Recenze: Poustevník – Nefalšovaná/nudná/ policejní práce se severským koncem

Miluji audioknihy, neboť mi zprostředkovávají prožitek příběhu, i když mi právě syn nedovolí číst papírovou knihu. Miluji severskou krimi pro brutalitu a chladnost, s jakou je páchána. Jako přípravu na tuto kombinaci jsem si poslechla téměř všechny Poiroty, které Audiotéka nabízí. Vždy jsem byla téměř 100% spokojená. Jaké bylo moje poprvé se severskou krimi v audioknižní podobě?

Strašné.

Konec recenze.

Dělám si legraci, samozřejmě že vám audioverzi Poustevníka přiblížím více! Akorát jsem lehce na vážkách. Nevím, zda jde o slabý námět nebo opravdu tristní zpracování. Dohromady dvě katastrofy, které drží jen hlas Zdeňka Kupky. Ačkoliv je to kruté, tato kniha ani audiokniha se zrovna dvakrát nevyvedla.

Poustevník je někdo, kdo krade identitu lidem, kteří nikoho nemají, které nikdo nepostrádá. Může tak žít jejich životem, i když je to třeba hledaný sériový vrah. To zní celkem dobře, ne? Jenže tak, jak má jít o dílo typicky rychlé, úderné a má běhat mráz po zádech, tak jsem se mohla dobré dvě třetiny knihy houpat na lustru, protože do křesla mne to faaakt nezarazilo. I tak jsem se nějakých hrůz nakonec dočkala a tak s haněním předlohy pro audioverzi skončím. Přes všechnu tu nudu šlo, dle mého, o relativně krásně zachycenou nefalšovanou policejní práci, kterou jsme měli možnost porovnávat se souběžným psaním reportáže o mrtvém sousedovi.

Jak jsem již zmínila, hlas Zdeňka Kupky držel audioverzi nad vodou. Nevím, zda by knize jiný hlas pomohl či uškodil. Ze své paměti nedokážu vylovit nikoho, komu bych úlohu interpreta přiřkla. I přes mnohé mé nelibosti v souvislosti s rozpoznáváním postav či vtipnou americkou angličtinou odvedl pan Kupka dost práce. Pokazili to asi na střižně, kde jim minimálně dvakrát ujelo duplikovaní slov či sousloví, kde někdy neslyšíte K při představování kapitol (hodně znatelné to je v případě, že si pouštíte kapitolu po kapitole na počítači při háčkování). Kdo zvolil tak otřesné zvukové podkreslení, ten by zasloužil pětadvacet! Ano, čišelo z toho nebezpečí, mělo to vzbuzovat napětí – ale akorát to drásalo uši a nervy. A znělo to na místech, která s tím absolutně nekorespondovala nebo zvuk akorát zdržoval. Ale to není tak úplně chyba audioverze, která se snažila vtěstnat trochu napětí a akce do nudné práce za stolem …

Celkově šlo o jedno z nejslabších děl, které jsem měla možnost poslouchat. Pokud jste si knihu nebo audioknihu již koupili, nebo to máte v plánu a toužíte po ní, nebudu vás odrazovat. Tak jako jsou dvě třetiny práce od stolu a suchá novinařina, tak poslední třetina je až skoro normální život a při tom opravdu zamrazilo. Navíc i když vás kniha nepřifutruje do křesla, zaujme vás natolik, že budete poslouchat dál a dál a dál a nakonec vám bude líto, že už je konec.

Interpret: Zdeněk Kupka
Délka: 11 hodin a 3 minuty

About The Author

Jørn Lier Horst Poustevník