Jak zaměstnat mozek a nezlenivět? Třeba s pomocí dnešního knižního kousku! Protože procvičování mozku funguje jako jeden z bodů v prevenci (nejen) proti demenci. Babiččin pád rovnou z ničeho do nejtěžšího třetího stupně je pro mě velkým strašákem i po letech. Jistě, stát se může asi miliarda úplně jiných věcí, nicméně to neznamená, že na vše rezignuji a nechám to – lidově řečeno – osudu. Ne, raději sem tam sáhnou i po knize, která není beletrií a je zaměřená právě na aktivní práci mozku zase na jiné úrovni.
Další kniha z úspěšné autorčiny řady cvičení na každý den v roce. Soubor krátkých úkolů pro ty, kteří si chtějí procvičovat mentální kondici a denně zaměstnávat mozek, ale nevyhovují jim dlouhé aktivity na celou stránku. Střídají se různé typy cvičení, která částečně pracují se zeměpisnými a přírodovědnými reáliemi. Tento díl je navíc zacílen na rozvoj a produkci v oblasti verbální kreativity.
V únoru 2020 jsem chválila počin Jany Bílkové s názvem Posilování mentální kondice, který mě i s jednou malou výhradou dost nadchl. Přestože jsem musela překonat svou vnitřní averzi ke psaní do knih! Dnes je tu tedy Rozvoj mentální kondice a princip zůstává stejný – kniha, v ní určitá škála opakujících se úkolů, k jejichž plnění vám stačí tužka či propiska.
Idea (a podtitul) publikace je taková, že na každý den v roce je jeden úkol. Čili nic, co by vám zabralo čas v řádu hodin. Zároveň ale můžete narazit na problém – jako já – že u jednoho úkolu nedokážete zůstat. Že jich vyluštíte víc naráz a nebudete tak rozvíjet každý den. I to lze. Logicky je tedy příkladů celkem 365 a bohužel dochází k tomu samému, co jsem vytýkala i u Posilování mentální kondice – princip jednotlivých zadání se opakuje. Jejich pestrost není tak široká, aby dokázaly extrémně nadchnout.
Jistě, rozhodně není příliš reálné vytvořit 365 různých úloh bez opakování, ale sem tam něco originálnějšího nebo mimo mísu by ten lehký stereotyp mohlo příjemně rozbít. Rozvoj mentální kondice je dokonale vhodný na obědovou přestávku v práci, na večer před spaním nebo třeba na záchod. Nesmějte se. Kolik z nás si na toaletě čte? Nebo čučí do telefonu? Tak co místo toho ten čas při trůnění využít o něco efektivněji? Obě knihy Jany Bílkové, které se mi zatím dostaly do ruky, jsou k tomu naprosto vhodné a způsobilé.
Ano, nejde o nic ultra ohromujícího, ale na druhou stranu jde o příjemné hrátky v rámci našeho mateřského jazyka. Jana Bílková pracuje rovněž s českými reáliemi, takže narazíme na zeměpisné názvy, jména, jídla, ptáky a další – jako bonus i pár výrazů ze Slovenska. A to je (vyjma výše zmíněné prevence demence) milá přidaná hodnota čili slovní zásoba a zapojení mozku v jiném směru, než je za celý den či týden běžné.
A pokud do knihy jako takové psát nechcete, vždy si můžete vzít k ruce blok nebo stránku okopírovat a nechat potom kousek putovat rodinou. Věkové hranici se meze nekladou – uživatel však musí umět číst, bez toho to půjde jen těžko. Ale jinak si přesmyčky, doplňovačky, pyramidy, skrývačky a další můžete užít vlastně všichni – od dvanáctiletých po devadesátileté!
zdroj obrázků: nakladatelství Portál