Recenze: Vražda Rogera Ackroyda – Bude vrahem zahradník?

Od dětství miluji detektivní a dobrodružné příběhy. Čím více stárnu a jaksi se usazuji, uklidňuji se, tím více tíhnu ke kvalitnímu detektivnímu příběhu, který mi dá i lehce zabrat. Po přečtení několika doporučení jsem si tedy vybrala audioknihu, která údajně autorku proslavila a vyhoupla do nebes detektivní šlechty. Jde o Vraždu Rogera Ackroyda – příběh z prostředí Anglie, bohatých rodin, služebnictva, telegrafů a Hercula Poirota.

Motivem, jako je u Christie obvyklé, je vražda. Zde příběh začíná rok starou vraždou a na ni navazující sebevraždou. To pro posluchače ovšem není až tak moc důležité, jak se zprvu zdá. Vypravěčem je starý venkovský doktor, který promlouvá hlasem Ladislava Lakomého a všechna čest jeho práci. Pan Lakomý dal postavě doktora patřičný sešlý či unavený dojem přepracovaného, starého člověka, který žije v domě se svojí sestrou, která je drbna nejvyššího kalibru. A právě vypravěč doktor S. je takovým příjemným pojítkem – byl to totiž ošetřující lékař již dvou zemřelých osob a přítel oběti vraždy, ke které bude přizván Poirot …

Personální typ vypravěče prozrazuje, že se celý poslech budeme zabývat myšlenkami a pocity jen a pouze doktora samotného. Na ostatní postavy bude nahlíženo pouze z pohledu zvenčí, z pohledu doktora. Tedy nebudeme vědět, co si doopravdy Poirot myslí, nebudeme tušit, kdo ke komu jaké city chová, neboť doktor si těchto věcí nevšímá a je tedy těžké poslechnout Poirota – Vždyť vidíte to, co já. Tak přece musíte …

V audioknize je nám představeno jen málo postav, je tedy jednoduché si v průběhu celého příběhu pamatovat jména. Jen jedna osoba je zcela neznámá, ale i ta na konci bude mít tvář. Všechny osoby patří do třech hlavních stanovišť příběhu – tedy do obydlí Ackroyda, do domu doktora a jeho sestry a do domu Poirota, který se snaží pěstovat dýně. Příběh se občas posune do altánu, na policejní stanici či do hostince. Časově je příběh téměř dokonale popsán – minutu po minutě, přece u vraždy hraje každá sekunda svoji roli – a to i přesto, jak moc na čase a řádu a pořádku lpí komický Belgičan (ano, přátelé, v této audioknize – víceméně navazující na odchod do důchodu – již o sobě Poirot mluví jako o Belgičanovi a pýří se při zmínce o Francouzích).

Jak jsem již psala, pan Lakomý propůjčil doktorovi skvěle laděný hlas, který dokonale sedí k typu práce – ono totiž kniha celá je pouze jakýmsi doktorovým záznamem toho, co se dělo. Je to jakýsi jeho deník, jsou to jeho myšlenky, do kterých čas od času promluví jiná postava děje. Nejčastěji Poirot, samozřejmě. I když slečna sestra dává našemu doktorovi taky řádné kapky.

Abych neopomněla hudební doprovod. Tato audiokniha měla kromě hudebních předělů kapitol také hudební podkreslení některých scén – například v lese – zvuky ptáků. Přiznávám, bylo to příjemné zpestření příběhu, odlehčující a lehce odvádějící pozornost … Tak jako kapitoly byly laděny tajemnem, tak je podtrhávala hudba končící kapitoly či přesunu z místa na místo.

Kvalitní předloha dostala snad ještě kvalitnější zvukovou podobu. Na audioknize je příjemné, že text vlastně nevidíte, tedy více používáte svoji hlavu na detailní zapamatování si postavení křesel v místnosti či obuvi vraha. Dále nemáte obraz, tedy mimo pamatování si informací si ještě dokreslujete sami, svou fantazií, jednotlivé postavy a scény a vyjde vám z toho něco dokonalého, skvostného a zážitek je to k nezaplacení.

Interpret: Ladislav Lakomý
Délka: 8 hodin 37 minut

About The Author

Agatha Christie Vražda Rogera Ackroyda