Recenze: Vznešená Sophie pro fanoušky neNetflixových Bridgertonových

Historická romance o svéhlavé a velmi zábavné Sophii, která vyrůstala s tatínkem diplomatem různě po Evropě a Asii, má být dle přebalu knihy čtením pro milovníky Bridgertonových. Georgette Heyer, autorka, však opomněla skutečnost, že jen pár let po vydání vyjde ona rodinná sága na Netflixu a bude tak mimo, že přirovnání k rodině bude spíše na škodu.

Proč by mělo být na obtíž, když je seriál tak oblíbený? Jednoduše proto, že Heyer zapomněla kompletně, ale úplně, na sex! Pouhého myšlení na sex má i románová autorka Julia Quinn v knihách více než Vznešená Sophie jakéhokoliv náznaku! Jinak ale musím souhlasit. Ono historické romance pro ženy zase tolik člověku nedají. Nemyslím si, že čtenářům jde o dobovou věrohodnost (ok, náramkové hodinky nebo žena ve vedení společnosti by asi neprošlo), takže co vlastně na takových knihách hodnotit?

Originalitu? Když všichni víme, jak děj dopadne? Zde ano! Protože byť je v anotaci jedno mužské jméno zmíněno, není jednoznačné, zda půjde o romantický příběh se sňatkem v závěru. Dokonce po přečtení prvních pár kapitol čtenář nemá jasno, co je autorčiným záměrem! Sophie totiž díky otcově cestě za oceán skončí po střechou své tety – v sídle, kde je pramálo radosti. A povahou veselá a akční dívka cválající Londýnem s větrem o závod pravidel nedbaje se rozhodne náladu v domě změnit…

Na Vznešené Sophii se Georgette Heyer povedl především vtip a lehkost, s jakou celá romance graduje do absurdity a jakési parodie “pravých historických románů” (= harlekýnek). Nemůžete brát vážně téměř nic, pokud jste ten typ člověka, který harlekýnky bere vážně. Já normálně u čtení těchto přiblblých příběhů dostávám chuť na sex a manžel je chudák. U čtení Vznešené Sophie jsem si říkala tak leda: “Jéééj, to je dobrá komedie…” – takže asi tolik k atmosféře či naladění knihy. 

Celkový nadlehčený dojem a přecházení oné absurdity v Sophiině chování si autorka závěrem pokazí nesmírně rychlou gradací citů a zaplatením intrik, že by se v tom ani prase nevyznalo… Nelituji času, který jsme u čtení trávila, ale že bych dílko doporučila dál se říci nedá.

About The Author

Georgette Heyer Vznešená Sophie