Recenze: Ozvěny záhrobí – jak naštvat a zároveň fascinovat čtenáře

Podivínský pojišťovací agent Benedikt Klausner je zpět! Když jsem ho opouštěla na konci prvního dílu (Pozdravy záhrobí), bylo mi naprosto jasné, že pokud to jen trochu půjde, uvidíme se znovu. A je to tady!

Krádež vzácného tisku. Únos malého chlapce. Sebevražda mladé dívky. Zdánlivě nesouvisející případy, v nichž vyšetřovatel pojistných událostí Benedikt Klausner rozpoznává zásah nadpřirozena. Mrtvých přibývá a do hry vstupuje nekromantův podivný zaměstnavatel. Dokáže Benedikt ochránit svoje nejbližší před vším, k čemu se neodvratně schyluje?

Anotace je naprosto perfektní. Navnadí, naladí, naláká, ale nevyslepičí vám úplně všechno a já se budu maximálně snažit, abych se toho držela taky. První a velmi zásadní věc: Bez znalosti prvního dílu se neobejdete. Veronika Fiedlerová rozehrála Benediktův příběh naprosto výtečně, a pokud si ho chcete užít a vychutnat se vším všudy, nekazte si zážitek tím, že se dobrovolně připravíte o podrobnosti, informace, souvislosti a události, které druhému dílu bezprostředně předcházely.

Benedikt je tedy zpět. Nekromant, který komunikuje se záhrobím a umí celou řadu dalších kousků, má před sebou hned několik případů a na záda mu dýchají nejenom potíže, duchové a démoni, ale třeba i šéf. Postupně rozplétáme jednotlivá vodítka, hledáme nápovědy a snažíme se zorientovat. Chvíli je zmatený Benedikt, chvíli pro změnu my. Oproti jedničce totiž Ozvěny záhrobí místy nepatrně drhnou a náš podivín se decentně plácá na místě.

Jistě, kdo ne, když se toho na vás nakupí ranec. Jenže když nás Veronika Fiedlerová v jedničce namlsala a ukázala, jak mistrně si umí poradit s detaily, atmosférou a spádem, je teď jemným zklamáním, že se ta luxusní jízda neopakuje. Stále jde o naprosto úžasnou duchařskou detektivku, ale zároveň se tu dostáváme i na jinou rovinu. Místo záhadného solitéra najednou máme mnohem víc postav, takže by se toho mělo i mnohem víc dít. Logicky.

Jenomže s logikou se to má tak, že ne vždy funguje… logicky. Neztrácíte se v tom? Prostě a jednoduše: Postavy se společně musí nejprve trochu sžít, než to začne mít hlavu a patu. A ten zmatek, neochota, nesympatie a nezodpovězené otázky způsobují, že se i čtenář cítí jemně zmaten a rozhořčen. Netrvá to však dlouho. Bohužel posléze dojde k dalšímu nešvaru, na který mám u autorů (a je jedno, zda českých či zahraničních) alergii. Co to je? Uspěchaný závěr!

„Spousta věcí je naučená. V dětství ti rodiče vysvětlili, že si nemáš hrát s mrtvolkami. Neděláš to, protože se to nedělá, stejně jako bys určitě nevypil vodu, do které si sám plivl. A vsadím se, že ve dvou letech jsi to běžně dělal. Hranice, co je a není normální, si nevatujeme sami.“

Dejme tomu, že Ozvěny záhrobí mají při svých 360 stranách naprosto výbornou první třetinu. Druhá nepatrně vázne a sem tam mi vržou zuby, lehce se nudím a ztrácím pozornost. Jakmile se však začne slibně rozjíždět závěrečná cílová rovinka, očekávám pecku, akci, temnotu – cokoli, co mě nepustí od řádků a odstavců. Rozhodně nepředpokládám, že bude vše šmahem odbyté a já budu zírat v šoku na závěrečnou tečku. Nicméně ten šok bude s příchutí lehké hořkosti.

Líbí se mi, jakou cestou Veronika Fiedlerová šla. Jenomže když si zvyknu na určitý rys (což bylo v případě Benedikta jeho solitérství), trochu mi vadí, že tu najednou máme celou řadu dalších přicmrndávačů. Nebo spíš rušivých elementů. On je v tom na druhou stranu obrovský potenciál a skvělá vrátka po další díl a to je rovněž jediný důvod, proč jsem ochotná strhnout jen půl hvězdy a ne mnohem více.

Vyhovuje mi vyprávění ve třetí osobě, baví mě množství detailů i pochmurná atmosféra. Stejně tak obálka, ilustrace i grafická stránka knihy. Dál je to na preferencích každého z nás a z velké části i na náladě. Hledáte-li netradiční detektivku, kde v hlavní roli nevyšetřuje policie, ale úplně jiná instituce, a navíc máte rádi tajemno a duchařský podkres, jste tu správně. Znovu ovšem opakuji, že je důležité číst nejprve první díl a připravit se na to, že budete – stejně jako já – nedočkavě vyhlížet další. Protože i přes kopici výhrad a vrčení se vám Benedikt Klausner dostane do hlavy a nebude chtít pryč, parchant jeden tajemnej!

zdroj obrázku: goldendog.cz

About The Author

Veronika Fiedlerová Ozvěny záhrobí