Recenze: Šifra neurazí, ale dokáže nadchnout?

Začíná nová série a první díl vychází právě dnes!Ne, nechystám se na novou rubriku nebo tak něco. Narážím na skutečnost, že držím v ruce knihu od nové autorky a rovnou varuji, že jde o první díl krimi thrillerové série. Podrobnosti si povíme v samotné recenzi, ale mohu směle naznačit, že některým autorům se právě objevila velmi slušná konkurence!

V šestnácti letech se Nině Guerrerové podařilo uniknout ze smrtící pasti sériového vraha. O jedenáct let později je z ní dospělá žena, zvláštní agentka FBI, která si nenechá nic líbit – a která si poté, co internetem proletí video, na němž se efektivně vypořádává s útočníky, kteří ji napadli ve virginském parku, získá i legie fanoušků. Jenže se dívá i někdo jiný. Někdo, kdo Nině nemůže zapomenout starou křivdu. Odhodlaný potrestat tu, která mu unikla, spáchá vrah z Nininy minulosti brutální zločin, jen aby ji zatáhl do vyšetřování. Tím ovšem jeho hra teprve začíná. A díky internetu se do ní tentokrát zapojí víc lidí než kdy dřív.

Máte rádi knihy Roberta Bryndzy? A teď je jedno, kterou z jeho dvou sérií (já osobně se přikláním spíše k Erice Fosterové). Pak by vám Isabella Maldonado a její Šifra mohli udělat velikou radost.  Anotace napovídá, ale díky bohu neprozrazuje úplně všechno, nespoileruje. Hlavním tématem je pomsta za překaženou zábavu, kterou si Šifra naplánoval, a je jedno, kolik let uplynulo. Má pamatováka, má vztek a je to pořádně nabušený a po čertech chytrý bastard.

„Já jsem federální agentka. Nemůžu přijímat vypsané odměny.“
„Tak to je taky pech.“
„Ostatně mě ani nikdy nelákaly. Větší odměnou je pro mě pocit, že dostanu za mříže někoho, kdo by neměl volně pobíhat mezi lidmi.“
„Tak to sis vybrala dobrý povolání – takhle nikdy moc nezbohatneš, ale pořád budeš mít koho honit.“

Nina je pro změnu trochu potížistka s jistým stigmatem. A ze začátku velmi nesourodý tým bojuje nejen s nedostatkem stop a důkazů, ale i se silou médií a vlivem sociálních sítí. Šifra je velmi čtivá od začátku, až do konce. Kvituji s povděkem, že jsem nenarazila na hluchá, nudná či roztahaná místa.Šifra a její osnova není ničím překvapující a nijak nevybočuje z klasického pojetí krimi thrillerů s vyšetřovateli FBI v hlavní roli. Tato kombinace mi tematicky velmi vyhovuje a vše potom záleží na nápadu a způsobu, jakým autor či autorka příběh uchopí. Isabella Maldonado na to šla výborně. Z příběhu je cítit, že ví, o čem píše, a že má „téma“ v krvi. Podle všeho totiž sama dlouhá léta (22 let) působila jako agentka FBI. Ta lehkost, s jakou se vypořádává s jednotlivými zápletkami, je „detail“, který ji – podle mého – posune v žebříčku právě i nad Roberta Bryndzu. Dalšímu srovnávání bych se raději prozatím vyhnula, přece jen mám za sebou teprve tento první díl. Pokračování recenze najdete zde.

zdroj obrázku: grada.cz

About The Author

Isabella Maldonado Šifra