Recenze: Jak se týpek k moci proonanoval aneb Příliš dlouhá swingers párty

To, že je Kotleta sázka na jistotu ví už asi každý, kdo kdy vůbec držel v ruce nějakou jeho knihu. Pochybovat o jeho talentu je asi to samé, jako pochybovat o existenci křemíkového nebe. (Které existuje! Kam by jinak šly vyřazené kalkulačky?)

Jsi-li kretén a snažíš se jen být cool, vzývej Bafometa. Pokud chceš opravdu zachránit svět, pravidelně masturbuj před soškou Bakulgy.

Povídková kniha Příliš dlouhá swingers party krásně zapadá do jeho klasického způsobu podávání informací. Opět je to typický splatter-punk. Vypravěčem je jako obvykle sarkastické hovado jménem Tomáš Kosek. Na rozdíl od jiných Kotletových hlavních hrdinů, tenhle má akademický titul v jakémsik podivném oboru oklutní historie, který je normálnímu člověku pochopitelně na dvě věci, a může s ním akorát tak přednášet na vysoké mladým alkoholikům, co si chodí do jeho hodin maximálně vyspat kocovinu. Za Koskem ale jednou přijde blonďatá šťabajzna ve středních letech z úřadu vlády, která ho požádá o odbornou radu. Na její žádost Kosek jede do Afriky řešit podivný sexuální kult plný kozatých černošek. Mimo jiné. Že skutečná existence okultismu je pro něj i pro lidi okolo dost mindfuck, to asi nemusím povídat. Snad mi odpustíte spoiler, když vám řeknu, že v této povídce hlavní hrdina opravdu neumře a následně nato si s dalšími borci, podobně jeblými, otevře detektivní živnost, kde následně vyšetřuje zapeklité kriminální případy, ve kterých má hlavní slovo magie a oklutismus.

Macaté černoščiny prsy se natřásaly nad mým obličejem ve zběsilém rytmu poga. Kdybych nebyl svázaný a ona v rukou nesvírala dýku, kterou přibližovala k mému krku, určitě bych si ten výhled i užil, ale takhle jsem jen doufal, že mě svými ňadry zadusí dřív, než mě podřízne jako podsvinče.
Navzdory blížící se smrti jsem vnímal dokonalou absurdnost situace. Ani ne před týdnem jsem totiž seděl u počítače ve svém promrzlém pražském bytě a snažil se dopsat knihu dřív, než vyprší grant z Akademie věd. Mou největší starostí bylo, jak z nakladatele vytlačit zálohu na další knihu, abych měl na nájem. Teď jsem se potil rovným dílem strachem i horkem uprostřed Západní Afriky a snažil se vzpomenout si na jediné zaklínadlo v bambarštině, které jsem si pamatoval z konference o původních náboženstvích Afriky a na které jsem sbalil doktorku Olsenovou z Helsinské univerzity.
„N be se ka weleli ke ni i ka telephone ye wa!“ zařval jsem, ale hned mi došlo, že tohle není ono.
„Telefon ti nepůjčím. Mrtví lidé ho stejně nepotřebují,“ odvětila pobaveně černoška anglicky a zabodla ostří nože do mého krku. Z poraněné kůže vyteklo prvních pár kapek krve.

Kniha je plná sexu

Ano, název opravdu neklame. Kosek a jeho parta klátí v povídkách všechny díry okolo nich, od kultistek, přes prostitutky, až po sukuby. Ale pochopitelně to není jen o tom, čekejte akci, černý humor a zombíky. Protože ti nesmí chybět nikde! Za mě je to hodně povedené béčko, které se hodí mít na každé dovolené, protože tak dobře, jak se vyrelaxujete u Kotlety, se nevyrelaxujete u žádné jiné knihy.

About The Author

František Kotleta Příliš dlouhá swingers party