Recenze: Osudné svědectví jede v zajetých kolejích

Vyvěste fangle! Na tingltangle! Dobře, notovat si můžeme taky, ale hlavně se jdeme podívat na zoubek sedmému dílu krimi série s detektivem Erikou Fosterovou, aneb Robert Bryndza nám nachystal krásný dáreček. Tedy, alespoň předpokládám. Mám recht?

Detektiv Erika Fosterová se během večerní procházky v okolí svého nového domu v Blackheath ocitá na místě činu. Brutálně zavražděná žena je Vicky Clarkeová, která měla svůj vlastní podcast o skutečných zločinech. Poté co se Erika připojí k vyšetřování případu, zjistí, že Vicky pracovala na nové epizodě podcastu o sexuálním predátorovi, který loví mladé studentky v okolí jižního Londýna, a než se v hluboké noci vloupá k nim domů, dlouho je sleduje.  Jakmile Erika zjistí, že všechny Vickyiny poznámky a zvukové nahrávky z jejího bytu v době její vraždy zmizely, začíná jí být jasné, že Vicky byla jen krok od odhalení útočníka, jenž ji zavraždil proto, aby nebyl odhalen a dopaden. Pak ale přijde šok a Erika musí přehodnotit vše, co si do té doby o Vicky myslela a věděla. A s omezeným množstvím indicií a téměř žádnými důkazy musí najít vraha, než udeří znovu.

Nalijme si hned na úvod čistého vína. Fanoušci krimi série o Erice Fosterové budou dnes spokojení a ten, komu autorský styl Roberta Bryndzy nesedl, si ohromením na zadek nesedne. Osudné svědectví se nese v duchu předchozích šesti dílů a nepřichází s ničím novým. Máme tu starou známou detektivní partu, která se prostě a jednoduše noří do nového případu a šlape na paty dalšímu vrahovi.

Vyšetřování jako takové si žije vlastním životem a my sledujeme jednotlivé kroky a zvraty. Spolu s Erikou si rovněž uvědomujeme, že občas všichni zamrzneme v určité etapě našeho života a přemýšlíme, že to chce změnu. Osobně bych si pro naši hrdinku představovala jinou vztahovou cestu, nicméně co není, klidně může být. Sám Robert Bryndza v poděkování naznačil, že nekončíme a za tu naději díky.

Osudné svědectví nijak nevybočuje. Jede v zajetých kolejích a to může být jistým kamenem úrazu. Zároveň nám tu dochází k jistému nešvaru, kterého se dopouští nejen moji oblíbení autoři – Bryndza, Castillo, Carter  – a sice že hlavní postava s železnou pravidelností nakráčí do jámy lvové a dostane pekelně po hubě. Ano, mají vysoce rizikovou práci, já tomu rozumím, nicméně by to chtělo změnu, protože už je to trošku otravné.

Robert Bryndza píše uvolněně, přesto napínavě. Umí dialogy, dovede odhadnout rozumnou míru detailů. Erice dal k ruce fungující tým, takže základy má po šesti dílech více než stabilní. Že sem tam klopýtne nebo se vydá směrem, kterému úplně nehovím, je věc druhá a hrají v tom roli i osobní preference. Mám-li však hodnotit nezaujatě (a i z toho důvodu jsem knihu pár dní odkládala, abych se do ní nepustila příliš horlivě a neslupla ji jako malinu), musím uznat, že nám autor dodal, na co jsme od něj zvyklí.  Jen finále, ke kterému vše směřuje, je jaksi pomalé a trvá dlouho, než k němu dojde, čímž posléze působí neuvěřitelně uspěchaně, až nepatřičně.

I přes zmíněné výtky jsem ovšem nadšená a čtenářsky spokojená. Dostala jsem přesně to, nač jsem se těšila. Přece jen už jde o sedmý díl a to s sebou nese jistá úskalí a potencionální rizika. Robert Bryndza se nelehkého návratu zhostil výtečně a uvidíme, kam se jeho autorské kroky vydají příště. V krimi thrillerových vodách má hned dvě želízka.

zdroj obrázku: nakladatelství Cosmopolis

About The Author

Robert Bryndza Osudné svědectví