Recenze: Straky – překvapivě čtivý YA thriller!

Máte předsudky proti young adult knihám? Řekla bych, že děláte chybu. Já ji také dělala. Myslela jsem si, že přesně vím, co můžu od Strak očekávat. Jak moc jsem se ve svém předpokladu sekla a co od úvodu do napínavé série očekávat se můžete dočíst v dnešní recenzi!

Mrtvá studentka na pláži. Série otázek bez odpovědí. Tajemné stračí tetování… Audrey přijíždí z Ameriky na prestižní anglickou internátní školu, aby utekla své minulosti. Nic se ale neděje podle očekávání – spolubydlící Ivy ji ignoruje a nad celou školou se vznáší mrak v podobě nejasné smrti sedmnáctileté spolužačky na konci předešlého školního roku. Když začne kdosi vysílat anonymní podcast s názvem „Kdo zabil Lolu?“, celá škola už nemluví o ničem jiném. Co znamenal obrázek straky vytetovaný na jejím těle? Existuje snad stále tajné Stračí společenství a má něco společného se smrtí studentky? Nebo to byla opravdu jen nešťastná nehoda? Děsivý a napínavý příběh z místa, nad nímž se vznáší hejna zlověstných strak, vám nedá spát.

Straky jsou první díl. Venku jsou v originále zatím jen dva, takže dojmy jsou takové vesměs rozpačité a pojďme si rovnou říct, že co se série týče, máme tady velkou neznámou. Obálka je příjemná, lákavá a adekvátní k příběhu, který ukrývá. Autorské duo Zoe Sugg a Amy McCulloch si nevede vůbec zle. Naservíruje nám vyprávění z pohledu dvou hlavních dívčích postav, jejichž náhledy se pravidelně střídají. Oba jsou psané v ich-formě, ale líbí se mi, že každá dívka má svůj styl vyjadřování a přemýšlení, což mi neuvěřitelně vyhovovalo.

Jako zpestření se mezi kapitolami objeví i smsky a přepis podcastu, který víří mezi studenty, rozdmýchává napětí, vyvolává obavy i celou spoustu otázek. Hlavním nedostatkem Strak je skutečnost, že se jedná o jakousi předehru. Je vám sice předem jasné, že odpovědi zdaleka nedostanete všechny, ovšem rovněž nečekáte, že prakticky nezjistíte nic. Jistě, uděláte si základní obrázek o místě, lidech, událostech, ale že by to stačilo?

Poprvé za celých pět týdnu si ve škole začínám připadat jako doma a cítím se tu dobře. Jako třeba v knihovně. Předtím se mi tu nijak zvlášť nelíbilo, vypadá to tu jako v nějakém viktoriánském románu. Knihovna má jakousi auru opuštěnosti, ale zároveň navozuje pocit, že tu objevíte spoustu skrytých tajemství – budete-li třeba znát tajné heslo. Jsou tu dokonce takové ty vysoké žebříky, aby se dalo dosáhnout na nejvyšší police.

Na druhou stranou jsou jednotlivé kapitoly tak čtivé, že po posledním odstavci sice chcete peprně nadávat, ovšem taky okamžitě toužíte po pokračování. Hořkost tak ustoupí zvědavosti. Bez debat nejde o žádnou nepředvídatelnou záležitost, nicméně stará škola na odlehlém místě, tajný spolek, zranitelná mládež, pár dobře naservírovaných podezřelých… musím uznat, že Zoe Sugg a Amy McCulloch rozehrály partii skutečně dobře.

Průměrně sečtělý milovník mrazivějšího čtení možná nebude plně uspokojen, avšak přihlédnu-li k cílové čtenářské skupině (protože jde o young adult), jsem velmi mile překvapena a vím, že bych Straky své dceři klidně doporučila. Ano, jde tam o (sebe)vraždu, a ano, řeší se i první lásky a trápení, konflikty, ovšem i šikana, rivalita, autority, nedorozumění a další. Příběh je napínavý, poutavý, tajemný, nijak originální, ani extrémně hloubavý, jenže funguje a je velmi čtivý. Karty jsou dobře rozdané, hra lákavě rozehraná a sama jsem napnutá, co se z toho vyklube. Snad bude pokračování dřív, než stihnu zapomenout detaily!

zdroj obrázku: nakladatelství Cosmopolis

About The Author

Amy McCulloch, Zoe Sugg Straky