Recenze: Instamozek aneb hoďte se občas offline!

Sociální sítě… média… influenceři… celebrity… povrchnost… srovnávání… marketing… to vše a my a náš mozek uprostřed toho všeho jako snadný cíl. Anotace naprosto perfektně vystihuje, co přesně Anders Hansen titulem Instamozek sledoval a co v něm najdete. Zbytek se vám pokusím zprostředkovat a shrnout z mého pohledu já… a byla to tedy výzva!

Máte potíže s usínáním? Dokážete se delší dobu soustředit jen s obtížemi? Toužíte po dokonalém životě celebrit ze sociálních sítí? Kniha renomovaného švédského psychiatra se zabývá dopadem „digitálního věku“ na fungování našeho mozku. Stres, který zažíváme dnes, není stejný jako u našich předků. Jak se s ním vypořádat, když nás mobilní telefony zásobují dopaminem, a podporují tak vytváření závislosti? Navíc narušují naši schopnost soustředění už jen tím, že se nacházejí v naší blízkosti, ani je nemusíme používat. Když si je s sebou bereme do postele, ovlivňuje to kvalitu našeho spánku, a neustálé porovnávání s ostatními na sociálních sítích nám také na klidu nepřidá. U dětí už byla zaznamenána nejdrastičtější behaviorální změna všech dob a není zdaleka jasné, jak používání mobilních telefonů a čtení elektronických materiálů do budoucna ovlivní naši schopnost učení. Nemluvě o prohlubujícím se pocitu sociální izolace…Autor nabízí „první pomoc“ v podobě tipů, jak významně změnit životní styl ve svůj prospěch, uvádí nejnovější poznatky výzkumníků této oblasti a v závěru se zabývá úvahami o tom, zda se náš mozek dokáže na změněné podmínky adaptovat.

Doba jde nezadržitelně kupředu. Technologie udělaly za posledních dvacet let takový pokrok, že s úsměvem a nostalgickou slzou vzpomínáme na kotoučáky, magnetofonové kazety, telefony s kulatým číselníkem, walkmany a diskmany, hraní krvavého kolene na hřišti a podobně. Jsem už moc stará nebo si ještě někdo alespoň jeden z názvů vybavuje?

Když mozek kašle na ukládání informací, o kterých si myslí, že jsou už někde uložené, říká se tomu Google efekt nebo také digitální amnézie. Mozek dává přednost tomu zapamatovat si, kde informaci najde, před její podstatou.

Kniha, kterou držím v ruce, se tváří nenápadně. Možná vám v první moment připomene marketingovou příručku, která nějak souvisí výhradně s Instagramem, nicméně pravda by nemohla být odlišnější. Je to sonda do našeho mozku, jeho vývoje. A i když je to čtení poměrně krátké, jeho význam a obsah mi přijdou zásadní. Shrnuje to, co si zpravidla neuvědomujeme. Upozorňuje na to, co je opomíjeno a mělo by být známo pro naše vlastní dobro, dušení klid, rovnováhu a životní nadhled.

Anders Hansen nám nevnucuje žádné doktríny, ani se nás nesnaží obrátit na jinou stranu – rozuměj: nenavádí vás k odhození telefonu a žití na pustém ostrově či jinému podobnému extremismu, ke kterému některé skupiny rády tíhnou. Na základě své psychiatrické praxe nám názorně ukazuje a vysvětluje určité zákonitosti a to, co už o mozku všechno víme. Plus jako bonus přidává i to, co bychom vědět měli, i kdybychom se o psychologii vůbec nezajímali.

Deprese, úzkost, nespavost, roztěkanost… znáte některý z těch stavů? A napadlo vás, že za tím mohou stát právě sociální sítě a nadužívání technologií? Nejen telefonu? Celou recenzi najdete zde.

zdroj obrázku: nakladatelstvi.portal.cz

About The Author

Anders Hansen Instamozek