Když komiksové nakladatelství DC přišlo se svou edicí Black Label, mělo jít především o počin, který nabourává zažité představy o super hrdinském komiksu. Vlastně mělo jít o to, že scénáristé představí slavné komiksové hrdiny v netradičních rolích či nových souvislostech. První kniha byla věnována Jokerovi a ta druhá jeho nemesis Batmanovi. No a právě té druhé jmenované se budou věnovat následující řádky.
Zatracený Brian Azzarello
Scénarista který má na kontě takové pecky jako mafiánskou ságu 100 nábojů nebo hororového Hellblazera, nám přináší příběh o tom, jak se vyrovnat se smrtí svých rodičů, a také jak se vyrovnat sám se sebou. Až druhou dějovou linkou je v anotaci proklamované „detektivní“ pátrání po tom, kdo zabil Jokera. Ta je sice jakousi spouští, která uvede do chodu celý příběh, ale v podstatě není až zas tak důležitá. Ale pojďme k postavám.
Azzraelo přivádí na scénu svého oblíbeného Hellblazera – tedy Johna Constantina. On je ten, kdo Batmana provádí celým příběhem a kdo se svou pověstnou ironií glosuje všechno dění. Je to tím, že je Temný rytíř po událostech (z nichž si nic nepamatuje) pošramocený nejen na těle, ale především na duchu. V podstatě více než detektivní pátrání je Constantinovsko-Batmanovský crossover psychologickým hororem v němž se mísí realita, sny a noční můry. Takže scénář, který Azzarello stvořil, milovníky klasických superhrdinských příběhů nijak extra neosloví a většina z nich tuhle sondu do nočních můr Bruceova podvědomí asi jen tak nerozdýchá. Navíc je Batman spíše než hybatelem děje jen kulečníkovou koulí odrážející se z místa na místo. Naštěstí komiks není jen scénář, a tady nastupuje na scénu geniální Lee Bermejo.
Atmosféra, a o tu tady jde především. Že, pane Lee?
Řekněme si to na rovinu. Kresba, nesoucí se v červených a černých tónech, je plná temnoty, a pochmurnosti z ní sálají víc než půlnoční hřbitov. Ten kontrast červené a černé až bije do očí a skvěle koresponduje psychedelickým dějem. Mnohdy čtenář zapomene na text (což ani moc nevadí) a kochá se precizní dynamickou kresbou. Bermejo na velkých panelech skvěle balancuje mezi noir a hororovou atmosférou. Ať se Batman ocitne v nočním klubu, na střechách Gothamu, na hřbitově nebo díky častým flashbacům v temné uličce nad mrtvolami svých rodičů, vždy je to pastva pro oči. Ostatně tomu odpovídá i formát 216 x 276 mm. V téhle knize si dokonalou Bermejovu kresbu užijí fanoušci komiksů měrou vrchovatou.
Knihu u nás, stejně jako další tři z edice DC Black Label, vydalo nakladatelství Crew a věnovalo jí velikou péči. Kniha se honosí nejen pevnou vazbou s krásným průhledným přebalem, jenž vytváří oku lahodící zajímavý efekt (Noční Gotham prosvítající pod Batmanovskou kápí), ale také náhled do tvůrčí kuchyně obou pánů. Azzarellovy poznámky v kombinaci s rozpracovanými kresbami páně Bermejovími, to je vážně hezký bonus pro všechny kdo chtějí vědět jaké postupy se při tvorbě komiksů používají.
Sečeno a podtrženo. Batman: Zatracení je komiks, jehož kvalitu zvedá víc než průměrný scénař geniální výtvarná stránka.
Scénář:
Kresba:
Celkové provedení:
Zdroj obrázku: crew.cz