Recenze: Máte čas? Vrhněte se Po stopách Jacka Rozparovače!

Určitě pak času, který strávíte s knihou od Kerri Maniscalco, nebudete litovat! Kniha sice nese jakýsi drobný dodatek, že jde o počátek série, ze které vám bude tuhnout krev žilách… Ale nebojte, minimálně v Jackovi se nejenže pobavíte, možná se i zamilujete. A to vše s příslibem pachu mrtvol – to je lákavá nabídka, no ne?

Naše hrdinka je sedmnáctiletá Audrey Rose Wadsworthová. I jako dcera šlechtice často utíká do laboratoře svého strýce, kde se věnuje studiu forenzních věd. Napřímo řečeno – asistuje u pitev a zaučuje se. No a protože je Londýn malý, zrovna strýček Audry Rose dostane k ohledání zbytky po Jacku Rozparovači. Tím se hrdinka a její “přítel”, který u strýce rovněž pomáhá a učí se, dostanou do víru událostí, které sice Po stopách Jacka Rozparovače vedou, ale s úctou a s hodně zajímavým závěrem.

Přiznám se, že jsem zpočátku nevěděla, co si o knize a jejím formátu myslet. Chvíli jsem tápala, proč zrovna pitvy a Rozparovač spadnou do klína mladé dívce. Podle anotace i přebalu nemá jít o zamilovaný román. Postupem času mi to začalo docházet. Maniscalco hezky využila dvě dobová pravidla a vymáchala je v krvi mrtvol známého vraha. V povedené detektivce se tak probíráme vnitřnostmi mrtvol a obrazně řečeno krví potřísňujeme všechno, co v té době bylo proti pravidlům. Snoubíme tak pro nás dneska normální s dobově vyloučeným chováním či nedejbože smýšlením

Na vyprávění se mi líbilo, že nejmenovaný Sherlock Holmes měl historii a city. Jeho projevy vůči Audrey Rose byly svižně vtipné, trefné a měnily se podle nálady. Muselo to být pro naši hrdinku složité, ale autorka nám poskytla své vnímání díky popisu událostí právě z jejího pohledu, takže jsme věděli, jak na muže ona vědecky založená žena reaguje. A taky jak reaguje na dobová pravidla, vyjadřování se před dámami či jak snáší pohled na ostatky prostitutek. Po stopách Jacka Rozparovače můžu hodnotit i jako jazykově (překladově) povedené dílo. Přisuzuji to však skutečnosti, že šlo o vědecky laděnou slovní zásobu, které statečně (ne-li více) sekundovala jemná detektivní část. Oceňuji, že se Kerri Maniscalco nenechala strhnout moderní dobou – všude plno krve a detailní popisy, jinak to není ono – a svou knihu těchto skutečností téměř zcela ušetřila. Možná budete překvapeni závěrem, ale v mých očích šlo jen o třešničku na dortu, kterou si autorka jistě užila. 

A právě díky závěru a chemii mezi postavami se těším na další díl série. Po stopách Jacka Rozparovače je sice mimo skutečnost (i když se o ni maličko otírá), ale kdo původního vraha nezná, nebude zklamán a možná si zjistí o vraždícím muži víc. Kdo Jacka zná, měl by si přečíst dodatek autorky ke konci knihy. Koho by snad závěr pohoršoval, měl by se držet faktické literatury a ne beletrie. Myslím, že u Kerri Maniscalco se ještě máme na co těšit!

About The Author

Kerri Maniscalco Po stopách Jacka Rozparovače