která svým rozsahem vydá za dvě normální. Jedná se o příběh vyprávěný z pohledu čtyř postav napříč světem, který autorka vymyslela. Od Převorství je nejlepší neočekávat spletivý příběh, a čtenář, který se do něj pustí, musí být trpělivý, protože prvních asi 400 stran se toho moc neděje a člověk se seznamuje s jednotlivými postavami, světem samotným a tím, jak to vůbec funguje. Po polovině se ale rozjíždí akce, jejíž výsledkem by mělo být zabránění povstání Bezejmenného, což je drak, který před tisící lety prakticky vyhubil život na zemi. Příběh bych doporučila čtenářům, kteří mají rádi pomalejší rozjezdy, detailní svět a jednoduchý děj.

Celá recenze ZDE.

Jan Hamouz: Poloviční král

Poloviční král je zdařilý počin českého autora Jana Hamouze, u kterého je taky zapotřebí trocha trpělivosti, protože se jedná o první díl série Ptačí srdce a po dočtení je zřejmé, že ta skutečná akce a zápletka má přijít až ve druhé knize, která by měla vyjít v roce 2022. I v tomto příběhu sledujeme více postav a dostáváme se do hlavy krále Erenézie, který moc nezvládá výchovu následníka trůnu, Lheiwen, obyčejné venkovské dívky, jejíž rodiče k ní nejsou dvakrát upřímní a Garra, trochu zvláštního lodního kapitána s pokřiveným smyslem pro humor. Ačkoli kniha není nabitá dějem, je určitě hodně čtivá a poutavá, a pokud člověk nechce mít nervy na dranc, doporučuju se čtením počkat až do roku 2022, kdy si budeme moct pořídit i druhý díl.

Margaret Rogersová: Kouzla rodu Thornů

Kouzla rodu Thornů, další samostatná kniha, která spadá do kategorie YA, je vyprávěním ze světa, ve kterém ožívají magické knihy – grimoáry. Tyto knihy jsou uschované ve veleknihovnách a v jedné z nich pracuje hlavní hrdinka Elisabeth, které cestu zkříží kouzelník Nathaniel a démon Silas. Jedná se o originální příběh v novém světě a s postavami okolo dvaceti let, které se chovají logicky a čtenář nemá chuť je po pár stránkách zabít. Postava démona, který si velmi potrpí na správném oblékání a zároveň zůstává zákeřným démonem, baví celou knihu stejně jako Nathaniel a Elisabeth, kteří svou cestu sice začali shozeným knižním regálem, ale skončit mohou úplně stejně ošklivě jako svět kolem nich, pokud nevyřeší záhadné útoky na veleknihovny.

Dominika Rendlová

Studentka přírodních věd, která mimo jiné ráda píše a čte, nejvíc mě zajímá fantasy a dystopie, sem tam se vrhnu na romantiku nebo sci-fi. Zajímá mě cokoli s tématikou armády a tajných služeb, bojovými sporty a sebeobranou taky nepohrdnu, svezení tankem neodmítnu. Nenechám si ujít jedinou příležitost vycestovat za hranice, ať už států nebo imaginárních světů. See author’s posts

.

Robert Jordan: Série Kolo času

Možno je to čiastočne dané žánrom samotným – fantasy sa veľmi často uchyľuje k opakovaným vzorcom a používa už zaužívané pojmy. Z tohto pohľadu čo by som dal do pozornosti ako vybiehajúce z normy.

Kolo času – pre prácu s postavami a nádherné ukážky „ľudového myslenia“. Je veľmi ťažké vyjadriť na papieri rozdiel medzi názormi jednotlivcov a obecným presvedčením, ešte k tomu vo fantasy. Kolo času to však robí a dokonca každý región v rámci sveta má svoju vlastnú logiku

Josh Malerman: Série Archiv Bouřné záře

Archiv Bouřné záře od Brandona Sandersona – séria ktorá rúca zavedené klišé pomocou nesmierne dopodrobna rozvinutého sveta

Martin Malata

Študovaný archeológ a milovník histórie, sci-fi a fantasy, ku Knižnej diere ma doviedla moja snaha preraziť v umeleckom svete ako spisovateľ. Zatiaľ sa v remesle zaúčam a snažím sa tvoriť. K tomu patrí aj čítanie ľudí, ktorí sa už po podobnej dráhe vydali a uspeli. V čase, ktorý nevenujem čítaniu, publikujem (momentálne občasne) poviedky na moju stránku – archeofantasy.com. Áno, snažím sa vniesť viac archeológie a kultúrnej antropológie do fantastiky.

.

Andrzej Sapkowski: Série Husitská trilogie

Když se řekne Andrzej Sapkowski, tak si každý vybaví Geralta. Je to tak, anachronický Zaklínač si po celém světě získal davy fanoušků a jistě tomu pomohly počítačové hry i seriál. Nicméně Sapkowski sám ságu o Geraltovi za svůj opus magnum nepovažuje. Knihou, která je jeho srdci nejbližší je Husitská trilogie, mnohými nazývána Sága o Raynevanovi z Bělavy. A ačkoli jsem přesvědčen, že zaklínačské povídky jsou opravdu skvělé a pentalogii mám rád, trilogii považuji stejně jako její autor za něco, co bych doporučil každému čtenáři fantastiky.

Proč? Sapkowski v ní skvěle zpracoval proměnu hlavní postavy. Z naivního a sukničkářského floutka se Raynevan od Narrenturm, přes Boží bojovníky až po Lux perpetua změní k nepoznání. Zmužní a zmoudří. Přitom je tahle proměna pozvolná a přirozená. Zároveň je celá trilogie skvělou kronikou doby a autorovi se v ní povedlo výborně propojit fantasy prvky s reálnou historií.  A na rozdíl od ságy neobsahuje hluchá místa. Od té doby se něco podobného povedlo snad jen Jurajovi Červenákovi.

Andrzej Sapkowski: Magické střípky

Druhou Sapkowského knihou, která není až tak známá, přitom rozhodně stojí za pozornost, jsou Magické střípky. A to ani ne tak kvůli těm několika povídkám, v nichž si zkusil vše od postapo, přes horor po variaci na Alenku, ale především kvůli obsáhlé a velice precizně zpracované o Artušovské legendě.

Michaela Merglová: Série Píseň oceli

Michaela Merglová má na svém kontě x povídek a tři knihy. Miláčkem domácích fanoušků fantastiky se stala především díky svým gemmelovsky laděným knihám Píseň oceli a Píseň severu, jejichž hrdiny jsou bard Minangar a válečník Cuchenan. Knihy líznuté irskou mytologií a okořeněné humorem, jsou sice oprávněně tím nejlepším z hrdinské fantasy, co na domácí scéně máme.

Celá recenze na Píseň oceli ZDE.

Celá recenze na Píseň severu ZDE.

.

Michaela Merglová: Prokletá věž

Ale v jejich stínu se trošku jako Popelka krčí pozapomenutá Prokletá věž. A já si myslím, že neoprávněně. Prokletá věž je totiž ultimátně drsná zlodějská fantasy zabydlená zajímavými hrdiny, antihrdiny a padouchy, jimž autorka nedá nic zadarmo. Temná a místy až děsivá atmosféra z knihy balancující na hranici mezi hororem a psychickým terorem nedá čtenáři vydechnout. A přestože je členům zlodějské party kolem dvaceti, víc než Dannyho parťáky tahle vyvražďovačka připomíná to nejlepší z Tarrantina. Dark fantasy, v níž není nouze o dějové zvraty, zajímavé hrdiny a kterou jsme v našich domácích žánrových vodách dlouho postrádali. 

Jan Procházka

Narodil jsem se a rané dětství strávil ve slavné republice Žižkov. Takže jsem pravým Pražákem křtěným Vltavou. Ostatně město mi díky foglarovkám učarovalo a snad i proto mám dnes rád urban fantasy. Nicméně již ve školních škamnech jse přičichl k takovým autorům jako Jules Verne či J. M. Troska. Zatím, co jiní pubertální mladíci vytáčeli páskovské tance na punkových koncertech, Já hltal knihy, jako je Planeta opic, Den Trifidů či Malevil. Nicméně sám jsem napsal jen jednu steampunkovou novelku a pár pohádek pro dceru. A protože znám své limity, raději píšu recenze knih a audio knih a to již pátým rokem. Původně jsem psal své názory na knihy spíš jako doporučení přátelům na sociálních sítích. Tam si mě všiml Tomáš Dostál a já se tak díky němu stal členem týmu webu Fantasy Svet. Po té jsem psal pro obskurní Česko polský literární blog Kurwa vytaj a občas pro Pevnost. Poslední dva roky jsem strávil jako redaktor weebu Vanili.cz. Pracuji jako zahradník ve Strahovském klášteře. See author’s posts

About The Author