Recenze: Dámský gambit – Nejzábavnější audiokniha o šachu jakou byste si mohli přát

Knihu The Queen’s Gambit u nás nejspíš znali jen skalní hráči šachu, anebo zarytí fanoušci jejího autora Waltera Trevise. Vše se změnilo v roce 2020, kdy Netflix uvedl na televizní obrazovky stejnojmennou minisérii. Pod režijním dohledem Scotta Franka v ní zazářila herečka Anna Taylor – Joy. A kohože to zrzavá herečka s podmanivýma očima tehdy ztvárnila?

Příběh Dámského gambitu je vyprávěním o životě úspěšné (byť fiktivní) americké šachistky Beth Harmonové. Osmiletá dívenka je po smrti matky odvezena do sirotčince. Chytrou dívenku pro níž je život v sirotčinci utrpením, se stane záchranou setkání s hrou králů. Byť ji šachy naučil tamní údržbář, nadaná intuitivní šachistka během pár let zaujme místo v čele šachových mistrů Ameriky. Po té co opustí dětský domov, se podporována svou pěstounkou vydává na dlouhou šňůru šachových turnajů, aby se v samém závěru knihy, v největší šachové velmoci, postavila mistru světa Borgovi. Vzhledem k tomu, že se Bethinin příběh odehrává v padesátých letech minulého století, je kniha také zajímavým pohledem do života tehdejší společnosti. Ženy v USA to tehdy neměly lehké a to nejen na šachových polích. Tento strhující příběh se nyní dočkal i své audio verze z produkce audio vydavatelství OneHotBook a řekněme si na rovinu, i ti co před časem hltali seriál si audioknižní Dámský gambit užijí.

V hlavní roli Jana Plodková

Trevis vypráví svůj šachový příběh ústy jeho hlavní hrdinky, takže bylo zcela logickou volbou obsadit do role vypravěčky ženu. Volba padla na držitelku Českého lva, herečku Janu Plodkovou, která spolu s Martinem Myšičkou načetla sérii bestselerů Petera Maye. Mladě znějící hlas Plodkové se k Beth hodí perfektně a jako zkušená interpretka pracuje výtečně s emocemi, které hrdinka zkoušená osudem, obavami ze soupeřů i vlastními démony zakouší. Plodková však nezapomíná ani na ostatní aktéry příběhu a každému z nich přisoudila jedinečný a nepřehlédnutelný tón. Přitom na rozdíl od jiných interpretů nijak nepřehrává a to ani ve chvíli kdy mluví ruští šachisté. Smysl pro drama a rytmus vyprávění a porozumění postavám dělají z její interpretace skvělý zážitek. Audiokniha a kniha jsou jiná média než film a zatímco v seriálu šachové turnaje či v Bethiině mysli přehrávané partie skvěle předal obrazový vjem, tady veškerou práci musela zastat interpretka, a já vás mou ubezpečit že při jejích popisech šachových partií se nebude nudit ani ten, kdo nerozezná krále od jezdce.

Ke kvalitní audioknize nerozlučně patří i vhodně zvolená hudba a jingly oddělující jednotlivé kapitoly. V případě Dámského gambitu jde především o nevtíravé jazzové znělky, které dramaticky nikoliv však příliš hlasitě podkreslují jednotlivé šachové partie. Tady se tvůrci zřejmě inspirovali seriálem a celkovému vyznění audioknihy to jedině prospělo.

Michael Ondaatje, autor Anglického pacienta napsal: Tuhle knížku si každých pár let vychutnám zas a znova – čistě pro potěšení, protože je tak báječně napsaná.“

Já se k němu připojuji s tím, že díky skvělé režii Natálie Delákové a perfektní interpretaci Jany Plodkové si Dámský gambit vychutnám za nějaký čas čistě pro potěšení znova. A to jsem seriál viděl dvakrát.

Kniha:

Audiokniha:

Délka: 11 hodin 54 minut
Interpretace: Jana Plodková

Zdroj obrázků: databazeknih.cz, onehotbook.cz

About The Author