Recenze: Krev, pot a pixely – Cesta do studií a hlav herních vývojářů

Vývoj her, tedy, těch digitálních (použiji toho slova, neb videohry jsou dnes pojmem z pravěku a označení počítačové zase vzhledem k existenci konzolí také není nejpřesnější), takže vývoj digitálních her je dnes odvětví překonávající hudební i filmový průmysl. Kromě miliard se v něm točí miliony lidí, vytvářející produkty, které se následně stávají součástí popkultury. Pryč jsou doby, kdy Hráč byl podivnou entitou, zalezlou u svého PC, hubený, sinalý osamělý tvor. Digitální hry se staly kulturou, zábavou, sportem i uměním. Jaká práce za jejich produkcí stojí a jací jsou herní vývojáři, to je tématem knihy Krev, pot a pixely od Jasona Schreiera.

Pokud jste vyrůstali na časopisech jako Level, Score, Gamestar, případně Excalibur a dalších, jistě jste někdy zasnili být herním vývojářem. Sedět v teple u počítače a hrát hry. Možná jste četli o lidech jako John Carmack, John Romero, Richard Garriot, nebo Sid Meier. Ve své době téměř srovnatelně zbožňovaní jako například Elvis Presley, nebo Ježíš. Přeháním? Možná, ale jen trochu. Toužili jsme dělat jejich práci, vytvářet virtuální světy a hrát si. Jenže i tyhle ikony začínaly někde ve sklepě, potažmo garáži svých rodičů, jedli zbytky pizzy z oběda od sousedů a věřili v úspěch, snad právě jejich hra překoná instalatéra Maria. Že vývoj her vůbec není snadný a že je to práce jako každá jiná, vlastně, v mnoha ohledech mnohem horší, vás přesvědčí kniha Krev, pot a pixely. Jason Schreier, herní novinář, recenzent a reportér se rozhodl podat nám, koncovým uživatelům, náhled pod pokličku vývoje her, poodkrýt zákulisí tohoto ne příliš zmapovaného odvětví.

Kniha zahrnuje deset her z poslední dekády, nečekejte žádné velké retro, spíš okénko do současného vývoje a lidí kolem něj. Každému titulu je věnována kapitola, nahlédneme na praktiky jak obřích studií, zahrnující stovky lidí, kravaťáků a markeťáků, tak na jednočlenné studio, kdy jediný člověk pracoval přes pět let na hře, obětoval jí veškerý čas i prostředky, aby po jejím vydání okamžitě zbohatl a získal své místo na Slunci, nebo, lépe řečeno na Steamu. Zjistíte, že na práci herního vývojáře není nic tak skvělého, jak by si člověk myslel. Neustále se měnící produkt, hádky a rozpory mezi jednotlivými odděleními, nepřetržitý dohled, postrkování vydavatelem a to ani nemluvím o crunchi, což si můžete představit jako přesčasy, jen s tím, že v práci třeba i spíte, aby hra s vaším hrdinou a draky mohla vyjít ve hratelném stavu ještě koncem měsíce.

Jason Schreier je vcelku rozporuplnou osobností ve své sociální a profesní oblasti. Je schopný napsat skvělou knihu, přinášet zajímavé rozhovory s tvůrci a reportáže, zároveň často hledá problémy a tajemství v místech, kde žádná nejsou. Názor, že je pouze bulvárním pisálkem bude asi znít tvrdě, ale i s tím se setkáte. Možná je to jeho současnou slávou, možná takový byl vždy, to však není předmětem této recenze. Jason napsal knihu, která přináší hromadu zajímavých faktů z herního světa, odhaluje lidské příběhy ukryté v jedničkách a nulách. Ano, příběhy těch menších studií jsou zajímavější, protože tam vidíme lásku ke hrám a potřebu prorazit. Zároveň bych u dalších Schreierových knih ocenil ne tak časté opakování slov a frází, ale když se pohybujete celý život v jednom určitém odvětví, možná to člověka trochu poznamená i po jazykové stránce. Zároveň mě trochu mrzí, že kniha nešla hlouběji, víc se nezaměřila na praktiky velkých studií a boj o své místo těch malých. Jenže to asi nemůžu mít Jasonovi za zlé, samotný fakt, že se herní studia rozhodla tímto způsobem poodhalit své vnitřnosti je vcelku unikátní. Herní vývojáři bývají záhadní jako každoroční úspěch nového Call of Duty, takže celkově je tato kniha malý zázrak.

Kniha Krev, pot a pixely mě bavila. Je to příjemné čtení, které si můžete dávkovat postupně, když zrovna není co. Příště bych nicméně ocenil podobnou knihu z devadesátých let, kde by někdo dal dohromady vzpomínky těch prve zmíněných celebrit a popsal vývoj a vznik legend jako Doom, Heroes, GTA a dalších desítek titulů, které teprve zkoušely své možnosti a otevíraly cestu těm, kteří měli přijít po nich.  

Pro úplnost přidávám seznam všech her v knize zahrnutých:
Pillars of Eternity, Uncharted 4, Stardew Valley, Diablo III, Halo Wars, Dragon Age: Inquisition, Shovel Knight, Destiny, Zaklínač 3, Star Wars 1313.

A pokud se vám zrovna nic číst nechce a jste nabuzení si něco zahrát, můžete se inspirovat naším článkem „Hry podle knih“ / „Knihy podle her“.

Zdroj obrázků: ITChronicles.com, obalkyknih.cz

About The Author

Jason Schreier Krev, pot a pixely