Rozhovor s majitelem knihkupectví Knižní díra: Jsem rád, že se tak jmenuje ještě někdo jiný. Nepřijdu si jako takový exot.“

Knižní díra je už nejen náš časopis. Petr Fontán z Prahy se rozhodl založit si malé knihkupectví, které se jmenuje, ano, hádáte správně – také Knižní díra. Co ho vedlo k tomu použít jméno už existujícího časopisu a čím se jeho obchod odlišuje od ostatních podobných podniků, najdete v našem nejnovějším rozhovoru.

Knižní díra: Současná doba je tak nejistá, že někdo by mohl říct, že založit si knihkupectví nebo živnost v podstatě s čímkoliv krom nejnutnějších potřeb je podnikatelská sebevražda. Co vás vedlo k tomu si i přesto otevřít obchod?
Petr Fontán: Snil jsem o tom už asi od svých 20 let. Hned na začátku jsem si uvědomil, že to není reálný business plán a proto jsem to celé naplánoval jako hobby projekt. Někdo si udělá pilotní průkaz, já si pořídil knihkupectví.

Knižní díra: Kde se obchod nachází?
Petr Fontán: V Praze, na Žižkově. Jsem rozený žižkovák, vždy jsem věděl, že bude někde tady. Je to ve spodní části Krásovy ulice, za rohem od Viktorky Žižkov

Knižní díra: V čem se váš obchod odlišuje od jiných knihkupectví?
Petr Fontán: Nevím, nakolik se odlišuje. Prodáváme knihy jako ostatní. Sortiment ovšem z větší části kopíruje mé vlastní literární preference. Nechci mít jen průchozí obchod, chci svým zákazníkům nabídnout prostor pro to, aby se na knihy v klidu podívali, strávili s nimi nějaký čas a klidně si je nakonec ani nekoupili. Chci vybudovat knihkupectví pro stálé zákazníky, lidi s podobným vkusem jako mám já sám, se kterými si vzájemně budeme rozšiřovat literární obzory. Nevím, jestli to bude fungovat, ale tak jsem si to vysnil a minimálně chvíli to tak hodlám zkoušet.

Knižní díra: A jaký je váš vkus?
Petr Fontán: Řekněme hlavně klasická fikce, současný román, povídky, české i světové, vedle toho zajímavé knihy o Praze a o Žižkově. Máme i dětské knihy, není jich příliš, ale děti nevynecháváme. K tomu chci návštěvníkům ze zahraničí nabídnout něco málo z naší literatury, takže prodáváme i knihy v anglickém a německém jazyce, ať už překlady českých autorů, nebo knihy které mají přímé pojítko s Českem.

Knižní díra: Jaké jsou vaše oblíbené knihy, které čtenáři mohou v obchodě najít?
Petr Fontán: Budu mluvit spíše o oblíbených edicích. Mám rád cokoliv od nakladatelství Absynt, edici anglo-americké prózy od Arga, světovou knihovnu Odeonu. Pokud jde přímo o tituly, v poslední době mě nadchla kniha Ve jménu metody od Juli Zeh, nebo kniha Padáme i na tvou hlavu o pražských klubech a squattech 90. let. Jsou i skladem. 🙂

Knižní díra: S jakými distributory a nakladateli spolupracujete?
Petr Fontán: V rámci distribuce je to klasická velká trojka, Kosmas distribuce, Euromedia a Albatros media, přímé kontakty s vydavateli mám zatím jen sporadické na úrovni vydavatele knih o Žižkově.

Knižní díra: Vybíral jste vizuál knihkupectví sám anebo jste si najímal dekoratéra?
Petr Fontán: S prostorem mi pomáhala kamarádka architektka.

Knižní díra: Máte nějaké plány do budoucna? Například akce?
Petr Fontán: Rozhodně ano. Chtěli bychom v budoucnosti pořádat i čtení, nějaké speciální prodejní akce pro menší skupiny, přemýšlíme i o něčem zaměřeném jen na zahraniční návštěvníky. Celý ten koncept je ještě dost flexibilní, primárně mi jde sobecky o to, aby mě to těšilo.

Knižní díra: Jeden si nemůže nevšimnout, že má vaše knihkupectví stejný název jako náš literární magazín. Byla volba pojmenovat váš obchod náhodná anebo jste měl záměr podpořit svůj oblíbený časopis? 😀
Petr Fontán: 😀 Celé to asi souvisí s mou rychlostí. Když jsem vymýšlel jméno, myslím, že jste ještě neexistovali. Dát dohromady obchod jako vedlejší činnost se ukázalo jako naivní představa, takže se naše Knižní díra dala do pohybu až v době, kdy ta Vaše už roky fungovala. Až pak jsem zjistil, že existujete. Vlastně jsem rád, že se tak jmenuje ještě někdo jiný, nepřijdu si jako takový exot. Nevnímám to jako konkurenci, děláme to všichni z lásky ke knížkám. Kdyby jste se někdy dostali k tomu, otevřít si vlastní, nebránil bych se tomu, aby bylo ve vedlejším vchodě. 😉

Knižní díra: Naše jméno bylo takticky zvolené, aby symbolizovalo čtenářovu duši, která k sobě láká a tahá všemožné knížky jako černá díra. Zároveň jsme chtěli, aby byl název mírně dvojsmyslný vzhledem k občasnému lechtivému obsahu. Jaký důvod jste měl vy, když jste vymýšlel jméno pro váš obchod?
Petr Fontán: Ten můj byl kombinací toho vstupního otvoru do obchodu a dírou jako místem, kam se můžete zašít s knížkou.

Knižní díra: Je ještě něco, co byste chtěl našim čtenářům sdělit?
Petr Fontán: Čtěte a zůstaňte věrní Knižní díře. A když budete mít cestu kolem té kamenné, přijďte se podívat, jestli taky nestojí za to.

About The Author