Breviář myšlenek Jana Amose Komenského. Pokud byste si chtěli hledat obsah tohoto díla na internetu, nebudete extra úspěšní. A nebo kdo je znalý Komenského – budete úspěšní maximálně.
Pokud Komenského neznáte a jediné, co o něm víte je Škola hrou, asi budete překvapeni. V necelých sedmi hodinách totiž budete seznámeni s Komenským stylem, jakým se to snad ještě nikdy nikomu nepovedlo. Dílo o osmi celcích namluvilo několik interpretů. To je veliká přednost díla, neboť díky tomu nesplývají v jedno. Tady se střídají hlasy tak, jako se střídají hlavní myšlenky osmi pohledů na soudobý, minulý i budoucí svět Komenského.
Jelikož maturitní zkoušku z českého jazyka mám, se všemi díly jsem v knižní podobě přišla do styku. Ne, že bych je držela v rukou. Popravdě jazyk je natolik nudný, že čtení by mne zabilo. Ovšem poslech! To je něco! Je to jako divadlo. V hlavě se vám při prvních zvucích varhanního doprovodu rozjede představení o několika dějstvích a vy jste unášeni na hlasech vypravěčů.
Někdy oceníte, jak přesně Komenský popisuje aktuální/současnou situaci ve světě – co se týká chudoby, vzdělání, manželství. Jindy se zase budete nudit nad úvahami s Biblí v ruce nebo mentorováním, jak by měl člověk žít. Ale vždy, absolutně úplně vždy si v díle, ač je nábožensky, křesťansky, silně protkané (ne-li celé šité, že), najdete ten svůj pohled na věc. To svoje, na které Komenského slova skrze interpreta dopadnou jako hnůj na strádající půdu. Či jako sucho pro extrémně zavlaženou půdu.
Nevěřila jsem tomu, že skrze jeho pohledy bych si i já mohla z poslechu něco odnést – ano, zkuste přežít druhé dějství a budete i vy mile překvapeni. Neříkám, že si odneste cokoliv náboženského. Možná dobrý podklad pro diskuzi s hloupým křesťanem (hloupým jako fanatickým, svým způsobem vykládajícím si Bibli). Neříkám, že to, co říká Jan Amos je svaté, ale je to vážně kvalitní a hodně rozumný pohled věřícího člověka na život a na to, jak by se měl člověk chovat sám k sobě. Je to pohled plný moudrých rad a je úplně jedno, že do toho tolik plete Boha. Každý má svého Pána, i já jej mám, a proto mohu s klidný srdcem říci, že i já jsem si v tomto našla své. Důležité tam není křesťanství či pohled na cokoliv skrze náboženství. Důležitý je tam pohled člověka na sebe sama, na to, jak se vnímá a jak se chová.
Po prvním poslechu jsem byla připravena napsat, že to není poslech pro každého. Omyl. Tohle by si měl poslechnout každý. Maturanti z toho mohou za šest a půl hodiny vytřískat dokonalý podklad pro ústní maturitu – kniha je vyprávěna tak, jak je psána, tedy žádná moderní čeština, ale krásná zakládající matička. Nábožensky orientovaní lidé si z knihy mohou odnést mnoho mouder a ateisté jako já se konečně dozví, o čem to křesťanství má být.
Samozřejmě i zde se najdou mouchy. Obrovskou masařkou, která kazí dojem z poslechu, je zvuk. Ne, že by byl nekvalitní, ale pokud využíváte MHD či jedete autem, mužské hlasy a jejich ponuré kostelní vyprávění (v tom nejlepším slova smyslu, bez toho by to byl jen poloviční zážitek z díla!) mnohdy zaniknou v ruchu okolí. Mohly by to vylepšit kvalitní sluchátka, ale i tak. Já dala nakonec přednost poslechu v teple domova, s čajem v ruce jedné a puzzlíkem v ruce druhé. Nemohla jsem zvolit lépe. Další mochou, ale ne tak otravnou, je všudypřítomný Bůh. Ať Komenský řekne cokoliv, prostě tam je. I když to, co říká, nakrásně sedí na současné poměry, na současný svět, člověka věřícího v jiného Pána to moc nenadchne a musí se trošku zaposlouchávat. Ovšem ve třetím dějství jste již natolik zvyklí na přítomnost Boha, že jej vypouštíte a užíváte si nadmíru inteligentní výklad plný pravd a mouder života každého člověka.
Mé doporučení? Jsem ateista a audioknížku jsem si poslechla hned dvakrát. Minimálně. Nepočítám pasáže, kdy jsem nerozuměla kvůli hluku kolem atd. Dvakrát proto, že se mi líbila. Je moudrá, klidná, rozvážná a ponechává prostor pro každého z nás. Byť je z ní cítit Bible na sto honů.
Interpreti: Milan Friedl, Otakar Brousek st., Gabriela Filippi, Rudolf Pellar, Alfred Strejček, Jiří Zapletal
Délka: 6 hodin 30 minut