Recenze: Červený trpaslík, Zaslíbená země – Pořád je to sranda

Toto je volání o pomoc těžařské lodi Červený trpaslík. Posádka je mrtvá, zahynula v důsledku ozáření. Jediní, kdo přežili jsou… ále, to už vy přece dávno víte. Kluci z Trpaslíka jsou tu s námi už přes třicet let a v dubnu se opět vrátili, aby nám ukázali, že na to pořád mají.

Ano, opravdu už je to více jak třicet let, konkrétně 32 let, co se na obrazovkách poprvé objevila loď Červený trpaslík nesoucí posádku těch největších magorů ve vesmíru. Seriál si rychle získal fanoušky po celém světě, a když byl roku 1999 ukončen, dlouhý léta jsme se dožadovali jeho obnovení. Dnes máme tři nové série a zbrusu nový přírůstek, něco o co se Trpaslík ještě nepokusil, totiž celovečerní film. Dobře, jsou to dvě delší epizody, ale děj na sebe plynule navazuje a nudit se rozhodně nebudete.

Červený trpaslík: Zaslíbená země je příběh o kočkách. Felix sapiens se konečně vrací do své kolébky a přinášejí spolu i nebezpečí pro naše čtyři hrdiny. Všechno visí na Cloistrovy a jeho božských schopnostech, jenže ono to nebude tak snadné, když vlastně bůh nejste a jediná vaše schopnost je sníst všechno kari na palubě a nepozvracet se. Příběh neřeší jen linii s kočkami, ale i další Rimmerův vývoj od hovada směrem k trochu snesitelnějšímu člověku, pardon, hologramu, nebo návrat Hollyho, protože nikdo neumí udělat Měsíc tak jako on.

Film přichází i s něčím úplně novým a tím jsou vážné chvilky a trochu filozofování, které kupodivu hned vzápětí není přehlušeno vtipem a smíchem, ale nechá se doznít. Věc v trpasličím světě nevídaná, ale věřte nebo ne, funguje to, ačkoliv to ne všem půjde úplně pod vousy. Dynamika děje se v té chvíli poněkud vytrácí a na to prostě nejsme u téhle party zvyklí. Samozřejmě, prvním sériím se už zřejmě nevyrovná nic, všichni stárneme a upadáme, ale v rámci žánru je tohle pořád klasa. Navíc, postavy se často vracejí ke svým začátkům a při pohledu na jejich vrásčité tváře jde vidět, jak dlouhou cestu už urazili.

Rimmsy, Listy, Kocour a  Kryton jsou zpátky v (téměř) plné parádě a zdá se, že ani tohle není jejich poslední dobrodružství. Vždyť všichni už léta čekáme na slavný návrat Trpaslíka zpět na Zem a možná, že se jednou opravdu dočkáme. Zatím je tu skvělých dvanáct sérií, jeden film, a pokud by vám to snad nestačilo, nedávno Trpaslík vyšel i knižně.

Tak na co ještě čekáte? Na dabing? Aha, rozumím i já mám radši, když se do sebe ti čtyři navážejí česky. Připadám si potom v tom prázdném, černém vesmíru tak nějak doma. Tak nachystejte květináče, možná už na Vánoce budou zpátky.Zdroje obrázků:
lidovky.cz, dave.uktv.co.uk

About The Author