Recenze: Je Elon Musk šílený?

Když jsem Audiotéku poprosila o další titul k recenzi, poslala jsem jim několik odkazů na audioknihy, které mne zaujaly a říkala jsem si, že to bude po ultramaratonech (Vorálek, Engle, Cohen, Roll) a Aristokratce (odkaz doplním, až recenze vyjde) zajímavá změna pro poslech u cvičení. Elon Musk je jméno, které zná snad každý. Minimálně ve spojitosti s Teslou nebo SpaceX. Elon Musk je člověk, kterého když znáte, tak jej milujete nebo nenávidíte – i jeho dílo.

Patřím do kategorie lidí, kteří si o Muskovi myslí, že vymyslel auto Tesla a je astronomicky bohatý. A randil s divnou kočkou, se kterou má dítě s extrémně divným jménem. A v odraze kauzy Depp vs Heard vím i to, že Musk randil i s ní. Proto pro mne byla většina informací v životopisné publikaci autora Ashleeho Vance novinkami a poslech byl velice příjemný. A to i přes skutečnost, že je Musk neskutečné hovado v chování se ke svým zaměstnancům.

Ashlee Vance se rozhodl životopis Muska sepsat i přes to, že ho od toho sám zdroj odrazoval. Nakonec se spoluprací souhlasil a tak se posluchači či čtenáři dostane zprostředkované návštěvy centrály SpaceX a několika osobních autorových vhledů na to, kdo Musk je. Audioverzi knihy s titulem Elon Musk – Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti načetl Filip Švarc. Dokonale mi jeho hlas sedl k Elonovi. Zní inteligentně s nádechem arogance a šibalství – jako Elon. Dokonce scénáristé zakomponovali mezi kapitoly “vesmírnou” hudbu, hodně s nádechem elektriky míchanou s ironmanovstvím. Prostory mezi kapitolami byly adekvátně dlouhé a člověk měl čas zpracovat, co slyšel. Švarc mluvil lehce a nespěchal, přestože k tomu obsah knihy vybízí – Musk totiž nemá čas a Vancemu se to perfektně na stránkách knihy podařilo zachytit. Švarcovi se pro změnu zadařilo frajírovsky hodit všanc všechno, co slušný člověk má a barvou a melodií svého hlasu vyhodit sekretářku způsobem, který nikdo nechápe – úžasně kopíroval magořinu Muska.

Myslím si, že kniha Elon Musk rozhodně stojí za poslech. Negativum vnímám v tom, že Vance knihu vydal v roce 2015. Já knihu poslouchala v roce 2023, Teslou v sedanu jsem jela (i řídila) v roce 2021 – neměla jsem tedy možnost uchopit skutečnost kolem vývoje Roadstru (každopádně jsem při poslechu kolem vývoje měla chuť mrknout znovu na marvelovského Iromana a jeho pracovní stůl…). Takže pokud někdo jel novějším modelem Tesly, třeba SUVečkem, budou pro něj detaily designu známé a možná krapet nezajímavé. A to i přes to, že se prostřednictvím poslechu “podíváte”, jak to bylo s klikou Tesly, s baterií – s čímkoli.

Rozpovídala jsem se sice o Tesle, ale velkou část knihy tvoří i začínající Muskovy projekty ve stylu Silicon Valley. To je pro znalce či lidi, co Muska sledují, spíše jen doplnění drobných informací či potvrzení toho, že je Musk sociální kretén (a na Aspergera se začal „vymlouvat“ až později). I tak se mi líbí, že Elon pro své společnosti dýchá. Když mu málem umřel SpaceX, dostalo to v knize více prostoru než smrt prvorozeného syna či jeho rozvody. Sociální život kniha zobrazuje spíše v té pracovní sféře, kterou se snaží trošku vyvážit kusými prohlášeními, že Musk je v osobním životě úplně jiný (asi abyste knihu doposlouchali, dočetli nebo nespálili). Mnohem více se Vance věnuje popisu výroby té či oné součástky na motoru Merlin (a Švarc jej se zanícením fanatického Muska jen podporuje) než tomu, proč si Musk bral jednu ženu dvakrát.

Kolem a kolem je kniha Elon Musk skvělá. V mých očí je ten člověk génius, který vidí dopředu. Jeho vynálezy sice nejsou k běžné spotřebě a lidstvo z nich možná bude těžit až později, ale Elon je skálopevně přesvědčen o … čemkoli a já mu věřím. Jasně že Muska obestírají lži a to jak šmelí na prezentacích – ale je to podnikatel, má vizi a nebojí se pro ni obětovat cokoli. A to je pro mne nosným prvkem, proč si toho chlapa vážím. Je Elon Musk sprostý a arogantní hulvát? Ano je, dokonce mu  pár sprostých slov ujede i  v knize(a se Švarcovým hlasem si je užijete jedna báseň). Je Musk šílený? Na to si budete muset odpovědět sami, až si poslechnete knihu nebo se o něj začnete zajímat …

About The Author

Ashlee Vance Elon Musk - Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti