Je libo takovou milou pohádku o davové hysterii v čele s oslíkem, jesličkami a přemilým Jezulátkem? Vítejte, dnešní kousek pro malé děti… ironii jsem měla nechat za dveřmi. Úplně se nehodí. Máte doma mrně ve věku 3 až 6 let a nevíte, jak nadhodit a vůbec začít s povídáním o Vánocích, jesličkách, panně Marii a tak? Možná pro vás mám pomocníka!
Oslík se jednoho rána probudí a zjistí, že maminka je pryč! Naštěstí nezůstane dlouho sám. Navštíví ho andělíček, který o mamince ví – je u jesliček, kde se v noci narodilo Jezulátko. Oslík s andělíčkem se společně vydají do betlémské stáje a pozvou každého, koho potkají, aby se k nim připojil. Děti, ovčák s ovečkami, pekař s pekařkou a pekaříkem, párkařka a dokonce i policejní strážmistr se k nim přidají a společně prožijí u jesliček vánoční zázrak.
Cílovou skupinu jsme si řekli – 3 až 6 let. Množství textu tedy odpovídá zvolenému věkovému rozmezí a prim hrají hlavně ilustrace. Které, zcela upřímně, celou situaci dost zachraňují. A navíc poskytují prostor pro miliardu doplňujících otázek a rozšiřujících příběhů. Ten hlavní je vlastně prostý. Oslík ztratí maminku – velmi častý motiv v dětských knihách – maminka hledá potomka či potomek pátrá po jednom z rodičů – a vydá se ji hledat. Cestou spolu s malým andělíčkem, který mu pomáhá a provází ho, přiberou do party kde koho a jdou, jdou… kam? No, to neuhádnete… do betlémské stáje!
Pokud tedy chcete, aby vaše dítko mělo o tomto vánočním tématu nějaké povědomí již od útlého věku, Oslík a vánoční andělíček představuje cestu. Jde o to, že tu není ten náboženský marast okolo. Čistě vánoční a roztomilý příběh, který nikomu nic nevnucuje, se svátky má přímou souvislost a zároveň není propagandistický, náročný ani zbytečně složitý.
Dospělý knihu slupne za chvíli jako jednohubku. S dítky vám vystačí na jedno odpoledne nebo maximálně na dvě čtení před spaním. Letos těmto tematickým knihám nějak propadám. Líbí se mi to kouzlo a fakt, že na malého čtenáře není vyvíjen žádný nátlak a necpe se mu do hlavy nějaká ideologie či přehršel informací a složitých vztahů.
Přináší Oslík a vánoční andělíček něco světoborného? Ne. Avšak zaujme svou roztomilostí. Výraz přemilé Jezulátko mi přišel na jednu stranu zvláštní až divný a na druhou pozoruhodně zvukomalebný. Měnilo se to stránku od stránky. Ilustrace Christiane Hansen jsou okouzlující a navíc propracované. Při každém otevření knihy se mi líbí, že se na celoplošném obrázku vždycky něco najdeme – nějaký detail či situaci. Zajíčci, kteří dělají ve sněhu andělíčky, různí ptáčci sedící na vrbě, veverky mastí karty o žaludy, tahanice o preclík a podobně.
Prostě příjemný příběh s vánoční tematikou, který potěší, pohladí, podpoří společně strávený čas a touhu něco se dozvědět a zároveň něco sdělit. Někdy prostě přijdou témata, kdy nevíme, jak o nich začít, ale jsou tu a nesejde na otázce víry a ani na tom, zda u vás doma naděluje dárky Ježíšek, vy, Santa, nikdo, všichni… je to o povídání, zvědavosti, možná i o tradicích, ale v jiné formě.
Otfried Preußler popisoval sám sebe coby vypravěče příběhů a je považován za jednoho z nejznámějších a nejúspěšnějších německých spisovatelů. Mnohé jeho knihy – například Vodníček, Malá čarodějnice, Čarodějův učeň nebo Loupežník Zuřivous – jsou pevnou součástí dětských knihovniček po celém světě.
zdroj obrázku: nakladatelství Portál