Recenze: Šumavská kuchařka – s respektem k tradici i lokálním surovinám

Pojďme jíst! Tady se omlouvám za malou mystifikaci. Samozřejmě, že z kuchařky, kterou právě teď držím, se nenajíte. Jistě, můžete si k prohlížení fotografií a pročítání ingrediencí vzít do ruky chleba, nicméně si nemyslím, že to nějak kvalitně uspokojí vaše chuťové buňky.  Správný nadpis by tedy měl znít: Pojďme vařit!

Vydejte se s Radkem Pálkou na procházku šumavskými hvozdy, plnými hub a borůvek, okolo zurčících vod, přes malebná údolí a pastviny. Čeká tam na vás houbová polévka, hovězí líčka na pivu, škvarkové brambory, marinovaný lín nebo sladký povidloň. A nejen to. Poznejte všechny krásy Šumavy – NA TALÍŘI!

Hned na úvod si dáme obrázek pečených kachních stehýnek a já bych něco takového označila za týrání čtenáře! Srandičky stranou, následuje přehledný a příjemně graficky zpracovaný obsah. Oceňuji, že je na začátku, protože pokud něco v kuchařce hledám, nemusím složitě mířit na konec knihy. Recepty jsou členěny do pěti hlavní kategorií. Začínáme s houbami a pokračujeme polévkami, po kterých následuje nejobsáhlejší část zahrnující maso, ryby a zvěřinu. Čtvrtou sekcí jsou přílohy a na závěr nesmí samozřejmě chybět sladká jídla.

Kuchyně Šumavy je jednoduchá, v mnohém úsporná a celkem pochopitelně ji ovlivnily nejen sousední jižní Čechy, odkud na Šumavu přišly hlavně ryby, ale především kuchyně rakouská a německá. Maso se na Šumavě servírovalo výjimečně, většinou v neděli a ve svátky, v týdnu si zdejší rodiny chalupářů vystačily s hutnějšími polévkami jako kulajda či bramboračka a jídly z jich zmiňovaných brambor, zelí a hub.

Radek Pálka si pro nás přichystal celkem 54 krásných receptů. Než k nim však dojdeme, ještě nás čeká slovo úvodem, kde jsme zasvěceni nejen do historie šumavské kuchyně, ale i do jejích základních rysů, surovin a specifik. Jako milovník Šumavy jsem tyto informace kvitovala s velkým povděkem a ráda jsem se jako bonus dozvěděla i něco nového. Krátce je potom několika větami uvedena i každá jednotlivá sekce, jakož i každý recept. Přijde mi to jako dobrá strategie, neboť některé názvy (povidloň, vošouch, klouzáky, skřivani, kulajda, žahour) mohou být čtenáři neznámé a stojí za to dozvědět se o nich něco víc.

Co recept, to dvoustrana – na jedné je krásná velkoformátová fotografie z dílny Lucie Chramostové a na druhé je tedy název receptu, krátké slovo autora na jeden až dva odstavečky, ingredience na čtyři porce a samotný postup. Kvalitu knihy pozvedává i zvolený papír. Řeknete si, že je to prkotina, ale silnější listy jdou krásně otáčet a matný povrch neháže odlesky, takže i když vám do kuchyně nebo při prohlížení svítí na stránky slunce, není to lesklé a otravné.

Já vím, že vy to víte, ale pro jistotu: Srnka není manželka od jelena. K jelenovi patří laň, srnka naopak tvoří pár se srncem a spolu mají malé srnečky. Jelen s laní plodí zase koloušky. Rozdíl mezi laní a srnou poznáte na první pohled, a to díky bílému zrcátku na zadnici srnek, které vídáte na polích u lesa. Rozdíl mezi srnou a laní není jen ve velikosti, ale i ve způsobu života a v potravě. Jelení zvěř žila původně v bezlesých oblastech, srnčí naopak v hustých lesích. Jelen váží až 200 kg, laň o něco méně, zatímco srnec a srna jen něco přes 20 kg.

Prim co do surovin hrají – zcela logicky vzhledem k oblasti – houby, zvěřina, jehněčí a hovězí maso, knedlíky. Pokud dáváte přednost spíše těstovinám, rychlým minutkám, nadmíře kuřecího masa, tak tady úplně uspokojeni nebudete. I z toho důvodu je dobrá přítomnost obsahu, který vám v rychlosti napoví, jestli v knihkupectví držíte v ruce ten správný kousek pro vás.

Celá Šumavská kuchařka působí propracovaným a až luxusním dojmem. Máte-li doma milovníka Šumavy, který rád koštuje i zdejší kuchyni a sám není typ, který by připálil i čaj, rýsuje se tu vhodný tip na dárek. Nebojte se, jde o jídla, která zvládne i začátečník. Nejde o nic překombinovaného nebo kostku ve skluzu, u které není jasné, co je co a navíc se z naservírované porce ani nenajíte. Ne, Radek Pálka přináší jídla rustikální, s úctou k tradici i k surovinám – žádná komerční rychlokvaška razící některý z diskutabilních aktuálních módních trendů.

zdroj obrázku: grada.cz

About The Author

Radek Pálka Šumavská kuchařka