Recenze: Outer Wilds – Strach a radost v jiné galaxii

Vesmír je plný tajemství.
Vesmír je obrovský.
Vesmír je děsivý.

Zahrajte si to.

Nějak takto by mohla vypadat recenze na Outer Wilds, protože čím méně víte, tím víc si hru užijete. Jenže to smrdí leností autora, takže si pojďme říct víc, jen tomu nebudeme říkat recenze, co takhle, pozastavení nad skvělým zážitkem. Přesto, řeknu to ještě jednou, nečtěte dál a zahrajte si to. Tohle je totiž hra, která vás bude překvapovat a ohromovat, neustále, a čím méně víte, tím větší zážitek to bude.

Vesmír mě fascinuje a děsí zároveň, všechny ty obří planety, černé díry, temné nekonečno. Po večerech se dívám na hvězdy a velice rád bych se dožil doby, kdy si budu moct zaplatit cestu kolem světa ve vesmírné raketě, popravdě, na víc bych asi neměl odvahu. A nějak podobně to asi mají vývojáři z Mobius Digital, jen dokáží přemýšlet ve velkém.
Outer Wilds se odehrává v jiné galaxii, místní sluneční soustava je mnohem menší než ta naše a má jen pět planet obíhajících kolem Slunce. To však určitě neznamená, že by nebylo kam jít. Při prvním zapnutí se objevíte u táborového ohně. Naproti vám sedí čtyřoký týpek s velkýma ušima, je ještě tma a kdesi nahoře, v temném kosmu cosi explodovalo. Brzy zjišťujete, že modré čtyřoké bytosti jsou obyvatelé planety a vy jste jedním z nich. Za kopcem je městečko, dřevěné domy, všechno vypadá velice jednoduše. Ve skutečnosti tihle modrý mužíci nedávno přišli na způsob jak cestovat do vesmíru, už nějakou dobu zkoumají jeho hlubiny a vy jste další dobrovolník. První úkol? Navštívit observatoř a získat startovací kódy pro vesmírnou loď a jakmile je máte… dělejte si co chcete.

Opravdu, nemáte žádný konkrétní úkol, žádný příkaz kam letět, prostě objevujte. Někteří lidi ve městě vám navrhnou možné cíle, ale kam se skutečně půjdete podívat je na vás. Celá sluneční soustava je obří pískoviště a je jen na hráči, co prozkoumá jako první. Oproti předchozím vesmírným dobrodruhům máte jednu výhodu, přístroj, který překládá texty staré vyspělé rasy, dávno vyhynulé, která tu byla před modrásky. Co se s nimi stalo? Odkud přišli? Proč na každé planetě stavěli podivné konstrukce a sakra, proč to Slunce tak děsivě rudne?

Takové je v kostce Outer Wilds, nejste zabiják vesmírných příšer, ani nabušený superhrdina, ne, nic takového. Jste průzkumník, stačí málo a je z vás mrtvý průzkumník. Budete především prozkoumávat, cestovat, číst hromady textů, učit se chápat vesmír kolem sebe a víc prozkoumávat. Zní to jako nuda? Vůbec ne, naopak, je to prvotřídní zábava, kdy prvních deset hodin na vše koukáte s otevřenou pusou a krčíte se na židli v posvátné hrůze z výjevů jednotlivých planet. Asi nikdy jsem si v žádné hře nepřipadal tak hrozně malý a bezmocný. Navíc, hra nejde uložit, žádný autosave, žádné checkpointy, máte jeden pokus na… zkrátka, v prvních minutách hry se NĚCO stane, to něco vám dá cíl cesty a s každým dalším usednutím do lodi budete mnohem sebevědomější, chytřejší a odhodlanější odhalit obrovské tajemství, které tenhle vesmír skrývá.

Nedávno jsme tady měli recenzi na Subnauticu. Obě hry se v mnohém podobají, zejména v oblasti průzkumu a strachu z neznáma. V Outer Wilds ale nic nestavíte, nebojujete, pouze objevujete a věřte mi, že mnohdy je to adrenalinové víc, než byste chtěli, nebo čekali.
Záměrně chodím kolem horké kaše, nebudu vyzrazovat nic z toho co na hráče číhá, co se stane v prvních minutách, jak to vypadá na jednotlivých planetách a kam to vše směřuje, protože to je kouzlo Outer Wilds, objevovat sám.

Hra mě pohltila jako černá díra a přenesla do předaleké galaxie, plné tajemství. Velkým plusem je technické zpracování. Vesmír a astrální tělesa vypadají nádherně, obzvlášť v tichu kosmu, jen za zvuku trysek na skafandru. Vše je naprosto plynulé, žádné loadingové obrazovky a během mé pouti jsem nepotkal ani bug. Jedinou výtku bych měl k tomu, že žádná z postav nemá dabing, jen titulky, ale vzhledem k tomu jak málo lidí potkáte, to vlastně ani není potřeba. Po většinu hry budete stejně sami. Nutnost gamepadu je dnes u podobných her samozřejmostí a pokud vám nebude fungovat, tak jako mě, budete zpočátku bojovat s ovládáním skrze klávesnici a myš, ale zvyknout se dá rychle.

Outer Wilds se na Steamu momentálně prodává za 550 korun, a z mého pohledu jsou to velmi dobře investované peníze, bavil jsem se jako už dlouho ne a i po dohrání se mi příběh o tajemství vesmíru vrací do každodenních myšlenek. Fungovalo by to stejně dobře jako kniha, nebo film a já zvědavě vyhlížím další podobné projekty, protože chci víc.

Víc vesmíru.
Víc strachu z neznáma.
Víc pocitu zadostiučinění…  

Zdroj obrázků: wikipedia.com, scientificgamer.com, medium.com

About The Author