Recenze: Prokletý kraj není vhodný pro netrpělivé čtenáře

Za tajemstvím do Pošumaví! Na domácí autorské půdě se pohybuji jako po minovém poli. Jednou jásám, že jsem se trefila, a jsem šťastná jako bleška, že mohu číst příběh, který má hlavu a patu. Jindy to bouchne (jako třeba v případě Letního dárku) a z knihy nejsem vůbec nadšená. Michaela Klevisová zvolila prostředí, které mě láká, ať už chci nebo ne. Šumava (potažmo Pošumaví) je jedna z mých slabin. Navíc, podle všeho, nejde o sérii – bod k dobru. A výsledek zjistíme v zápětí: výbuch nebo nadšení?

Michaela Klevisová tentokrát opustila kriminalistu Josefa Bergmana a v románu z Pošumaví nahlíží na zločin pohledem dvou mladých žen, jejichž životy jsou provázány s místy, kudy se opakovaně prohnaly dramatické dějiny. Zapadlá vesnička Jelení Hora má temnou minulost a dodnes to není ideální místo k životu. Není divu, že odsud Gerda vždycky chtěla odejít a uniknout minulosti. Teď se ale rozvedla, je bez peněz a nezbylo jí nic jiného, než se s dcerou vrátit do nuzného domku po rodičích. Linda na stejné místo přijíždí na dovolenou, aby pátrala po minulosti své rodiny, která se před čtyřiceti lety odstěhovala. Vzápětí ve vesnici dojde k úmrtí a obě ženy odhalí přísně střežené tajemství související s krajem, kde nikomu nebylo souzeno být šťastný. 

Těch pohledů, které nám v knize zprostředkují příběh, je hned několik. Nejen Gerda a Linda, ale přidají se i další postavy. Není jich však tolik, aby orientace v ději byla komplikovaná a nepřehledná. Myslím, že autorka přesně vystihla tu správnou míru. Vše je psáno v er-formě. Pohledy postav se často mění v průběhu kapitoly, což mně osobně nepatrně vadí, nicméně děkuji, že je to v textu rozumně odděleno, aby nevznikaly nejasnosti a zmatky.

Žofie ji neznala – asi to byla chalupářka. O to ale nešlo. Problém byl v tom, že když ráno jako prvního člověka vidíte stařenu, může vás potkat neštěstí. Žofie hned po návratu domů pozpátku překročila koště, aby se smůly zbavila, ale stejně z toho neměla dobrý pocit. Protože potkat někoho s prázdnou nádobou taky není dobré znamení. Nebyla si jistá, jestli se koš dá počítat mezi nádoby, ale i tak. Při pohledu do zrcadla jí blesklo hlavou, od jakého věku se asi člověk počítá mezi stařeny, které nosí druhým smůlu.

Největším kamenem úrazu celého Prokletého kraje je rozvleklá první polovina. Musíte se prokousat ponurým a nudným vyprávěním, kdy neustále čekáte na nějaký ten zvrat a dočkáte se až za polovinou. Nepochybuji, že to dost netrpělivých čtenářů odradí či naštve. Druhá polovina už je úplně jiná písnička. Děj konečně dostane spád a ten uspávací úvod zůstane zapomenut. Chápu, že byl nejspíš potřeba, aby se připravila půda, jenže to prostě neodsýpalo, což mě rozčiluje. Částečně rozhořčení vynahradil závěrečný spád a všechna rozuzlení včetně výtečného závěru, který byl nad očekávání! Pokračování recenze najdete zde.

zdroj obrázku: Albatrosmedia.cz

About The Author

Michaela Klevisová Prokletý kraj