Hrajeme si s knihami – Ze stránek do hry a zpět

Nedávno jsme si ukázali několik počítačových her, které vznikly na základě knižní předlohy. Tentokrát se zaměříme na opačnou stranu. Už jste si dohráli a zase vám chybí písmenka? Nebo toužíte po dalších příbězích vašeho oblíbeného universa? Není nic snadnějšího než uložit hru, otevřít knihu a pokračovat v dobrodružství.

Warcraft
Aliance. Horda. Odvěká válka lidí proti orkům. Warcraft asi není třeba představovat, protože minimálně o jeho online verzi World of Warcraft, za 15 let fungování, slyšel snad každý. Ale ještě předtím než jste mohli doslova žít na Azerothu, byl Warcraft budovatelskou strategií. Základna, vojáčci, návyková hratelnost a krásné filmečky, které hře udělali velkou reklamu. Vývojáři ze studia Blizzard v pokračováních rozšiřovali svět, dotvářeli jeho historii a hrdiny. Začátkem nového tisíciletí se začínají objevovat první knihy a dnes najdete desítky titulů, kromě toho i mnoho povídek, komiksů, krátkých příběhů, deskových a karetních her a samozřejmě i velkorozpočtový film. Knihy vyšly v několika sériích i samostatných titulech. Ať už fandíte barbarským orkům, nebo lidem v naleštěných zbrojích, případně jste světem Warcraftu nepolíbení, zkuste některou z knih. Dostane se vám dobré fantasy, s propracovaným světem. Do češtiny je přeložena jen hrstka titulů, ale v knihkupectvích je široká nabídka Warcraftích knih v angličtině.

Diablo
Opět studio Blizzard a opět trefa do černého, která nastartovala celý samostatný herní žánr. Diablo je příběhově velice prosté. Vy jako hrdina procházíte další a další podlaží plných monster a nástrah, abyste se nakonec utkali se samotným Diablem, pánem všeho zla. Nic složitého, ale o to návykovější se hra může stát. V jednoduchosti je síla, to by mohlo být podtitulem Diabla. K dnešnímu dni vyšlo dvanáct knih a dva komiksy z prostředí Diabla. Ani tady nečekejte náročnou literaturu, ale jestli máte rádi kouzla, meče a osudovost za každým rohem, není na škodu si mezi vybíjením příšer a pitím léčivých lektvarů, přečíst Království stínu, nebo Pavoučí měsíc. Obě z pera R. A. Knaaka, který bývá zárukou svižnosti a čtivosti textu, bohužel trochu na úkor tvůrčího psaní a originality.

U obou titulů studia Blizzard vyšlo i mnoho „art books“, tedy knih krásných ilustrací s popisky monster a světa. Pro fanoušky her jasná povinnost.

Bioshock
Krátce po druhé světové válce, si mocný a vlivný Andrew Ryan usmyslel, že dá lidem to, po čem nejvíce prahnou. Po míru ve svobodném městě. Ve městě, kde by každý mohl být šťastný a nalézt své místo, kde by nerozhodovala vláda a kde už by nebyla další válka. Nechal tedy vybudovat obří podmořské město Rapture, první obyvatelé na sebe nenechaly dlouho čekat. Zpočátku se utopenému utopickému městu daří dobře, ale co by to bylo za příběh, kdyby se všichni měli rádi a vše klapalo. Ryan začne mít tak trochu božský komplex a navíc místní experimentují s úpravou DNA. Brzy se město změní v past, Andrew Ryan je sesazen a tak jako jsou zdi Rapture zvenčí omývány vodou, zevnitř jsou potřené krví. Kniha odkrývá, co předcházelo hře, jak se z ráje stalo peklo. A pokud vás vyprávění zaujme, můžete pokračovat ve dvou hrách, kdy prozkoumáváte útroby setmělého města, bojujete s jeho šílenými obyvateli a snažíte se za každou cenu dostat pryč. Vzniklo ještě volné třetí herní pokračování Bioshock: Infinite, tentokrát v oblačném městě.

Alan Wake
Alan Wake je takovým levobočkem Stephena Kinga. Je také spisovatel mysteriózních příběhů a jeden prožije. Alan dlouhodobě trpí autorským vyhořením a tak jede s manželkou do pronajaté chaty u malého severoamerického městečka, kde chce načerpat inspiraci a konečně ze sebe něco vypotit. Jenže manželka je záhy unesena a Alan ve snaze únosce dopadnout ztrácí stop i vědomí. Probírá se zpět na chatě, uplynul týden a vše je nějak jiné. Tiché a v temnotě se cosi hýbe. Všude se povalují stránky z knihy, kterou Alan nikdy nenapsal, ale je jeho a navíc popisují přesně to, co se právě děje.
Malé městečko, podivínští obyvatelé, noční můry, příšery z temnot, psychicky labilní hrdina. Je to tam všechno. Příběh hry Alan Wake je napínavý a baví, s opakující se hratelností v pozdějších částech hry je to horší. Proto je kniha zajímavým doplňkem, který hru sice kopíruje a nepřichází s ničím novým, ale můžete si plně vychutnat příběh a vnitřní monology Alana bez otravného nasvítit příšeru, vystřelit, nasvítit, vystřelit, nasvítit…

Metal Gear Solid
Mnohadílné epické dílo japonského vývojáře Hideo Kojimi je považováno za jeden ze zásadních produktů herního průmyslu. Kojima svůj příběh začal vyprávět v roce 1985 a v následujících 30 letech jej rozvíjel a doplňoval. Titulní hrdina Big Boss a jeho naklonovaný syn Solid Snake vás provedou více než půl stoletím událostí, které změní svět. Kojima si bere historické události a vypráví svou vlastní verzi až po současnost. K tomu dostanete slušnou dávku japonské bizarnosti a závažná témata jako hrozba jaderné válka, klonování, nebo samotný význam svobody.
Zamrzí, že vlastně jediná knižní adaptace, je pouhou kopií třetího dílu, který vyšel na první Play Station. A to až do té míry, že knihu můžete použít jako návod, nevysvětluje nic navíc a je napsána opravdu jednoduše. Na druhou stranu, příběh MGS je opravdu spletitý a plný dlouhých rozhovorů, takže proč si to nepřečíst, když vás to baví…

The Elder Scrolls
Mezi herní obcí velice dobře známé dílko. Jeho historie se začala psát roku 1994, TES: Arena položil základ obřímu fantasy světu Tamrielu, který studio Bethesda a především zástupy věrných fanoušků dodnes rozšiřují. Tamriel má vlastní historii, rasy, politiku, najdete tady kouzla a draky a jako neohrožený hrdina se vydáváte na epické dobrodružství po jednom z kontinentů světa. Kouzlo The Elder Scrolls ale není ani tak v příběhu, ale v tom, že si můžete dělat, co chcete. Utrhnout se od příběhové linky a putovat po pláních, sbírat bylinky a z nich vytvářet elixíry, zachraňovat dívky (případně chlapce, můžete samozřejmě hrát i za ženu) v nesnázích, stát se upírem, nebo neohroženým průzkumníkem podzemních kobek. Prostě virtuální fantasy pískoviště. Je tak vlastně s podivem, že knihy na motivy TES vznikly jen dvě. Pán duší i Pekelné město vyprávějí vlastní příběhy a já nevím, jestli v tomhle případě opravdu není lepší (pokud toužíte po Tamrielu) si zapnout hru a nějaké to VLASTNÍ dobrodružství prožít, protože to je to kouzlo.

Mimochodem, ve světě TES se nachází mnoho knih, od poezie a historickou literaturu, báje až po hrdinské eposy. Textů je ve hrách opravdu mnoho a tak se se svým hrdinou můžete stát, kromě všeho zmíněného, i knihomolem a vykosit jeskyni zamořenou brouky jen abyste se dostali k cenné knize o králi Septimu I.            

BONUS
Doslovné adaptace a herní manuály

Lidstvo každý rok vyprodukuje neuvěřitelné množství nové tvorby. Knihy, filmy, hudba, hry. Nestačil by nám celý život vidět a slyšet všechno za ten jeden rok. A teď si představte, kolik ročně vychází kopií té nové a originální tvorby. Nejinak je tomu knih a tak si mnoho autorů přivydělává, nebo se přímo zaměřuje na adaptace počítačových her do knižní podoby. Podobně jako se přepisují filmy do knih, bez nějaké vlastní autorovy invence, to stejné se děje hrám (již zmíněný Metal Gear Solid a Alan Wake).  Ale samozřejmě najdeme i příběhy nové, nebo odlišné pohledy očima jiných postav. V knihkupectvích už několik let najdete oddíl pro takovou literaturu a najdete tady záplavu knihu o Minecraftu, dobrodružství zabijáků z Assasins Creed, zmíněný Warcraft, mnoho knih o herní historii a vývojářských studiích (která také mají své hrdiny jako John Romero, John Carmack, Richard Garriott nebo Peter Molyneux) a nespočet komiksů.   

***

Samotnou kapitolou jsou herní manuály, kterým by se dal věnovat obsáhlý článek, ale protože nejsme stránka zaměřená na hry, podíváme se na ně jen okrajově. Přestože se dnes jedná vlastně o mrtvý „literární žánr“ v předinternetových dobách šlo o kvalitní počtení. A literatura to skutečně byla, protože kromě klasických pouček k instalaci a ovládání hry, jste tu nalezli i příběhy a historii světa, do kterého se chystáte vstoupit. Mnoho manuálů mělo desítky stránek, krásný přebal i ilustrace.  Často jste tak k nové hře dostali i knihu a ještě k tomu funkční. Manuály totiž kromě rad a počteníčka na záchod obsahovaly i informace, nebo skryté nápovědy k dokončení hry. Zároveň šlo i o protipirátskou ochranu, málokterý pirát si ke hře vytiskl i manuál.

Hry dnes kupujeme nejčastěji po síti v jejich e-verzích. Manuály vyhynuly, ztratily svůj účel a přestaly se tisknout, čest výjimkám. Za jejich obdobu můžeme považovat komunitní centra prodejců her, kde fanoušci píší povídky, vytváří návody a modují jako o život. Vždyť kde by dnes byla The Elder Scroll bez základny fanoušků, která hru v podstatě dokončila?

Zdroje obrázků: pinterest.com, igdb.com, tiscali.games.cz

About The Author