Recenze: Nepředvídatelný Obřad slibuje i brutální pokračování

Trojice nadaných španělských scénáristů se spojila pod pseudonymem Carmen Mola a na české scéně nám představuje krimi thriller Obřad. Příběh nás zavede do Madridu a jeho blízkého okolí, kde dojde po sedmi letech k další vraždě mladé ženy těsně před svatbou. Pachatel sedí v base, každopádně zločin byl proveden téměř totožně. Zamotané klubko červů musí rozmotat a informace roztřídit inspektorka Elena Blancová.

Záměrně jsem zvolila originální obálku, neb lépe vystihuje…všechno.

Elena šéfuje jednotce policie, která čítá jen pár členů a o jejíž existenci mají ostatní jednotky pochybnosti. Tým OAP je tedy něco jako mýtus. Když se objeví na místě činu, který spadá pod mladého policistu Záratého, začneme se s jednotlivými členy seznamovat. Hrdinové strany zákona mají každý svůj jakýsi charakteristický znak, pro který si je Elena vybrala. Každému přísluší nějaká specializace, která pro čtenáře v průběhu příběhu krystalizuje či ukazuje odstíny toho či onoho umění. Asi nejzajímavější postavou je Elena sama. Nejenže má minulost, kterou nám Mola nechce dá zadarmo, má i jiné libůstky. Její chování mi určitě neevokovalo věk kolem padesátky! 

Carmen Mola se nepouští do přehnaných detailů. Samozřejmě že nám dá nahlédnout pod pokličku případu, ale nijak barvitě. Čtenář sám musí zapojit svou fantazii či google. To se týká i vzhledu osob, popisu míst, kde se kdo nachází. Autor se tím jednoduše vyhýbá chybám. Vyšetřování vraždy mladé nevěsty je totiž natolik napínavé a má tolik možností, že zdlouhavé popisy by jen zdržovaly. Otázkou je, zda tempo udrží i další pokračování, které Obřad “slibuje”. Musím autorům ale nechat, že žádný z detektivů neměl superschopnosti!

Osobně si nejsem jistá, zda budu schopná pokračování příběhu číst. I Obřad nese jisté prvky násilí na kategorii osob, na kterých mám velký problém s přijetím byť jen jako zvrácené fantazie. Cliffhanger byl víc než výmluvný, o co by mělo jít. Na druhou stranu autorům tleskám, že gradace sadismu a obecně množství detailů s postupujícím dějem přibývalo. Knihu nešlo jen tak odložit. Stopy byly všude a přesto nikde. Vztahy mezi vyšetřovateli starého případu a současného byly zpestřeny alzheimerem vyšetřovatele a mentorem jednoho z členů týmu OAP. Když nešlo o akci a lov vraha, Mola nám drnkal na nervy morálkou, kariérismes, oddaností, smutkem, … 

To všechno Mola nechal podkreslit etnikem, které v České republice není dvakrát oblíbené. Opět nezabíhal do detailů tradic. Jenže mi chybělo vyznění jejich mluvy, větší přiblížení čtenáři, že jde o “jiný druh lidí”. Právě díky tomu nevyznělo nijak nálehavě, proč otec mrtvé nevěsty tak vyšiloval, proč měla rodina interní problémy. I oslovování v češtině vyznělo divně. Abych byla upřímná, absence rozlišení postav mi chyběla, ale ne natolik, abych si Obřad parádně užila a dočitala jsem do noci, protože jsem chtěla vědět, kdo je ten vrah a proč vraždil.

Zdroj obrázku: Amazon

About The Author

Carmen Mola Obřad