Recenze: Byl jednou jeden… člověk – Vikingové – naváže komiks na úspěch animovaného seriálu?

Nostalgie jako hrom! Jste narozeni mezi léty 1980 a 1990 a pamatujete animovaný vzdělávací francouzský seriál o lidském těle Byl jednou jeden… život? Tomu předcházely Byl jednou jeden…vesmír, Byl jednou jeden… člověk a na ně navazoval Byl jednou jeden… vynálezce a Byl jednou jeden… objevitel. Jean-Charles Gaudin dokázal vytvořit neuvěřitelně nadčasovou záležitost, která vzdělává již několikátou generaci a už nějakou dobu vychází dokonce í i v knižní podobě. Stojí za pozornost?

Vydejte se na fascinující cestu do historie lidstva. Doprovázet vás bude moudrý Maestro a jeho zvídaví, bystří a vtipní přátelé. Tentokrát nás zavedou mezi vikingy. Budeme sledovat jejich dobyvačná tažení i mořeplavecké výpravy, poznáme však i jejich každodenní život. Vypravíme se na lov velryb, poznáme severská božstva, oslavíme slunovrat, zúčastníme se pohřbu, při kterém se nepláče a mnoho dalšího.

Zvolit pro tyto skoro už kultovní seriály komiksové zpracování byla dost dobrá volba! Prostor dostávají důvěrně známé postavičky, textu je minimum a Jean-Charles Gaudin má našlápnuto, aby oslovil další skupinu čtenářů. Dnešní kousek verze Byl jednou jeden… člověk je věnován vikingům.

Pojďme si zcela upřímně říct, že na 48 stran se nedá vměstnat přehršel dějepisných informací nebo letopočtů, takže je dobré využít komiks jako doplněk. Ať už pro referát, uspokojení vlastní zvědavosti nebo prostě pro oživení výkladu ve škole. Cokoli, co dětem zpestří nudné letopočty a přinese vhled do tématu trochu odlišně, se rozhodně počítá. A pokud není možnost pustit seriál, je kniha/komiks další skvělou variantou.

Příběhem/tématem nás vždy provází Maestro. Tentokrát se s ním a jeho přáteli ocitáme ve vikingské osadě a řešíme, proč je opuštěná. Co se mohlo stát? Postupně si přibližujeme, jak vikingové žili svůj běžný život. Měli jednu nebo více manželek? V jaké věřili bohy? Jak pohřbívali své mrtvé? Je toho mnohem víc, co se do jednotlivých komiksových okének a bublin podařilo vměstnat. Zvídavý knihomol, bez ohledu na věk (doporučený je od 8 let, aby už uměl číst), slupne publikaci na jeden nádech. To jí však nijak neubírá na lákavosti a přínosu.

Výhodou je, že v podstatě není nutné znát animovanou televizní předlohu a ani tento konkrétní díl s pořadovým číslem 10. Komiks dokáže stát sám o sobě. Pokud vás zaujme, dá se seriál snadno vyhledat a stejně tak se dají pořídit další díly a udělat si výlet třeba to starověkého Říma, do Egypta, do pravěku. Nebo v případě Byl jednou jeden…život nahlédnout do lidského těla (jak funguje mozek, kosti, svaly a srdce). Na ty si rovněž brousím zuby, nicméně vikingové byli rychlejší.

Nostalgie stranou – barevné, hravé, útlé, poutavé – Byl jednou jeden… člověk – Vikingové je příjemná záležitost, která má potenciál oslovit a navíc vzdělat přirozenou  nenásilnou formou bez ohledu na stáří čtenáře. Tečka. K tomu podle mě není potřeba nic dodávat.

zdroj obrázku: nakladatelství Fragment (Albatros Media)

About The Author

Jean-Charles Gaudin Byl jednou jeden... člověk - Vikingové