Recenze: Návrat lodi Obra Dinn je jedna velká námořní záhada

Některé hry nabízejí kilometry otevřeného světa, stovky úkolů, postav, zápletek, podzápletek, dějových veletočů, perfektní grafiku a hromadu dalších úžasných věcí. Jenže během týdne po dohrání si stěží vybavím o čem to vlastně bylo a možná skončím někde v polovině, ubit rozsahem toho všeho. A pak jsou tady malé hry, nenápadné, od jediného vývojáře a s jednoduchou grafikou, které se mi zažerou hluboko do hlavy a rád o nich vyprávím a doporučuji je. Přesně taková je Return of the Obra Dinn.

Roku 1802 vyrazí z anglického přístavu obchodní loď Obra Dinn, na palubě 51 námořníků a 9 pasažérů. Do svého cíle však nikdy nedorazí, nikde nevyplavou její trosky a je považována za ztracenou v bouři. O pět let později se loď objeví zpět u anglického pobřeží, značně poškozená, plachty roztrhané, ráhna zpřelámaná. Na palubě se povalují vysušení kostlivci a krvavé stopy. Vy, jakožto inspektor pověřený obchodní společností, máte zjistit co se vlastně na lodi stalo. Takový je úvod příběhu. Na palubu vás přivezou ve člunu a jediné co máte je zápisník a podivné hodinky.

Zápisník se stane vaším věrným pomocníkem a po většinu herní doby strávíte hlavně na jeho stránkách. Z počátku tady máte plán lodi, seznam cestujících a námořníků a několik fotek pořízených před vyplutím lodi. Postupně se na jeho stránky zapisuje vše, co objevíte. Procházíte lodí a pomocí hodinek odkrýváte minulost. Nejsou to totiž ledajaké hodinky. Když se s nimi zaměříte na objevenou stopu, přenesou vás do určitého okamžiku. Tak například najdete kostlivce a hodinky ukážou okamžik kdy zemřel, zastavený v čase. A musíte zjistit totožnost zesnulého, jak ke smrti došlo, kdo jí případně zapříčinil a co následovalo dál. A to je vlastně cíl hry, vypátrat jaký osud potkal posádku lodi. Objevujete další vodítka a pomocí deníku přiřazujete k jednotlivým fotkám pasažérů jména a příčinu smrti, dokud nerozkryjete celé tajemství nešťastné plavby.

Return of the Obra Dinn je detektivka a někdy se hodně zapotíte, než správně rozklíčujete jednotlivé detaily, které vedou k té, nebo oné události. Co víc, příběh vlastně rozkrýváte od konce, a tak až počátek plavby vám ukáže příčinu všech problémů. Nic není, jak se zpočátku zdá a do historického vyprávění se postupně začne míchat cosi mystického, ale to už bych prozrazoval moc, a to by byla škoda, protože právě na rozkrývání tajemna celá hra stojí.

Jak už bylo řečeno, Return of the Obra Dinn je hra jediného člověka, vývojáře Lucase Popea, který stojí i za skvělým Papers, please. Připravil příběh, plný pátrání a odhalování, který vám nedá spát, dokud nezapadne poslední dílek skládačky a pocit je to vskutku báječný. To celé v černobílé grafice, která ve mně probouzela vzpomínky na ilustrace ve starých knihách a náramně se hodí pro celkové vyznění hry. Navíc díky tomu hru rozjedete i na slabších strojích. Některé výjevy jsou naprosto dechberoucí, protože na rozdíl od ilustrací v knihách si je můžete prohlédnout ve 3D ze všech úhlů. Stejně tak stojí za zmínku zvuková stránka, protože už při prvních tónech se okamžitě přenesete do světa námořníků a bukanýrů, žijících na moři, brázdící vlny a máte chuť zakřičet: „Na palubu, chátro!“

Vlastně nemám, co bych vytknul. Ve svém žánru je Return of the Obra Dinn jedničkou, ačkoliv ji zřejmě nedokážu do žádného herního žánru zařadit. Možná walking simulator, jenže s neuvěřitelně vysokou přidanou hodnotou. Herní doba je tak akorát, abyste se nezačali nudit. Osobně mi vyřešení záhady zabralo přesně 12 hodin, a to opravdu nejsem dobrý detektiv, schopnější jedinci to jistě zvládnou v mnohem lepším čase.

Co víc dodat? Nic, prostě je to skvělé a já se opravdu těším na další Lucasovu hru, protože často pro skvělý zážitek není třeba miliardový rozpočet a x kilometrů čtverečních herního světa, stačí dobrý nápad.

Zdroj obrázků: Steam.com, Reddit.com

About The Author

Lucas Pope Return of the Obra Dinn