Recenze: Zlovůle je do poslední stránky luxusně naplánovaná krimi jízda

O Wistingovi a jeho autorském otci Jørnu Lier Horstovi jsem psala již dvakrát. Poprvé to bylo v rámci poslechu audioknihy z Audiotéky – Poustevník, podruhé při velké akci na krimi v Dobroblešáku – Honicí psi. A dnes vám představím “novinku” Albatrosu – Zlovůle. Tentokrát se Wisting ocitne jako vyšetřovatel v rámci série Odložené případy (jde o třetí díl této série).

Ač jsem to nečekala, Odložené případy a samotná Zlovůle přinesly do mého vnímání J.L. Horsta změnu. Tohle, přátelé, je PAN AUTOR. Naprosto s přehledem si může sednout ke Keplerovic dvojce a muzikantovi mimo obor (můj neoblíbenec Nesbø), kteří píší na TOP úrovni. Horsta miluji. Nejenže má zvládnutou profesní stránku knihy, kdy vychází z toho, že pracoval u policie a vystudoval mimo jiné i psychologii. On si stále drží standard v tom, aby byl příběh uvěřitelný co do fyzických schopností jeho hrdinů a záporáků.Nedává jim nesmyslná časová ultimáta, která by zvládl jen opravdu hodně trénovaný voják, nemusí se vypořádávat s žádnou extrémní situací, kdy by si někdo musel něco záměrně vykloubit, aby se zachránil. Tuším, že pokud bychom něco z Horstových knih chtěli zkusit, zvládneme to (jen teda PROSÍM nenapodobujme vrahy, i když někdy jde o velice kreativní zbavení se frustrace).

Ve Zlovůli se setkáváme s Williamem Wistingem, který stárne. Dost to vnímáme hlavně skrz jeho dceru Line a jeho vnučku Amálku. Novinářka na volné noze mi jako máma pila krev, ale nedalo se nic dělat, k Horstovým příběhům patří. Ve Zlovůli měla své místo a jednala logicky, až na protivnost jí nemám co vytknout. Wistingův kolega Hammer je… Já vlastně nevím. Je to policajt, je to pravá ruka Wistinga, jeho stín. Ale jak vypadá? Kolik je mu let? To netuším ani po přečtení třech knih, kde se vyskytoval. Tím chci říci, že se Horst věnuje spíše záporným postavám. Ty nám rozebírá co do vzhledu a povah opravdu dopodrobna. Možná, kdybych si vzala do ruky první knihy obou sérií, dozvěděla bych se více i o Hammerovi a v Odložených případech i o Stillerovi, který aktivně vystupuje a pojí tak pracovně Line s případem – objednal ji na natáčení rekognice a objevení těla třetí oběti brutálního vraha Toma Kerra.

Ve Zlovůli nejede Horst svůj scénář, kdy by nás půlku knihy nudil, nechal chytat lelky a pak na nás vybalil případ o to lelkování opřený. Ve Zlovůli začneme hned akcí, kdy nám prchne vrah a na policii bude, aby jej chytla, protože jde o násilného sadistu. To je druhá změna. Horst se spíše vyhýbal popisům těchto nehezkých násilných akcí. Tentokrát nám popisy obětí servíruje v průběhu knihy jen tak by the way… U dětské pornografie naštěstí vynechal detaily. Ale zbytek zločinů… No, v anotaci je uvedeno, že v příběhu půjde o vteřiny. To asi psal někdo, kdo Zlovůli nečetl. Jinak by věděl, že situace se bude komplikovat natolik, že čas nebude hrát roli. Samozřejmě na řešení přijde Wisting za pět dvanáct, jak se říká. Ale nepocítíte nátlak na uvěřitelnost situace a spíše budete mluvit o štěstí. A vlastně ani to ne, prostě časově hodně dobře naplánovaný konec. 


Ale ne konec, kdy sbalíme kufry a jedeme domů. Horst své závěry, kdy vše uzavře, ale neřekne k hrdinům všechno, umí. Tedy i ve Zlovůli cítíme, doslova můžeme nahmatat několik směrů pokračování – příběhu, vývoje postav – och jak já bych si přála, aby se mi některá vize splnila! Abych se vrátila ke knize samotné, již napsané a vydané. Zlovůle je mnohem akčnější a svižnější než Poustevník či Honicí psi. Spolu s novými postavami se do příběhu vlilo nové drama, které hýbe ozubenými kolečky pozadí hrdinů i padouchů. Nesmím ani opomenout fakt, že Horstovy knihy nejsou bichle, ale rozumně stavěné holky, které padnou do ruky. Díky tvrdému přebalu se hned neponičí v kabelce. Taky nepřidávají kila, když je berete na dovolenou. Dokonce bych se nebála dát Zlovůli k Vánocům milovníkům výše zmíněných – Keplera, Nesba a přidám ještě Cartera. Dám pravou ruku do ohně za to, že by je nezklamala.

About The Author

Jørn Lier Horst Zlovůle