Peklo fotobank: Knihy se stejnými přebaly

Každý grafik v nakladatelství ví, že pokud se náhodou nepodaří sehnat inteligentní původní ilustraci za rozumnou cenu, je fotobanka ten nejlepší kámoš. Ale někdy, řekněme si to upřímně, je obal hrůza. Stačí se mrknout na nějaké díly Na jakém matroši jeli autoři těchto knih. Jindy se zase stane, že si to kluci z vydavatelství nepohlídají, a potom vydají něco, co už tady bylo. Alespoň to ten dojem budí, když odněkud stáhnou obrázek, švihnou ho do photoshopu, lehce upraví a hotovo. Jak se říká, že nemáme soudit knihu podle obalu, u těchto titulu to platí několikanásobně. Člověk totiž může koupit něco, o čem si myslí, že je Stmívání, a přitom si odnese domů náboženský traktát C. S. Lewise.

Rozklad x Jak zacházet s nemrtvými x Líbající zombíci x Krásná monstra

Netřeba zdůraznit, že creepy pohled se modelovi podařilo nahodit poctivě. Nejspíš proto si ho hned čtyři nakladatelství vybrali na obálku své knihy o oživlých mrtvolách. Co na tom, že se to lidem bude s jinými zombie-novelami bude plést.

Carmilla x Krvavá nevěsta

Carmila je gotická upírská novela, která částečně inspirovala Vampýrskou akademii. Vyšla asi v třiceti verzích. Jen u nás minimálně ve třech, o kterých vím. Nicméně jedno z novějších vydáních má na přebalu tuhle buchtu stejně jako jiný podobný laciný příběh o upírech, tentokrát z Německa.

Stmívání x Slova, podle kterých žít: Příručka obyčejného křesťana

U upírů ještě chvíli zůstaneme, protože tu máme hned tu nejznámější sérii. Ok, tak toto není přesně ten stejný obrázek, nicméně je sakra podobný. A jinak ano, ten C. S. Lewis je ten stejný, který napsal Letopisy Narnie. Jistě vám to došlo, jak moc tím dílem propaguje náboženství.

Hra se sirkami x Hrát mrtvého

Když pomineme zjevnou podobu názvu, prakticky nulovou úpravu fotky i stejné písmo, vyvstane nám v hlavě dotaz, jestli to není podobné i dějem. Není. I když obojí je dost nuda. Jedna z nich vyšla i v češtině, tak se můžete přesvědčit sami.

Náhradní kluk x Útěk za láskou

Tak obecně všichni ví, že young adult se už ani nesnaží hrát si na nějakou kvalitu. Takže člověk ani nemůže čekat něco originálního. Podobných knih, jako jsou výše, vychází měsíčně po světě tisíce. Vlastně, kdy se někdo rozhodl, že si přečte všechno YA, co jen vyšlo v ČR nebo na Slovensku, zabere mu to celý život. Ale musel by číst jen tento žánr, minimálně jednu knihu týdně a žít do 80 let.

Náměstí krvácejícího srdce x Případy detektiva Murdocha: Neřesti mé krve

Oba autoři jsou u nás celkem známí. Taylor se proslavil například sérií kriminálek, kdy hlavní hrdina případy nejen řešil, ale sám i zabíjel. V dnešní době je díky Jeffu Lindsayovi a jeho Dexterovi toto téma všeobecně zavedené, nicméně Taylor s tím přišel tak nějak ve větší míře první. Jenningsovou zase proflákly Případy detektiva Murdocha. Takže by jeden řekl, že by si dva takto OP autoři mohli pohlídat obálku. U nás její Neřesti mé krve vyšly s přebaly, na kterých byly použity fotky ze stejnojmenného seriálu, takže se alespoň český vydavatel takto neztrapnil.

Drozd x Dlouhá jízda domů

Tady se moc grafici ani nesnažili nějak obrázek z fotobanky upravit. Výsledek tedy vypadá jako naprosto totožná kniha, což dost mate.

Zrádnost krásných věcí x Tíže x Královna bylinkářek x Vyvolená

Jak byl u předchozí fotky problém s nijakou úpravou, tisíckrát vyretušovaná bruneta na této obálce už připomíná spíše mimozemšťana. Ale alespoň se snažili, aby nebyla všude stejná. Trochu.

Kdybychom se tomuto tématu měli věnovat pořádně, podobných obálek bychom tady dali ještě mraky. Napadají vás ještě další tituly? Klidně nám doporučte další.

About The Author