Recenze: Hacknutá čeština aneb kopec srandy se slovníkem!

Slýcháme je kolem sebe – poletují v tramvajích a hospodách, smějí se jim kolegové, sociální sítě je milují a některá to dotáhla až do médií. A také jste se přistihli u toho, že občas netušíte, o čem je vlastně řeč? Záchrana v podobě nejzábavnějšího českého slovníku neologismů je tu.

Neměla bych se naučit říkat ne? Spíš… ne. Ráda zkouším nové věci, žánry, směry. Webové stránky nakladatelství Jan Melvil vypadají… dospěle. A já si často, svému věku navzdory, dospěle nepřipadám. Ani seberozvojovým knihám moc nedám. Ovšem celoživotnímu vzdělávání fandím. Občas se u mě mimo beletrie objeví i nějaký ten tip od nakladatelství Portál, tak uvidíme, zda k němu přibude i další směr. Vybrat recenzní kousek byla výzva a povím vám – TREFA!

Nedělám to ráda. Co? Vždyť jsem vám hodnocení prozradila už v úvodu. Co to je? Stydím se za sebe. Dobře, teď dost kecám. Nestydím se ani trošku. Hacknutá čeština není beletrie, to si vyjasníme hned na úvod. Žádný román. A důrazně bych lobovala za klasickou pevnou tištěnou verzi místo elektronické. Proč?

Aha moment… okamžik, kdy něco pochopíte nebo si něco uvědomíte

Důvod je prostý – v elektronické verzi vám ty virtuální hypotetické záložky absolutně nevyniknou. Hacknutá čeština je typ titulu, který chcete a potřebujete mít v poličce nebo na stole, protože jím budete chtít často listovat, zakládat si stránky, slova, hesla. Věřte mi!

bajvoko… od oka, odhadem, přibližně

O co tedy kráčí? O neortodoxní slovník dnešní mateřštiny… a nejde jen o slovník, ale o výrazný a neuvěřitelně zajímavý projekt, který si zaslouží pozornost širší veřejnosti. I proto, že se můžete podílet na rozvoji databáze nových slov. Ale popořadě. V knize nenajdete jen přehršel hesel a jejich významy, odkazy na další a podobně. Jsou tu i rozhovory a povídání s osobnostmi, které s jazykem českým pracují. Autor Martin Kavka si povídal rovnou s devíti lidmi. Najdete mezi nimi např. sloganistku, stand-up komika, lingvistku či jazykozpytce. Pokračování recenze najdete zde.

zdroj obrázku: Jan Melvil Publishing

About The Author

Martin Kavka, Michal Škrabal Hacknutá čeština: Neortodoxní slovník dnešní mateřštiny