Recenze: Detektiv Ford pokračuje v boji proti zločinu na Temné pláni

Třetí díl Temné série detektiva zavede na vojenskou základnu k vyšetřování sebevraždy. Všichni jsou přesvědčeni, že si vojínka Rachel vzala život sama, proč ale Henrymu instinkt říká něco jiného?

Andy Maslen je jeden z mála současných autorů detektivek, který umí zaujmout i bez hektolitrů krve nebo přehnaného násilí. Specializuje se především na starou dobrou detektivní práci, kde policisté sedí za stolem a hledají informace. Maslen posílá své postavy vyslýchat podezřelé, občas je nechá šlapat chodník. Občas nechá svého hrdinu Forda udělat nějakou pitomost, která někdy pomůže, jindy přinese více otázek.

Ford a Hannah

Temná série stojí na zmiňovaném Fordovi, ale také se do popředí dostává, více než ostatní, forenzní technička Hannah, která má Aspergera a je radost číst její pasáže. Oba dva se od prvního dílu postupně vyvíjejí. Henry více, ale je to pochopitelné, neboť nad ním visí smrt jeho ženy. Upřímně? Už bych byla ráda, kdyby se tato doprovodná linka uzavřela. I přes to, že jde o třetí díl, až v Temné pláni se dozvídáme některé klíčové informace o Fordově zesnulé ženě a dovede nás k tomu Hannah. U ní v pozadí tušíme také tajemství a už se těším, až se ponoříme do její minulosti. 

Krajta, rozvod, blbeček, …

Jelikož je u nás Maslen překládán postupně, knihy vychází s odstupem. Koho si tedy pamatuji z předchozích dílů? Krajtu Sandy, šéfku Forda, která za ním stojí a podporuje jej. Vůbec si nepamatuji členy týmu. Ale jeden, Mick, mi v paměti rozsvítil světélko, že byl v předchozích dílech důležitý. Také si matně pamatuji, že zde byl vysoce postavený “polda”, který je jak osina v zadku. Myslím si ale, že Maslen se opravdu soustředí na ústřední dvojku a zbytek týmu je zde do počtu.

Jakým typem detektivky Temná pláň je?

Samotná detektivka spadá do kategorie – nalij si hutné červené víno, sedni si do pohodlného křesla a nechej se unášet popisem místa činu, myšlenkovými pochody vyšetřovatele a postupně se seznamuj s dílky skládačky, kterou na konci budeš mít kompletní. Maslen píše čtivě i přes to, že “je pomalý”. Že nás seznamuje se značkami aut, popisy místností či osob. Vše má být svým způsobem polštář, na kterém leží klenot Temné pláně – odpověď na otázku, kdo zabil vojínku vycvičenou k boji zblízka, která měla za měsíc odletět do Somálska? 

A přesně zde vidím jediné mínus Temné pláně. 

Ford má na případ omezený čas – vnímá jej ale čtenář? Z mého pohledu ne. Prostě vyšetřuje jako každý jiný případ. Nikde netikají hodiny. Občas se zmíní časový údaj, chybí ale tlak. Ten je cítit odevšad, jen ne z plánovaného odletu na misi. 


Abych ale recenzi na Temnou pláň končila pozitivně. 

Vztah Forda s jeho synem Samem je sice turbulentní, ale nedá se mu upřít přínos pro vyšetřování a polidšťování detektiva. Díky tomu, že je otec, působí detektiv maličko více jako normální člověk, ne jen jako supervýkonný polda. Těším se na další díl Maslenovy Temné série. Henry to bude mít velice náročné v osobním životě, takže doufám, že mu autor osladí i ten pracovní život!

About The Author

Andy Maslen Temná pláň