Hadohlavce od Petera Maye jsem si měla přečíst v období pandemie Covidu. Jistě bych si čtení užila ještě víc! Přemýšlím, zda jsem knihu vůbec zaregistrovala na sítích… Nevadí! Čtvrtý díl čínských thrillerů s komisařem Li Jenem a patoložkou Margaret Campbellovou mne zaujal a donutil přemýšlet.
Z textu prvních stran Hadohlavce jsem vyrozumněla, že předchozí díly naše ústřední dvojka žila v Pekingu. Ve čtvrtém pokračování série se ocitáme v Houstonu v Texasu a ve Washingtonu DC. Kamion plný mrtvých Číňanů nám uvede do děje Margaret, kterou známe, Steva od nějaké bezpečností složky USA a Hrycykem od imigrační policie. Až po první pitvě se objeví Li Jen a rozjede se detektivka i romantické trable. Cestujeme mezi výzkumnými středisky, stadionem amerického fotbalu, pár byty, kavárnami a všude nás doprovází hrozba nadnárodních rozměrů “slibující” hodně mrtvých.
Postavy
Hadohlavec byla má první kniha série Čínské thrillery Petera Maye. Neznám pozadí vztahu Margaret a Li Jena. Samo o sobě mi nepřišlo, že by bez sebe byli rok nebo měli rozchod nedejbože srovnaný v hlavě. Do lásky jim házely vidle jen předsudky, vzdálenost a nejistota. Povaha Margaret byla do jisté míry formována předchozím vztahem a oprávněným strachem z národnostních rozdílů. Li Jen je chlap, takže aby něco pochopil, musel by mít méně starostí s imigranty, Margaret by musela víc mluvit a nebo jej vzít palicí po hlavě. Zajímavou postavou byl agent Hrycyk. Člověk by nejraději proskočil stránkou a vysvětlil mu, co a jak. Jenže – neměl on občas i pravdu? Neskrýval za tou rasistickou slupkou dobré srdce a ochranu zdravého rozumu?
Dalšími postavami, které stojí za zmínku, jsou výše zmíněný Steve, který balil Margaret. Nelíbila se mi jeho povaha. Dostat v knize “více prostoru”, jistě by z něj vyšel křivák či psychopat. Nebo ne a prostě mi byl zcela obyčejně nesympatický. A v neposlední řadě se v ději vyskytl stařičký profesor genetiky, který znal Margaret ze studií. Společná minulost je vzájemně ovlivnila a vznikaly z toho zajímavé momenty.
Detektivka
A protože je Hadohlavec především detektivkou, zajímala mne víc než vztahy. Překvapivě málo jsme byli na pitevně, docela často jsme doprovázeli postavy do terénu. Jelikož jsme děj sledovali z pohledu buď Margaret, nebo Li Jena, občas se stalo, že jsme se na stránkách vraceli v čase. Nepůsobilo to nijak rušivě. Po prvním návratu si člověk zvykne a bere v potaz na následujících stránkách. V počátcích nám je oporou důkaz z kamionu. O jeho důležitosti se na stránkách postupně dozvíme víc. Osobně jsem na něj spoléhala hodně. Takže jej hodnotím jako skvělý autorský tah.
Co se mi úplně nelíbilo, bylo řešení krizové situace. Nebylo dost americké. Nebylo, z mého pohledu, ani dostatečně naléhavé. Ano, May vykreslil hrůzu infekční nemoci ve velkém stylu, ale dál se držel při zemi. Samotné hledání viníka dostalo, dle mého, málo prostoru. Navíc mi přišlo, že na úkor neproduktivního Steva. V tomto si myslím, že jsem narazila na drobnou chybu. Otazník jsem pak viděla v tom, zda Margaret uměla či neuměla čínsky…
Doporučím?
Ano. Sérii jsem sice začala čtvrtým Hadohlavcem, ale nevyspoilovala jsem si nic z detektivnch zápletek minulých dílů. Navíc mne odlišné kulturní prostředí mázlé romantikou nalákalo k přečtení si všech dílů a závěrečné povídky. Peter May umí psát a jde to znát s každou knihou. Možná s občas šlápne maličko vedle, ale jinak jde o PANA AUTORA.