Recenze: Vraždy podle abecedy – Moje rada? Pokud si myslíte, že víte, kdo je vrah, pevně si za tím stůjte!

Herculovi přijede na návštěvu jeho přítel Hastings a rozhodnou se, že spolu vyřeší nějaký pořádný případ vraždy. To ještě netuší, že anonymní dopis s podpisem ABC bude právě tím případem. Není úplně dle Hastingsových představ, ale zamotá hlavu i samotnému Géniovi! Audiokniha je namlouvána z pohledu kapitána Hastingse a ten k nám promlouvá skrze hlas profesora Snapea – Aleše Procházky.

Vraždy podle abecedy mají jiný koncept vraždy a jejího rozuzlení, než kterékoliv jiné dílo, které jsem měla možnost poslechnout či přečíst – myslím tím z edice Poirot. My totiž díky zápiskům nikoliv ze vzpomínek kapitána Hastingse víme, kdo je vrah. On k nám totiž čas od času promluví a dovolí nám, abychom jej poznali možná dokonce lépe než samotný Poirot.

První vražda se stane osobě se jmény na A ve městě na A – jakýsi kus od Londýna. Další vražda se opět stane nějaký ten kus, rozdílný, od Londýna a je spáchána ve městě B a zabita je dívka s iniciálny B.B. Po promluvě s jejími rodiči, jejím snoubencem (kterého okamžitě vezmete v podezření!) a její sestrou k nám poprvé promluví ABC vrah. Chvíli možná budete tápat, zda to je on, ale budete to správně tušit… Další vražda – C vražda – proběhne zanedlouho, ale ani policisté ani Poirot nejsou schopni se na ni připravit, neboť dopis se ztratil a přišel hodně pozdě… Co všechny vraždy spojuje krom abecední posloupnosti?

V celém díle je cítit napětí, které možná tématicky, leč absolutně otravně, doplňuje hudba. Napětí je někdy stupňováno už během hovoru Poirota a Hastingse lehkým hudebním podkreslením – to ušlo. Hlas vypravěče (Aleš Procházka), který mají mnozí opravdu spojený s postavou profesora Severuse Snapea z Bradavic, dává knize jistý erotický náboj. Neboť ať chceme či ne, ona je v tom i love story. Pan Procházka si vyhrává s hlasy postav mužských, s francouzštinou Poirota, s hlasy žen, s hlasy tupých hromotluků či s hlasem labilního a šíleného vraha. Asi nejvíce odporný hlas se mu povedl přiřadit komisaři, který vraždu dostal na starost. Z toho chlapa vás bude svrbět pěst!

Není to kniha na poslech či čtení úplně jednoduchá. Je v ní mnoho postav a vy vlastně víte více než samotný Hercule. Jak to? No, je to jasné, Hercule nikdy neřekne nic dřív, než jsou si jeho šedé mozkové závity 100% jisté. Vážně mnohdy působí jako směšný a senilní stařík, který hodně moc času věnuje promluvám v cizím jazyce. Když vezmu v potaz, jak Angličané nenávidí francouzštinu, je to až k podivu. Než si knihu pustíte, uvědomte si, že to bude náročné. Dostanete mnoho informací a budete z nich zmateni. Budete vědět kdo je vrah, ale Poirot vám pořád bude klást otázku – proč ty dopisy posílá právě jemu? Bude to chtít hodně citu a umu, abyste zvládli stíhat Poirotovy myšlenky zprostředkované Hastingsem. Ale bude to stát za to.

Interpret: Aleš Procházka
Délka: 7 hodin 35 minut

About The Author

Agatha Christie Vraždy podle abecedy