Recenze: Hypnotizér – Kdo je vrah? Je to opravdu tak čitelný příběh?

Pokud se jednou zamilujete do krvavých detektivek, kde se to hemží úchyláky jako z amerických filmů, narazíte i na jméno Lars Kepler. Severští evropští autoři se nebojí pustit svoji fantazii z řetězu. Z toho pak vznikají fenomenální díla, která uspokojí každého, kdo má špetku představivosti a vyžívá se v bolesti a násilí (ale i vy normální si dokážete dobře počíst). Lars Kepler je, dle mého, nesrovnatelně lepší autor než třeba Nesbø. Nepřipadáte si při čtení jako žák pomocné školy. Jde o víceméně shodné zaměření obou autorů, ale Kepler je vyšší kasta, lepší obohacení jak nechutností páchaných zločinů tak inteligencí celé knihy.

Kniha se nečte lehce. Je extrémně zajímavá, je neuvěřitelně nabitá fanatismem vraha a dokáže strhnout k přečtení 100 stran jedním dechem. Jenže její neuvěřitelnou slabinou je náročnost změny úhlů pohledu, přeskakování v čase a pro větší prožitek i neustále sledování času (nadpisů kapitol). Abych vás nevyděsila – knihu z nakladatelství Host o 534 stranách jsem odkládala jen velice nerada. Zamilovala jsem si ji. Ale neskutečně mne týrala. Jednou jste v hlavě doktora, co hypnotizuje, podruhé se na svět díváte očima jeho ženy a vzápětí sídlíte v myšlenkách hlavního detektiva Joony … Právě z různosti postav se občas vrátíte v čase a než si uvědomíte, co v té chvíli dělala ta či ona postava, trošku vás to rozhodí.

Trošičku mi vadilo, že onen poutavý a strhující příběh, který je deklarován, je vyřešen vcelku brzy. Překvapivě lehce přeskočíte, co se s pachatelem stalo. Potom narazíte na oněch magických 100 stran vzpomínek na minulost a je vám jasné, že tohle je gró knihy! Navíc k navracející se a opět upadající oblibě Pokemonů je kniha celkem aktuální i v dnešních dnech. Překrásně vykresluje mezilidské vztahy a poměry s dětmi ve Švédsku. K samotné hypnóze se vyjádřit nemohu, neb nejsem znalá oboru a nedokážu si na ni na základě románového díla udělat jasný názor. Což je prima. Autor vám nic necpe, nezahlcuje vás odbornými termíny a celkově i kdyby to bylo scifi, je vám při čtení příjemně. Autorovi prominete i mírné poklesky, které by v reálném světě jaksi neobstály. Pokud ještě nemáte dárek pro milovníka suchých, ale tvrdě mrazivých detektivek – jděte do Hypnotizéra. Třeba jen proto, že to je první díl v sérii o detektivu jménem Joona Lina …

Zdroj obrázků: Martinus.cz

About The Author

Lars Kepler Hypnotizér/Hypnotisören