Knižní díra je internetový literární portál, založený v roce 2018 lidmi, kteří to dělají pro radost a z lásky k literatuře. Rádi jsme nekorektní, říkáme, co si myslíme a nebojíme se kritiky. 

Šéfredaktor

Když z vás vyroste částečně autistický asociál, máte dvě možností: Depkařit, protože jste divní anebo se stát šťastnými a hrdými multifunkčními nerdy. Já si vybrala tu druhou možnost.

Zástupce šéfredaktora

Měl jsem se narodit o sto let dříve, ale protože bych padnul hned v první světový, nachystal mi to osud jinak. Jsem paranoidní technofob, závislý knihomol, spisovatel negramot, společenský asociál, snílek žijící krutou realitu, lyrický cynik a až jednou zjistím, jak to na světě opravdu chodí, všechno raději hned zapomenu.

“Miloval život tak moc, až si ho nakonec vzal.”

Redaktor

Som starý bigbiťák v mladom tele, vášnivý čitateľ vysokej, strednej i nízkej literatúry a doktorand na Ústave religionistiky pri FF MUNI v Brne. Aktuálne patrím už k tretej generácii novinárskeho rodu Puchovských, ktorá sa síce chvíľu tvárila, že sa jej žurnalistické dedičstvo netýka, ale vnútornému volaniu písať neodolala.
Okrem tvorby knižných recenzií píšem aj o hudbe pre slovenský portál ROCKER.SK a spolupracujem so slovenským kriticko-spoločenským mesačníkom Kapitál.

Redaktor

V dnešní době má člověk strach, že jej jeho dítě uvidí jenom s mobilem v ruce. U nás to je s knihou v ruce. Jednu dobu jsem se vezla na vlně audioknih – papírové knihy musely na chvíli ustoupit do pozadí před nenechavými ručkami malého Sviště. Jsem milovnice „severských detektivek“, čím více krve, tím spokojenější jsem (Nesba nemusím).
Když v knize není krev, musí tam být alespoň génius formátu Hercule Poirot. Ráda nad knihami uvažuji, takže od vražd si odskakuji k filosofickým tématům. Pokud se skloubí mé dvě životní vášně – knihy a kočky – dokážu hory přenášet, jen abych měla klid na čtení!

Redaktor

Utajená blondýna (aktuálně se pokoušející z černé přejít na skutečnou blond a odhalit své pravé já). Bez legrace – občas nemám šajna, která ruka je pravá či levá, ale zaručeně vám povím, který autor mě čím štve, a jaké konce mě točí do vývrtky. Máte knihu s Londýnem na obálce nebo v textu? Chci ji a už včera bylo pozdě! Pozor na pusu, pokud se mnou chcete diskutovat o dvou mužských láskách mého života – na Jamese Spadera a Alana Rickmana se nesahá. Jinak jsem prostě normální ženská, co je občas na zabití a jindy na zajetí, ojetí, přejetí či objetí. Domů mě nechcete, věřte mi, ale sranda je se mnou dozajista.

Redaktor

Jsem introvertní knihomolka, která je schopná přelouskat knihu za jedinou noc a pokud nemusí, zásadně nevytahuje sluchátka z uší. Můj hudební vkus se absolutně neslučuje s mou povahou, ten knižní už snad více. Libuju si ve čtení fantasy a sci-fi knih a jsem velký pedant na pravopis.

Externí redaktor

Markéta Modrohad

V dětství přede mnou rodiče knihy schovávali, ale k ničemu to nevedlo. Rodinné kletbě učitelství jsem se pokusila vyhnout studiem umění a následně se dala na dráhu knihovnice. No a poněvadž to neklaplo, potřebuji si předávání knižních mouder kompenzovat jinak. Jsem studnice náhodných faktů a nevhodného humoru impulzivně přebíhající mezi žánry a koníčky s pozorností průměrného papouška.

Externí redaktor

Studentka přírodních věd, která mimo jiné ráda píše a čte, nejvíc mě zajímá fantasy a dystopie, sem tam se vrhnu na romantiku nebo sci-fi. Zajímá mě cokoli s tématikou armády a tajných služeb, bojovými sporty a sebeobranou taky nepohrdnu, svezení tankem neodmítnu. Nenechám si ujít jedinou příležitost vycestovat za hranice, ať už států nebo imaginárních světů.

Externí redaktor

Jan Procházka

Narodil jsem se a rané dětství strávil ve slavné republice Žižkov. Takže jsem pravým Pražákem křtěným Vltavou. Ostatně město mi díky foglarovkám učarovalo a snad i proto mám dnes rád urban fantasy. Nicméně již ve školních škamnech jse přičichl k takovým autorům jako Jules Verne či J. M. Troska. Zatím, co jiní pubertální mladíci vytáčeli páskovské tance na punkových koncertech, Já hltal knihy, jako je Planeta opic, Den Trifidů či Malevil. Nicméně sám jsem napsal jen jednu steampunkovou novelku a pár pohádek pro dceru. A protože znám své limity, raději píšu recenze knih a audio knih a to již pátým rokem. Původně jsem psal své názory na knihy spíš jako doporučení přátelům na sociálních sítích. Tam si mě všiml Tomáš Dostál a já se tak díky němu stal členem týmu webu Fantasy Svet. Po té jsem psal pro obskurní Česko polský literární blog Kurwa vytaj a občas pro Pevnost. Poslední dva roky jsem strávil jako redaktor weebu Vanili.cz. Pracuji jako zahradník ve Strahovském klášteře.

Korektor slovenského jazyka

Martin Malata

Študovaný archeológ a milovník histórie, sci-fi a fantasy, ku Knižnej diere ma doviedla moja snaha preraziť v umeleckom svete ako spisovateľ. Zatiaľ sa v remesle zaúčam a snažím sa tvoriť. K tomu patrí aj čítanie ľudí, ktorí sa už po podobnej dráhe vydali a uspeli. V recenziách sa budem snažiť zameriavať na to, čo z môjho pohľadu robí knihu dobrou a aké lekcie si z nej môže začínajúci autor zobrať.
V čase, ktorý nevenujem čítaniu, publikujem (momentálne občasne) poviedky na moju stránku – archeofantasy.com. Áno, snažím sa vniesť viac archeológie a kultúrnej antropológie do fantastiky.

I.T. Specialista

Martin Bernhart

Já jsem ajťák Benny, je mi 30 a nejraději mám kryptoměny, kterým věnuji maximum svého času. Dále se zajímám o možnosti pasivního příjmu, investice do akcií a komodit.
Býval jsem sportovec, dnes už jsem lenoch, ale i přesto si stále rád zajdu s přáteli zakopat na hřiště, zahrát airsoft do lesa a nebo si jen tak odpočinout u pétanque.
Baví mě webovky a programování, rád cestuji nejlépe k moři a za teplem. Z žánrů u mě vede jednoznačně sci-fi, nejlepší je podle mně Hvězdá brána. Líbí se mi ale i Farscape, Star Trek, The 100, Dark matter a spousta dalších.
Moc nečtu :)…. ne, já už vlastně vůbec nečtu. Naposledy jsem přečetl knihu Stavitelé světa a to už je hodně dávno. Knihy mám rád spíše ze sběratelského hlediska.