Recenze: Vyřeší řádění Balzamovače zase kérka? Ne.

Třetí díl série Zloděj tetování nás zavede zpět ke známým tvářím Francise Sullivana a Marni Mullinsové. V Inkoustu, druhém díle série, čelil obvinění z vraždy syn Marni – Alex. Tentokrát se obvinění z vraždy nevyhla sama Marni – a tím začal celý problém knihy Balzamovač.

Bylo přímo utrpením půlku knihy řešit city a pocity a vzpomínky Marni a Francise. Ne kvůli sentimentu a lásce, ale kvůli odsunování vražd s egyptskou tématikou do pozadí! Nepomohly ani kapitoly z pohledu vraha s historickým podkladem vražd. Policie v čele s Frankem si nevěděla rady, přibývaly mrtvoly a Sullivan vysedával u kávy v kelímku. Objevilo se i tetování, aby Balzamovač spadal do série. Jenže nebylo dominantou. A už vůbec ne stylem, jakým bylo tetování klíčovým pro  předchozí případy – že by přišla Marni, koukla na tetování, odhadla tatéra a vyřešila celý případ s tím, že Francis by chyitl vraha fyzicky. 

Nebylo příjemné být v kůži žádné z postav. Dokonce v příběhu Balzamovače, kdy přibyla jedna nová postava, mne neoslovila žádná z postav, abych s ní mohla sympatizovat. Marni byla blbá až na půdu, Francis zamilovaný až na měsíc, Alex je mladej blbeček a kolega Sullivana Rory byl upozaděn. Stejně tak šéf, který dělá většinu času jen a jen peklo, Bradshaw se ocitl v pozadí spíše jen jako příslib vedlejšího motivu pro další knihu autorky Alison Belsham

Když se policie konečně v nějakém bodu rozhoupala, kniha nabrala na spádu a akcí autorka nešetřila. Jenže šlo až o poslední čtvrtinu knihy! Nebo mi to tak aspoň připadalo. Jasně, můžu brát jako přínos nějaké ty historické “reálie”, které nám Balzamovač předložil – ale byly pravdivé? Nechtělo se mi nic ověřovat. Upřímně jsem doufala, že tetování chobotnice bude dokončeno jako celá trilogie a šlus. No, pokud tohle čtete, tak víte, že se tak nestalo. A místo ověřování faktů o mrtvolách a obětinách ve starověkém Egyptě jsem hledala v knize moment, kdy se objevilo jméno vraha a zda (a kde) betačtenář nebo korektor udělali chybu. Nedopátrala jsem se, takže pokud vy ano, dejte mi, prosím, do komentáře vědět!

Alison Belsham a její Tatérka byly zahaleny neznámem. První díl Zloděje tetování nebyl špatný a dalo se čekat relativně úspěšné pokračování v podobě Inkoustu. Ten jsem lehounce zkritizovala, protože se stejně jako v třetím pokračování, Balzamovač, Francis věnoval více svým citům a boji s nadřízeným a jeho pohunkem než samotné policejní práci. V třetím díle série Belsham přinesla opět hodně zajímavý nápad, tetování a šanci na luxusní detektivku. Jenže všechno zabila kombinací Francis – Marni. Takže pokud se vám líbila Tatérka, Balzamovač je slabší. Pokud jste si libovali v Inkoustu, budete i v Balzamovači více než spokojeni. Sama za sebe beru Balzamovače jako zatím nejslabší článek série. I tak se ale těším na případné pokračování, protože Belsham naznačila v závěru příběhu veliké změny!


Poznámka pod čarou: Zdá se vám recenze jako kecy v kleci okolo? Zvykejte si, taková je totiž Belsham!

About The Author

Alison Belsham Balzamovač