Recenze: Já, vrah – odporné a excelentní zároveň

Neskutečné, že někteří aktéři tak brutálních činů, které nám Audiotéka v seriálu Já, vrah, jsou už na svobodě. Přestože jde o fiktivní rozhovory, vše kolem je víceméně reálné, dohledatelné na internetu. Tentokrát tedy nebudu psát recenzi na audioknihu vycházející z knižní předlohy, ale přímo na Superprodukci Audiotéky (kterou je jako jiné další tituly možné za měsíční předplatné získat zdarma a poslouchat v rámci Audiotéka klubu).

Každý z pěti dílů Já, vrah začíná násilím. Autenticky, díky hudebnímu doprovodu, tak zastřelíme taxikáře, ubodáme chlápka, podřízneme veksláka, bodneme studenta nebo okrademe důchodkyni. Pět českých vrahů, kteří dostali doživotí. Že to hapruje s mým prohlášením v úvodu? Bohužel jeden z vrahů měl snížen trest na 30 let (z vězení by se měl dostat kolem roku 2043). Rovněž někteří spolupachatelé dostali u jednoho případu jen 14 a více let odnětí svobody za spoluúčast či organizaci, tedy jsou v roce 2023 venku na svobodě. Až na jednoho vraha zmíněného o pár řádků výše, všichni chycení pachatelé mají doživotí. 

V rámci audioknihy se setkáváme ve výslechové místnosti, kam si hlavní vyšetřovatel nechal zavolat již vězněné pachatele. Snažil se s nimi mluvit přívětivě a zjistit, proč vraždili, co byla jejich motivace. I když u audioknih nejde o častý jev, Já, vrah je sérií, kdy má každá postava svůj hlas – každý protagonista zastupoval jinou zrůdu – neměnil se jen vyšetřovatel. Myslím, že šlo o skvělou hlasovou volbu, která pozitivně vyzdvihla hlavní povahové rysy lidí, kteří za své činy skončili ve vězení. Vznětlivost, vztek, koketnost, potřeba uznání nebo jen bezmocná deprese k nám díky skvělému výběru promlouvají natolik věrně, že nejde vůbec o jednoduchý poslech, aniž by posluchači nebylo ouzko.

Proč neposlouchat Já, vrah u jídla či před dětmi? 

V díle byly použity úryvky hudby a zvukové efekty, díky kterým mi běhal mráz po zádech a chtělo se mi zvracet. Tak autentický sluchový vjem doprovázený mojí vlastní představivostí byl excelentní. A nechutný! Střelba, bodání, škrcení, zvuky umírajících lidí, námaha vraha a k tomu vaše vlastní představivost byl koktejl plný ambivalentních emocí. Poslouchat dál nebo mobil vypnout a zahodit? Bylo to, jako by se vražda odehrála přímo vedle vás! Odporné a vynikající zároveň.

Audioknihy poslouchám převážně u cvičení. U Já, vrah jsem udělala výjimku a poslouchala jsem ji i doma a nic nedělala. Prostě jsem si na hodinku dala nohy nahoru a bledla při každé reálné scéně, kterou jsem slyšela. Zabouchnutí dveří, jelikož byl doma průvan, mi málem způsobilo infarkt. Já, vrah je něco úžasného, co k poslechu doporučuji každému. Jen to potvrzuje fakt, proč audio poslouchám – chci další rozměr k mojí fantazii.

Zdroj obrázků: YouTube Audiotéky

About The Author

David Laňka Já, vrah