Recenze: O Chameleonovi, který hledal svou maminku. Našel?

Máme tu jeden z dílů edice Příběhy slepičí babičky. Proč ne. Já vyrůstala na Příbězích ovčí babičky, pokrok jde kupředu, máme tu slepici. A rovnou ve čtyřech dílech – následující tři si rozebereme v dalších recenzích. Název zněl vcelku lákavě. Sliboval příběh s ponaučením, obálka pro změnu líbivé ilustrace. Pořizováno ve výhodné akci 1+1, kdy jeden kus vyšel na 95,- Kč. Značka ideál? Mezi námi, dát plnou cenu 199,- Kč, asi si vyrvu zbytek svých prořídlých vlasů!

Za dobu, co se aktivně setkávám s dětskými knihami coby máma skoro pětileté cácorky, jsem si utvořila základní pravidla:

  1. Neřeš reálnost. Chameleon může v pohádkách kamarádit s liškou, ale běda, jak někdo vyobrazí ježka jako vegetariána! Přes to nejede vlak. To je můj strop.
  2. Prim hrají ilustrace. Je jedno, že tobě se jeví text jako nedostatečný. Dítě vnímá hlavně obrázky. Rozvíjí jeho fantazii a podporují poznávání, remcej potichu.
  3. Zapoj fantazii i ty, dítě bude mít miliardu doplňujících otázek, na které ti autor neodpoví. Musíš si vystačit sama.
  4. Rýmy… že se ve skutečnosti nerýmují, je zřejmě nějaký nový současný a tobě neznámý trend.

Šla jsem do čtení dobrovolně. Nikdo mě nenutil a stejně vidím rudě. Krátké příběhy na dobrou noc? Souhlasí. Rozsah je naprosto dostačující pro pohádku před spaním. Ideální jednohubka. Ilustrace jsou pestré, barevné. Zvířátka nejsou zkreslená nebo přehnaně umělecky uchopená. Hodně se blíží realitě, za což tleskám. Kráva sice nechodí po dvou nohách, ale nebudu hnidopich.

Náš příběh začíná v lese.

Chameleon je tu s maminkou.

Vtom mrňous pronese:

„Kdo se bojí pakoně? To my ne, to my ne!“

Ale maminka se strachy třese – z pakoně.

Navíc vidí, že se stmívá. Zavelí:

„Už se připozdívá. Jdeme domů.“

Co celou knihu pohřbívá hluboko pod zem je text. Snaha o rýmování je naprosto zoufalá, a pokud to nebyl záměr, nýbrž náhoda, je to rovnou na hospitalizaci v polstrované cele. Není to ani melodické, ani hravé, i když se to vzácně rýmuje, stejně mi z toho vstávají na hlavě vlasy hrůzou. Špatně se to čte/předčítá. A pointa? Maximálně, že chameleon se umí svým vzhledem přizpůsobit okolí. Morální poznatek naprosto nulový!

Je-li v knize textu málo, měl by být doslova vymazlený a ne odbytý a nesmyslný! Takovou situaci nezachrání ani výborný ilustrátor. Je mi líto, víc jak jeden a půl hvězdičky kniha nedostane.

Přidaná hodnota je prakticky nulová, poselství chybí, konec je prazvláštní. Opravdu se bojím, co nás čeká příště.

Zdroj obrázku: nasenakladatelstvi.cz

About The Author

Christine Beigel Chameleon, který hledal svou maminku (2020)/Le caméléon qui cherchait sa maman (2014)