Recenze: Bafni na něj! Hororové leporelo pro nejmenší zní jako šílenost, jenže vás dostane

Jestli existuje nakladatelství, u kterého bych dětskou knihu naprosto nečekala, je to právě jihočeský Golden Dog! Aby mě však Martin Štefko vyvedl z míry a totálně odrovnal, spojil se s Honzou Vojtíškem a Jiřím Dvorským, aby dali dohromady leporelo, které mě zanechalo v němém úžasu.

Svět je plný strašidel. Jsou opravdu všude. Vskrytu číhají, aby na člověka mohla bafnout. Teď máš jedinečnou příležitost být rychlejší a vylekat ty je. Najdi strašidlo dříve než ono tebe a pořádně na něj bafni!

Máte pocit, že přeháním? Dala jsem si tři dny na vychladnutí, aby radost a nadšení opadlo, recenze měla hlavu a patu a nebylo to samé sladké rozplývání se a áchání. Nejsem si však jistá, zda to mělo valného účinku. Knižní záležitost o 12 stránkách z tvrdého pevného papíru o rozměrech 180 x 180 milimetrů je prostě láska na první dobrou napříč rovnou třemi generacemi naší rodiny.

Co dvojstrana, to jedno strašidlo. Celkem jich tedy čeká šest, aby bafli na vás nebo vy na ně. Na každé dvojstraně je básnička o čtyřech verších z pera Honzy Vojtíška a díky bohu zní melodicky a skutečně se rýmuje! Narazíte rovněž na tři odklápěcí okýnka a o ta se u nás doma strhl neuvěřitelný boj. Je fuk, jestli je vám sedm, třicet devět nebo padesát devět, otevírat jsme je chtěli všichni se stejnou horlivostí, nedočkavostí a nadšením.

Kvituji s povděkem a radostí, že strašidla jsou česká a ne, nebudu vám je vyjmenovávat. Ten moment překvapení a objevování vám nevezmu. Ilustrace Jiřího Dvorského jsou skvostné. Dokázal vytvořit pro každého bubáka odpovídající prostředí, krásné detaily a přitom obrázky působí nepřeplácaně, vkusně, hravě, pohádkově a zároveň uvěřitelně.

Asi vám nemusím nijak zastírat, že jsem nadšená. Na objevení lásky k hororové tématice není nikdy pozdě. Můžete začít v sedmi stejně jako v sedmdesáti a otevře se vám neuvěřitelný svět. Strach je emoce, se kterou se v mnoha podobách setkáváme dnes a denně a dát dětem možnost hravě objevovat i tato zákoutí je za mě úžasné.

Golden Dog mě nepřestane překvapovat tím, do jakých růžků a zákrut hororu se pouští a s čím přichází na trh. Jejich tvorba je pro mě závislostí a samozřejmě, že ne vždy jsem odvařená tak, že potřebuji vychladnout. Dnes to však byla trefa přímo do černého, kterou chválím jako máma, jako knihomol i coby hororový fanda!

PS: Jako bonus pro vás máme video, které názorně ukazuje, jak probíhala komunikace Honzy Vojtíška s Jiřím Dvorským při tvorbě Bafni na něj!

Zdroj obrázku: nakladatelství Golden Dog

About The Author

Honza Vojtíšek Bafni na něj!