Recenze: Dokážeš oživit homunkula? Brněnský golem v originální únikovce

Jak praví naše oficiální firemní heslo: „Knihy jsou sranda. Fakt.“ Nicméně někdy je dobré si občas od čtení odfrknout a vyjít ven mezi lidi. Jenomže, když jste dvojice asociálních nerdů jako já a můj muž, venku je zima, až vám mrznou trenýrky, a k tomu z duše nenávidíte sport, není moc věcí, které by vás mimo váš útulný domov mohly potěšit. Naštěstí se docela rozmohla kultura Escape game. Minulý měsíc jsme tady měli recenzi na Steampunkovou laboratoř v Brně. Dnes se podíváme na kádinku jiné laboratoři – alchymistické.

Mystery room ≠ Escape game

Přestože si sama protiřečím v samotném nadpisu, udělala jsem to jen proto, že většina lidí si tyto pojmy právem zaměňuje. V escape game vás pořadatel zavře do prostoru, ze kterého se musíte vymotat ven. V mystery room naopak musíte pro úspěšné dokončení hry splnit nějaký specifický úkol do vypršení konkrétního času. Mystery room tedy není únikovka v pravém slova smyslu. Záměrem Alchymistické laboratoře Magnicia Velikého je oživit umělého člověka. Pokud má Praha Golema a Londýn Frankensteinovo monstrum, Brno má Homunkula.

Interaktivní puzzle vs. kódy, kódy a další kódy

Alchymistická laboratoř se nachází v centru Brna a nabízí přes hodinu zábavy. Dohromady je tvořena třemi menšími místnostmi vzájemně propojenými hlavolamy. Některé z nich jsou vizuálně propracované a vyžadují manipulaci jako interaktivní model sluneční soustavy, ve kterém musíte najít správnou kombinaci úhlů. V jiných vám nepomůže nic jiného než váš vlastní nos, jelikož musíte správně identifikovat konkrétní vůně, případně se musíte dostat k dračímu vejci.

Alchymie nabízí neuvěřitelné množství potenciálu, který se dá ke hře použít. Přesto mi hra přišla trochu nevyvážená. Některá puzzle byla opravdu originální a krásně udělaná. Docela dost jich bohužel sklouzávalo k hledání kódu k číselným zámkům. Vzhledem k tomu, že se tento typ enigmy dá velice jednoduše očůrat, musela jsem neustále upozorňovat nenechavé prstíky mého muže, aby tyto zámky nebrute-forcenul, ale čísla dal dokupy poctivou cestou.

Bylo poznat, že Homunkula dělal někdo s opravdovou pečlivostí a láskou. Autentický starožitný nábytek je doplněný o modely knih, falešné pavučiny i dobové rekvizity. Je tedy víc než škoda, že některé hádanky byly propracované a jiné takto lenivě stupidní. Vzhledem k tomu, že cena této hry byla o dvě třetiny vyšší oproti Steampunk laboratory, čekala jsem trochu více.

Tím se nesnažím shodit Alchymistickou laboratoř. Jen jsem si jistá, že by z toho šlo vytřískat trochu více. Tvůrci i na tomto malém prostoru potvrdili, že talent na únikovky opravdu mají, jen by to chtělo po letech fungování učinit malý upgrade a některé hádanky pozměnit. Přece jen nápad se samotným sehnáním konkrétních lahviček a konečné smíchání tekutin v kotlíku byl velmi krásně provedený, takže to chce jen pár úprav, aby Mystery room dosáhl herní dokonalosti.

Hra pro 2 až 5 lidí

Alchymistická laboratoř je určená pro páry i menší skupinu lidí. Osobně nemám ráda, když se mi někdo plete při hraní pod ruce. Místnosti jsou docela malé a i ve dvou jsme se občas s mužem sráželi. Nedokážu si představit, že bych se v úzké chodbičce plné poliček se záhadnými lahvičkami loktila s dalšími třemi lidmi. Na druhou stranu jsou hádanky lehce nadprůměrně těžké, takže pokud nemáte s logickými adventurami nějaké zkušenosti, dokončit zadaný úkol ve dvou se může zdát nemožné.

Jakožto kovaní gameři jsme si s mužem přišli na hodinu a půl zábavy a Homunkula nakonec oživili. Mému ujetému mozku, snažícímu se ve všem hledat skrytý smysl, sice trochu chybělo závěrečné vysvětlení, co se vlastně s Homunkulem kanónicky po našem odchodu stalo, ale to už je čistě jen moje úchylka. Ze zkušenosti vím, že jen málo návštěvníků se chce ve všem rýpat a potřebuje velkohru s epickým příběhem. Většina lidí chce prostě jen kvalitní hru a to Alchymistická laboratoř určitě je.

Stejný tým, který vytvořil Homunkula, zpracoval ještě druhou hru Zakletý cirkus. Vzhledem k povedenosti Alchymistické laboratoře, nemám nejmenší pochyby o kvalitě druhé únikovky, takže se můžete brzy těšit na další recenzi, ve které se pověnuji i Cirkusu.

Náročnost:

Celkové hodnocení:

Zdroj obrázků: www.steampunkbrno.eu

About The Author