Kniha Tatérka je prvním dílem v sérii Zloděj tetování. Poprvé se setkáváme s mladičkým komisařem Sullivanem, s policejním týmem a tatérkou Marni, jejím synem, jejím bývalým manželem a vlastně s tatérskou komunitou. Pokud ale čekáte, že budete ochromení strachem jako celé město, protože tam řádí sériový vrah, tak vás zklamu. Nebudete. Anotace je mimo.
Téměř jako u každé knihy anotace obsahuje fakta, které někdo upravil tak, aby se kniha zdánlivě lépe prodávala. Proto má i tu pečeť, že jde o bestseller. Nebudu se s nikým přít, ono je tohle těžké určovat. Zvlášť když jde o sérii. Každopádně když se vrátíme k Tatérce, musíme se zamyslet, co od knihy, od příběhu, chceme. Provedení vražd v knize je originální. Motiv má smysl. Zvrácený smysl, ale najdeme jej tam. Hlavní postavy komisaře Francise i tatérky Marni jsou živoucí bytosti, které mají minulost, současnost a přemýšlí i nad budoucností. Aby nešlo jen o myšlenkové pochody dvou lidí, autorka Alison Belsham nechává do příběhu zasahovat i pravou ruku komisaře – Roryho, který je starší a měl být inspektorem. No a neopomene ani vraha. Kapitoly, které jsou vždy nadepsány jménem osoby pozorující dění v příběhu, jsou rozumně dlouhé a málokdy člověka navnadí, aby knihu nechtěl odložit a jít spát. Tedy do tří čtvrtin knihy. Jakmile se totiž dostaneme vrahovi na kobylu, má kniha velice rychlý (ale relativně propracovaný) spád a Tatérka nejde odložit.
Alison Belsham podle mého názoru hodně sázela na originalitu motivu vražd a reálnost, až zapomněla, že ne všechno co nejvíce reálné je i zajímavé. Jak jsem psala výše – postavy jsou živoucí bytosti. Cítíte, jako by to mohli být lidé, které jste potkali včera na ulici, když jste šli k autu. A když se jim podíváte do hlavy, není to všechno zajímavé. Jejich myšlenky se netočí jen kolem, pro mne zajímavého, vraždění. Mají pocity, mají potřeby a jsou normální – a to mne nudilo. Na druhou stranu to bylo jiné než ta masovka krvavých kriminálek, které jsou tak IN posledních pár let. Co říct, Belsham je Evropanka. A Evropa jede svoje krimi do hloubky. Na můj vkus až moc.
Po vyvrcholení knihy mám hodně smíšené pocity. Posledních 150 stran jsem knihu téměř neodložila a riskovala zaspání. Což se pak opravdu stalo, ale dočíst jsem Tatérku musela. Ačkoliv i závěr obsahoval moc niterních pocitů ústřední čtveřice (Sullivan, Marni, Rory a exmanžel), byl svižný a chtěla jsem vědět, zda bude krvavý (a svým způsobem nechutný) jako zbytek násilných činů v knize obsažených. Samozřejmě mne zajímala i jakási romantická linka, která se knihou linula (a která bude nejspíše i v dalších pokračováních, jak jsem vyrozuměla z dalších anotací knih Inkoust a Balzamovač). A právě tam přišly rozpaky. Belsham jakoby zapomněla na to, jaké pozadí postavám dala a v mých očí si závěr pokroutila k obrazu svému. Možná proto, že neplánovala pokračování, možná proto, že má jít o cliffhanger. Nevím, ať tak či tak v tomto směru byl konec knihy maličko uspěchaný a myslím si, že čtenáři nebudou s pokračováním spokojeni. Uvidíme, snad se mýlím!

Obrázky: Audiolibrix, Albatrosmedia
I love your blog.. very nice colors & theme. Did you
make this website yourself or did you hire someone to do it
for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from.
kudos
It’s an remarkable post in favor of all the web people; they will take advantage from it I am
sure.
Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your website is great, let alone
the content!
I believe this is one of the such a lot significant information for me.
And i’m happy reading your article. However should statement on few general issues, The site style is
wonderful, the articles is in reality excellent :
D. Good task, cheers