Recenze: Učíme se protiklady – promyšlený a praktický kousek

Není to tak dávno, co jsme s cácorkou řešili právě problém protikladů a protichůdných významů slovesa vadí/nevadí – chápala to obráceně. My se nad něčím tak samozřejmým ani nepozastavíme, jenže děti vnímají svět odlišně. A voilá! tady je pracovní sešit, který přináší pomoc nejen jim, ale i nám a navíc… neuvěřitelně jednoduše!

Již od věku dvou let začínají děti chápat jednoduché protiklady, ne vždy se v nich ale dokáží zorientovat a přiřadit k sobě správné (opozitní) dvojice a na základě toho pak pojmy i dobře užívat v běžném projevu. Tyto pracovní listy mají dětem pomoci se ve světě protikladů lépe zorientovat a to nejen na bázi práce s obrázkem, ale mají především pomoci rodičům, učitelům a všem pečujícím osobám praktickými úkoly děti přivést k pochopení toho, co to protiklady vlastně jsou a proč jsou v našem životě důležité.

Tu jednoduchost – zmíněnou v úvodu – oceňuji především. Jak už naznačuje anotace, ilustrace jsou pojaty prostě… žádné velké přehánění ani barevný cirkus. Děti tak při procvičování nic nerozptyluje. A barvičky mohou koneckonců dodat samy – o to zábavnější to pro ně bude. Chvályhodná je i velikost obrázků. Žádné titěrné rozměry – díky!

Za ilustracemi stojí Libor Drobný. S jeho prací se nesetkávám poprvé. Umí to vymyslet skvěle a přitom ani ne vysloveně dětsky. Perfektně vyváží balanc a na světě je výmluvný obrázek, na který se navíc dá koukat. Ano, cynik ve mně občas vypluje na povrch.

Sylva Hubníková zpracovala celkem 22 protikladů a poskytla nejen nám, rodičům, ale i prarodičům, učitelkám a učitelům v mateřské školce či na kroužcích skvělý materiál, ze kterého můžeme vycházet a procvičovat podle něj. S blbuvzdorným návodem. Mám-li být konkrétní, každý text u jednotlivých protikladů obsahuje zmínku o tom, co konkrétně v daném případě budete procvičovat: jemnou motoriku, prostorovou orientaci, orientaci na ploše, mimiku obličeje, schopnost rozeznávání emocí, sluch, hmat a další. Ke každému páru protikladů jsou připojeny i případné vhodné pomůcky. Stránky s jednotlivými „kartičkami“ lze snadno vystřihnout či okopírovat. Najdete i krátkou básničku, nebo spíš říkadlo, které je třešinkou na dortu. Závěrečným bonusem potom je, že co protiklad, to minimálně dvě varianty zobrazení, ne jen jedna, aby to bylo pestřejší a nápaditější! Celou recenzi najdete zde.

zdroj obrázku: nakladatelstvi.portal.cz

About The Author

Sylva Hubníková Učíme se protiklady