Recenze: Celý svět v pohybu – nadšené dítě a rodič na vážkách

Do sbírky přichází další velkoformátová kniha, která má tentokrát děti zasvětit do tajů dopravních prostředků všech možných i nemožných druhů. Anotace slibuje následovné:

Legrační, krásně ilustrovaná a poučná knížka. Vydejte se spolu s Tomem Schampem na fantastické pestrobarevné dobrodružství. Objevíte různé modely dopravních prostředků: Trojského koně, poštovní vůz, ale také parní lokomotivu či vespu. A to není zdaleka vše. Dozvíte se toho mnohem víc: Ve které zemi můžete potkat cyklisty v růžovém či jakým autem jezdí surfaři v Kalifornii a spoustu dalších zajímavostí.

Zapomeňte na data, která do vás rvali při hodinách dějepisu na základní škole. Tady jsou nastřeleny pouze základní informativní výkřiky ke zvolenému tématu. Můžete nakouknout do starověku, objevit kolo ve středověku, navštívit Čínu či Řím. Poté z naprosto neznámého důvodu výlet do historie končí a začínají tematické dvoustrany věnované jednotlivým druhům vozidel jako například poštovní vozy, bicykl, woodies, auta pro rodinu, závodní kola, dodávky, autobusy, taxi, limuzíny a další.

Na 45 stranách vás čeká barevná chaotická divočina. Dítě neví, kam se koukat dřív, na co se ptát, co zkoumat. Mne iritují polidštěná zvířata, neb mi brání brát informace a sdělení seriózně, částečně i hesla a věty v angličtině. Na druhou stranu mě baví některé skryté vtípky, které pochopí a do souvislostí si dá jenom dospělák, takže si tam taky něco najde, zatímco horečně přemýšlí, jak potomkovi zodpovědět tu či onu otázku.  

Tom Schamp si s textem moc hlavu nelámal. Ilustrací je neuvěřitelné množství, obrázky mají vtip a energii, ale plnohodnotné informace musíte z hlavy dolovat převážně vy, protože v knize najdete jen krátké věty o tom či onom. Měl-li Celý svět v pohybu podnítit zvědavost dětí ve věkové kategorii 3 až 5 let a přimět rodiče/prarodiče/sourozence trávit s nimi čas, pak splnil úkol na výbornou. Za mě by se publikace hodila třeba i do družiny nebo do první třídy.

Na druhou stranu je mi jasné, že někdo takový styl podání preferovat nebude a z celého chaotického, byť pestrého, podání tématu bude zklamaný. Celý svět v pohybu na stránkách knihy rozhodně zachycen je. Ovšem podtitul „historie na kolečkách“ je poněkud diskutabilní. Ale dobrá, jde o publikaci pro děti, které mají získat základní přehled, a ne o encyklopedii. I z toho důvodu se ve mně mísí kladná i záporná reakce. Čekala jsem něco jiného – méně divokého, více edukativního, přehlednějšího. Předškolní dítko je ovšem spokojené, jeho zvědavost podnícena na maximum a já tak můžu být vlastně ráda, že nedrží v ruce telefon, nýbrž knihu.

zdroj obrázku: Albatros Media

About The Author

Tom Schamp Celý svět v pohybu