Recenze: Husa Líza a vánoční hvězda aneb Petr Horáček prostě umí

Svátky se zvířátky. Máte domácího mazlíčka? A dostává pod stromek dárky? Přilepšujete hospodářským zvířatům nebo do krmelce v lese? Víte, jaké pochutiny z domu lesní zvěři neublíží? Tak ani na jedno vám dnešní kniha odpověď nedá, nicméně zvířátka v ní rozhodně nechybí!

Druhé, velkoformátové vydání oblíbené vánoční knihy pro děti! Když husa Líza zjistí, že na vánočním stromě chybí hvězda, vydá se na dlouhou cestu, aby z oblohy uloupla jednu zářící hvězdu. Je jí jedno, jak dlouhé bude její putování, ona se nevzdá! A na konci knížky čeká na ni i na její kamarády ze statku překvapení.

Petr Horáček je láska. Jeho ilustrace jsou tak krásné a… melodické? Může být obrázek melodický? Něco v nich mě jednoduše chytá za srdce. Je jedno, jaké je téma knihy nebo cílová věková skupina. Nedokážu odolat. Oblibu tohoto autora a ilustrátora odstartovala kniha Nejkrásnější místo na světě – poetický zvířátkový příběh s krásným ponaučením.

A přesně to samé dostanete i v dnešní knize. Husa Líza a vánoční hvězda nevychází poprvé. Jde o druhé vydání. Komu by se tato bílá kejhavice zalíbila, má i další příběh, který je nazvaný prostě – Husa Líza. Z pohledu rodiče tu máme krátký sváteční příběh o tom, že být zbrklý a vletět do něčeho bez rozmyslu se často nevyplácí.

Očima dítěte potom ožívá barevný svět fantazie, který podporují velkoformátové ilustrace, které by text snad ani nepotřebovaly. Dítka si hravě vymyslí svůj. Líbí se mi, že ilustrace na mě působí plasticky. Jsem v tomto popisování otřesná, ale jakoby Petr Horáček husu nakreslil, vystřihl a vlepil do dalšího obrázku. A nevím proč, přesně toto uchopení mě fascinuje, neboť je to stále kresba, ale působí plasticky.

Husa Líza a vánoční hvězda nepředestírá žádnou náboženskou teorii, zvyk, obyčej ani cokoli diskutabilního. Pokud tedy nejste odpůrci zdobení vánočního stromku, v tom by problém nastat mohl. Dokonce ani zvířata nijak extrémně nepolidšťuje. Příběh slupnete před spaním jako malinu, avšak mnohokrát se k němu vrátíte. 

Pokud vám vyhovuje v dětské knize víc textu, tady vám radost neudělám. Je ho skutečně málo. Celé je to velmi stručné a postavené především na ilustracích.Stejně jako u knihy Pan Baf, kde se Petr Horáček ujal ilustrování, ale za příběhem stojí Joyce Dunbar, mám i Husy Lízy a vánoční hvězdy problém s písmem. Do obrázku nezapadá a jednoduše se tam nehodí. Ten druh fontu, kterým je vyveden název knihy na obálce i uvnitř, by seděl rozhodně lépe. Nicméně toto je výtka, která se snad ani nedá počítat, protože vizuální stránku knihy budeme každý vnímat jinak.

Na kvalitě to příběhu nijak neubírá. Dítko něco tak nepodstatného jako fonty absolutně neřeší, takže se matka může jít v klidu klouzat. Jak říkám – u dětských knih je můj názor spíše shrnující, ale vypovídací hodnotu má, jak často si pro knihu cácorka chodí, zda si ji pamatuje či je zapomenuta a zapadne mezi ostatními. Já si tu můžu remcat, jak je libo. Však vám nic nebrání, až budete v nákupním centru procházet kolem knihkupectví, zajít dovnitř a knihou zalistovat. Případně mrknout na web na další náhledové obrázky a hned budete… v obraze!

zdroj obrázku: nakladatelství Portál

About The Author

Petr Horáček Husa Líza a vánoční hvězda