Recenze: Úniková hra po stopách profesora Kunsta – kouzlo steampunku v srdci Brna

Vítáme vás opět v naší Off topic rubrice, kde můžete hledat osvětu v těch vzácných chvílích, kdy vás začnou knihy nudit. Dneska se podíváme do tajemného světa steampunku, do kterého vás zavede brněnská úniková hra.

Co je Escape game?

Pokud patříte mezi ty, kteří nikdy na žádné únikovce nebyli, zkusím vám shrnout, o co v nich vlastně jde. Většinou se jedná o interaktivní adventuru pro 2-6 lidí. Pořadatel vás zavře do sklepa, katakomb nebo strašidelné chajdy a řekne vám: „Poraď si.“ Vaše skupina musí v časovém limitu vyřešit co nejvíce hlavolamů a hádanek, aby rozluštila záhadu, případně z místa utekla.

Řekněme si to upřímně, najdou se perly mezi fazolemi, ale většinou se to drží dvou scénářů. U jednoho běháte po lokaci tam a zpět, zpocení jak posolený lilek na slunci, a hledáte klíče k nějakému zámku, protože cílem je se z místa dostat ven. Mému muži se nejednou stalo, že takové dveře svými šikovnými prsty odemknul bez pomoci, zatímco ostatní maturovali nad prvním kódem. Na jednu stranu můžete říct, že tím zkazil ostatním hru, na druhou to osobně považuji za selhání pořadatele, že tam tuto možnost vůbec dal. Přece jen, když vás pološílený maniak zavře do sklepa, jaký má smysl hledat hádanky, když si můžete prostě vzít do ruky zámek s čísli a točit s kolečky, dokud za dvě tři minuty nenarazíte na správnou kombinaci.

Jiné hry jsou zase primárně o hlavolamech, které musíte opravdu vyřešit. Bez logického myšlení se moc daleko nedostanete, takže se mozkem skupiny stává nějaká chladná hlava, která to za vás vše oddře, zatímco holky zběsile hysterčí, že jim to nejde. V těch lepších případech má hra nějaký příběh, ale většinou je zde daný prostě aby tam něco bylo. Steampunk laboratory však skloubilo to dobré, co na únikovkách bývá a vystřihlo to špatné.

Po stopách profesora Kunsta

Jakožto soukromé detektivy vás kontaktuje Henry Holtz, který vás žádá o prošetření aktivit jeho souseda doktora Konráda Kunsta, který se zabývá léčbou očních chorob a výrobou protéz. Za poslední dobu se ztratilo několik lidí a pan Holtz se obává, že v tom má prsty právě Kunst. Aby doktor nepojal pozdeření, Henry Holtz si ho pozve k sobě ve smluvený čas na čaj a vám pošle k ruce svého vnuka, který vás zavede do Kunstovy laboratoře, kde máte hodinu na to zjistit co nejvíce informací.

S jen málokterou únikovkou si někdo dal takovou práci. Pro věrnější zážitek dostanete k ruce i životopis Konráda Kunsta a autentické noviny 19. století, ve kterých můžete hledat indicie ještě předtím, než na hru vůbec dorazíte. Nejde jen o hádanky a logické interaktivní hlavolamy, které vás na místě čekají. Pro vyřešení záhady budete potřebovat i zručnost a dobré oči. Osobně jsem si velmi užila určitou formu role-playování, kterou jsme si mužem předem domluvili, když už jsme teda ti detektivové. Promyšlený příběh Steampunk laboratory k tomu přímo vybízel.

Hra byla příjemně těžká, aniž by to byl vyslovený punch in the dick založený na moon logic. Ve dvou jsme to dali ve vyměřeném čase, aniž bychom se u něčeho zbytečně dlouho posekali. Jakožto dva kovaní gameři jsme se nicméně údajně zařadili do vzácných 20% párů, které hru dokončí, zatímco u skupin mají úspěšnost daleko vyšší. Takže nevím, jestli jsem v tomto zrovna objektivní hodnotitel, jelikož jsem sama docela detektivní šťoura a muž chladnokrevně logicky uvažující ajťák.

Jedna věc mě ale vysloveně mrzela. V laboratoři lze najít Kunstův deník. Po hře mi přišlo naprosto logické se posadit do pohodlného starožitného kanape a celý si ho prostudovat. Prý jsem byla úplně první, koho opravdu zajímalo, co v něm je a všichni ho jen odevzdají. Nechápala jsem, že jsem jediná, kdo je upřímně zvědavý, o co tam vlastně šlo. I když zase je pravda, že stejný detailista jsem i klasických hrách a nedá mi spát, když nenajdu každé jedno tajemství, které svět nabízí. Kolikrát strávím na podobném mravenčím vyzobávání desítky hodin času. Na druhou stranu je mi ale odměnou vděk samotného tvůrce hry podobně, jako když jsem objevila easteregg a skrytý příběh ve Witcher: Wild hunt a pochválilo me samotné CD Project RED. To zahřeje.

Steampunk laboratory nabízí skutečně zajímavé puzzle, ve kterých vám hrubá síla ani umění otevírat zámky bez klíče opravdu nepomohou. Atmosféra fiktivního 19. století na vás dýchá z každého rohu a vám nezbývá nic jiného, než se ponořit do světa plného páry a ozubených kol. Dohromady s příběhem to vytváří jednu z nejlepších, možná i nejlepší únikovku, na které jsme kdy byli.

Náročnost:

Celkové hodnocení:

Zdroj obrázků: www.steampunkbrno.eu

About The Author