V kleci od Ellison Cooper je krimithriller, kterým začíná série knih s hlavní postavou Sayer Altair. Autorka do svých děl, dle mého názoru, promítla celkem dost své práce (právnické prostředí a škola, vystudovaná antropologie se zaměřením na historii lidí především v oblasti střední Ameriky). Takže se setkáme s policejními postupy stejně tak jako s odkazy na mytologii Mayů. V neposlední řadě je Cooper Američanka. Píšu to zcela záměrně, protože V kleci je akční, neskutečně čtivá fraška. Proto taky na Databázi knih najdeme hodnocení 90%.
Normálně nemám ve zvyku se rozčilovat a psát už v perexu nějaké velké soudy. Ale u Cooper prostě musím. Příběh, který je stěžejní, je o tom, že někdo drží dívky v kleci a mučí je pomalu k smrti. Celou věc komplikuje tak trochu fakt, že první oběť je dcera senátora. Proč je v anotaci zmíněn mrtvý snoubenec? Proč případ v FBI vede kočka, která má studovat mozky vrahů? V příběhu najdeme mnoho chyb (nebo si je způsobíme sami, pozor na to!) – a přesto budeme z knihy nakonec mít pozitivní pocit. Proč?
Odpověď je v perexu. Ellison Cooper je Američanka. Umí luxusně psát akci a napínat čtenáře. Dokonce natolik, že se napoprvé ani nenadějete, čtete a najednou je půlka knihy pryč! Podruhé si nemůžete dovolit knihu odložit, protože i když to autorka notně přehání a kombinuje, chcete znát pravý důvod všeho. Jste zaháknutí a dokud nepřelouskáte tu hromadnou pohromu na konci knihy, neodložíte ji.
Bohužel to, že je Američanka, s sebou nese i typické absurdnosti, které kdybyste znali, nejspíše si knihu nepořídíte. Čas od času se sama se sebou sice dostávám do konfliktu, že přece možné je všechno. Obzvláště tak jednoduché věci, které nikdo nepovažuje za hrozbu a nevěnuje se jim nebo je nekontroluje. Jenže pak v ruce držím návykově čtivou knihu V kleci a říkám si: „Tohle už je vážně za hranicí.“ Dnešní doba – kamery, mobilní telefony, odposlechy – no hele pokud vám nevadí, že Ellison Cooper konec fakt ruinovala od akce k akci, tak si knihu přečtěte a napište mi svůj názor.
Ale zpět k serióznější recenzi. Postavy V kleci mají široký záběr. Samotná Sayer je nejspíše hezká, ale moc jsem jí nevěnovala prostoru (stejně tak autorka),
protože akce z knihy sálá od první stránky. Bohužel přestože je chytrá a inteligentní, je stejně jako třeba Charlie od Flint extrémně výkonná superhrdinka. To, co předvedla v závěrečné fázi, bylo k smíchu. Na druhou stranu to, jak k té fázi došlo, bylo velice hezky zpracované a Sayer jste věřili. Vypjaté situace, do kterých se i v průběhu knihy dostala, byly moc pěkně psychicky zpracované a nebyl problém jim věřit. Neurážely. Samozřejmě že i když šlo hodně o samotářskou, sebedestrukční akci, měla holka kolegy. Jeden je extrémně nepříjemný profilovač, který sice hrál druhé housle, ale jsem zvědavá na jeho vývoj dál. Jeden kolega, který měl krásnou domácnost a ujížděl na kávě a kryl Sayer záda. Jedna kolegyně, co jsem nějak vyrozuměla, mělo jít snad o laborantku? Soudní lékařku? Oba dva kolegové byli relativně sympatičtí tím, jaký postoj vůči Sayer a případu zaujímali. Dále jsme sledovali kolegu, kterému vrah výbuchem urval obě nohy a byl to skvělý analytik, který v příběhu hodně dával smysl. Samozřejmě nechyběl senátor a šéfová Sayer. Také se mihl její pes a soused či rodina, která jí zůstala.
Když jsem vypisovala jednotlivé postavy, uvědomovala jsem si mnohem více než při čtení, jak moc padlá na hlavu celá kniha je. Kde se vzal pes? Proč výbušniny? Ani tým mi nějak neseděl, přestože fungoval skvěle a neměla jsem vůči němu během čtení výhrady…
Aby toho nebylo málo (rozuměj, snažím se recenzi zakončit pozitivně), autorka do knihy nechala probleskovat i scény z klecí. V těch chvílí jsem si uvědomila, že kniha nebude morbidní. Ano, vrah své oběti mučí. Ale to, že Cooper nepopisuje další možnosti, neposouvá život v kleci na nechutnější level, to dělalo z knihy fantastické čtení (plné abnormálních blbostí).
No a nesmím zapomenout na to, že ačkoliv Cooper zruinovala konec, překombinovala, co se dalo (ale vyšla z toho Sayer pozitivně – nevím, jak to autorka dělá), poslední věta byla posledním impulsem pro kliknutí na “ano” pod otázkou “přejete si objednat další knihy ze série?”.