Recenze: Černá káva – poslechová jednohubka na trénink šedých mozkových buněk

Superprodukce Audiotéky nabízí mimo bestiálního poslechu Já, vrah třeba i skvěle namluvenou divadelní hru Agathy Christie Černá káva. Jde o poslech na cca dvě a půl hodiny. Což je třeba cesta vlakem Českých drah z Brna do Ostravy či Prahy (to možná stačí na poslech i více děl). Audioverzím nejznámějších děl královny detektivek jsem věnovala hodně času. Vždy ale šlo o příběh v podání jednoho hlasového interpreta. Černou kávou jsem vstoupila v poirotovských detektivkách do nových vod!

Titul jsem si vybrala podle názvu. Mám ráda černou kávu a miluju Poirota. Když si k malému Belgičanovi přiřadíte obraz, jistě vidíte Davida Sucheta a slyšíte Jaromíra Medunu. Pokud jste mladší a akčnější ročník, možná si spíše představíte Kennetha Branagha a jiný hlas. Nové filmové zpracování sleduji jen jedním očkem, protože co si budem – jediný pořádný Poirot je Suchet.

Jakým překvapením pak pro mne bylo, že audioknihu Černá káva namluvilo více lidí a Poirota pan Meduna! Tetelila jsem se blahem i při zjištění, že jednu z těch pár postav díla namluvil Matouš Ruml (Hraničářův učeň mi učaroval i díky jeho přednesu). Zbylé muže a ženy jsem poslouchala s úctou, ale soustředila jsem se spíše na detektiva, postřehy vedoucí k vrahovi a zloději a doprovodné hudbě. 

Tentokrát totiž nešlo jen o četbu, šlo i o hru. Herci svými hlasy museli obsáhnout všechno. Každý hlas byl jiný a nároky posluchačů jsou samozřejmě vysoké. Také nešlo o dlouhou knihu, ale pouze o krátký akt – představení pokoje, postav, naznačení hlavních povahových rysů a tužeb, vražda, vstup detektiva na scénu, zapojení šedých mozkových buněk a voila řešení všech problémů. Takže se nekonaly žádné dlouhé hudební úseky. Důležitými tentokrát byly zvuky v pozadí a detaily. Prostě precizní Christie dokázala napsat jak knihu, tak krátkou hru. 

A o čem samotná hra byla? V jednom pokoji se sejde partička lidí, kteří jsou v domě s nějakým účelem. V budově je rovněž vzoreček výbušniny za nehorázně moc peněz. A když majitel, jemuž byl odcizen papírek s chemickou sloučeninou, vyzve přítomné, aby po tmě vzoreček vrátili, dojde i k vraždě. Každý přitom má motiv, každý buď vraždou nebo loupeží něco získá. Kdo je ale padouch? Prozradím vám jen tolik, že poslechem Černé kávy nešlápnete vedle. A vrahem není zahradník…

About The Author

Agatha Christie Černá káva