Recenze: Palm Beach Finland – severským autorům třikrát zdar!

No…nazdar! Přiznejme si, že očekávání jsou občas pekelně na draka. Nejen v oblasti knih, jenže těm se tu věnujeme primárně, takže… se podíváme na obálku, přelítneme jedním okem anotaci (to kvůli případným spoilerům) a příjemně nalákáni sáhneme po knize, ve které se prý Fargo setkává s Pobřežní hlídkou!

Mistrovské dílo černého finského humoru, ve kterém se potkává Fargo s Pobřežní hlídkou. Detektiv helsinské policie Jan Nyman je inkognito vyslán do nového plážového rezortu, aby vyšetřil podezřelou vraždu. Olivia Koskiová se po neúspěšných vztahových peripetiích rozhodne vrátit do rodinné vily na pobřeží, usadit se zde a dům zrekonstruovat. Trochu jí do toho ale hodí vidle mrtvola, která se nečekaně zjeví v její kuchyni. 

Jonas Jonasson se svou Analfabetkou, která uměla počítat nasadil humornému čtivu laťku proklatě vysoko. Najít další podobně ironicky a sarkasticky vtipný román je neuvěřitelná dřina. Od Palm Beach Finland jsem si proto slibovala hodně. Na vině nebyla ani tak má vášeň pro plameňáky, protože ten na obalu mě jednoduše zaujal, nýbrž čirá touha prostě se od plic zasmát. Což úplně nevyšlo.

Tím však netvrdím, že vám tu dnes představuji špatnou knihu. Vůbec ne. Černý humor tu najdete v každém případě, groteskní scénky rozhodně a jako bonus i pěknou dávku detektivní práce. Navíc umí rozmotávat zamotaná a zašmodrchaná klubka. Úspěch knihy se bude odvíjet od vaší nálady a smyslu pro humor. Postavy jsou nastavené dobře, příběh rozdělen do tří částí a na závěr krátký epilog.

Muži byli jako klouzačka: sjedete po ní a na konci zjistíte, že jste cestou přišli o peněženku.

Prostředí je rozhodně zajímavé a celkem neotřelé. I základní zápletka stojí na velmi dobrých základech. Jenže… představte si, že zapálíte provázek, doutnák či jak se tomu u bomby říká. S napětím se díváte, jak plamínek hoří a blíží se k té černé kouli. V očekávání masivního výbuchu (smíchu, překvapení, čehokoliv) si zacpete uši a tetelíte se… a ono to jen pšoukne. Tečka. 

Celou recenzi najdete zde.

zdroj obrázku: albatrosmedia.cz

About The Author

Antti Tuomainen Palm Beach Finland