Recenze: Může něco knize uškodit více než Netflix? Mrkněte na novou Enolu Holmes v komixu!

Tohle nebude hezká recenze. Jakkoliv jsem se snažila zachovat si odstup od netflixového prznění knih (Enola Holmes, Škola dobra a zla,…), našla jsem další metu, která umí pohřbít dobrý příběh. Nevím totiž, zda jde o přiblížení četby dalšímu okruhu čtenářů (líným či objevivším kouzlo akce na papíře) nebo jen ždímání peněz. Publikace Enola Holmesová a Mycroftova nebezpečná hra se v mých očích vůbec nepovedla.

Na pokračování detektivních pátrání po obětech zločinu v podání mladší Sherlockovy sestry jsem se těšila. Líbí se mi šifry a jakási emancipace žen, jak je v knihách Nancy Springerové jemně popisováno. Záměrně píši v knihách, neboť to, co můžete na streamovací platformě následně vidět, je peklo pro moderní lidi, co mají strach, že nějakou skupinu společnosti urazí. Zklamání po vybalení knihy pak bylo veliké. Útlá knížečka a k tomu komix. 

Nemám nic proti komixům. Zrovna nedávno jsme z půdy snesli pětiletému synovi Pink pantera v komiksovém vydání a s radostí jsme si ho prohlíželi a četli. Enola a Mycroftova nebezpečná hra je vizuálně opravdu krásná. O kresby se postarala Giorgia Spositová a barvičky doplnila Enrica Angiolini. Jména mně osobně nic neříkají, ale provedení se jim povedlo. Vycházely z filmové předlohy Netflixu, takže jsem se na Sherlocka těšila. Horší to bylo s textem. O ten se postarala Mickey Georgeová a byl suchý a těžkopádný. Ať se holky kreslířky snažily o napětí a akci sebevíc, smysluplné dialogy či větší hloubka či nedejbože mysterióznost, která každou holmesovskou akci doprovází, se vytratily.  

Enola Holmesová a Mycroftova nebezpečná hra díky svému provedení ve formě obrázků a krátkých textíků úplně ztratila kouzlo, které malou Sherlockovu sestřičku doprovázelo. Chybělo zázemí, chybělo boční uvažování a volba převleků, chybělo toho tolik! A že to měly spravit šifry? Těch bylo pár na to, aby knihu pozvedly výše než na dno průměru. Tento díl je dle mého názoru velkým krokem vedle. Krása provedení není ani půl úspěchu, pokud to pohnojí uspěchaný děj bez špetky hlubšího zamyšlení a následně důkladného prožití při řešení hádanky. 

Zdroj obrázku: Databáze knih

About The Author

Mickey Georgeová, Nancy Springer Enola Holmesová a Mycroftova nebezpečná hra