Recenze: Děs sídla Wake´s End rozhodně není horor!

Prase, aby se v tom vyznalo. To vám tedy povím! Občas se totiž může stát, že místo hororu v knižním vydání dostanete horor v podobě recenze aneb když převládne rozhořčení, je celkem fuška vychladnout, nechat si odstup a soustředit se na knihu jako takovou… bez ohledu na žánr. Tak se pojďme podívat, o čem to vlastně melu!

MYSTERIÓZNÍ PŘÍBĚH PRO FANOUŠKY STRAŠIDELNÝCH DOMŮ… „Cosi se vynořilo z temnot…“ Suffolk, eduardovské období. Osamocené panství v odlehlém koutě mokřadu: třpytící se divočiny, jejíž šeptající rákosí střeží dávná tajemství. A Maud, osamělé děvče vyrůstající bez matky, vychovávané …  Román Děs sídla Wake’s End, odehrávající se v průběhu pěti staletí, je temný gotický thriller o vražedné posedlosti a touze jedné dívky roztáhnout křídla a být volná.

Chaos nad chaos a zmatek nad zmatek! Anotace je naprostá šílenost! Zaprvé na obalu uvedený žánr, horor, je neuvěřitelná zhovadilost. Sama autorka ve své poznámce na závěr označuje Děs sídla Wake´s End za gotický román! V anotaci zazní: mysteriózní příběh, temný gotický thriller… no už ani to prase z úvodu se v tom nevyzná.

A cosi pro fanoušky strašidelných domů? No, tak to už ale vůbec! Na horor, který mi slibuje obálka, jsem čekala, čekala, čekala a co? Nedočkala jsem se! Kolem hororu to běželo tryskem a zatraceně velkou oklikou! Já se dneska podle všeho uvykřičníkuji do bezvědomí!

 „…Pomáhala Coleovi na zahradě. Naučil ji, že má do každého důlku zasadit čtyři semínka: Jedno pro havrana, jedno pro vránu, jedno, co shnije, a jedno, co žije…“

Thriller? Pche! Kdo četl Castillo, Cartera nebo zabrousil mezi severské autory, ten se vám vysměje do ksichtu ještě víc, než se teď momentálně tlemím já! Temné? Leda za předpokladu, že budete číst potmě! Ovšem mysteriózní? To v každém směru.

Z uvedeného vyplývají dva možné závěry:

  1. Budu-li knihu hodnotit coby horor, půjde o nehorázný průser za dvě hvězdy s odřenýma ušima, protože bát se mohlo tak akorát batole. I když prostředí jisté prvky pro nějaké to mrazení nabízí, autorka z toho nevytěžila vůbec nic. Ani se nesnažila. S příběhem šla zcela jinou cestou!
  2. Zvolím-li možnost hodnotit Děs sídla Wake´s End jako gotický román, což je subžánr, se kterým mám houby zkušenosti, a proto žádné srovnání, budu nadmíru spokojená. A teď, kde mám onu pověstnou babu, která by mi poradila?

Kašlat na škatulky, žánry, obaly, anotace a další! Dnešní titul z toho vyjde jako lepší průměr, který přináší poutavý a napínavý příběh Maud… dívky, která si prošla kde čím a na svých ramenou nese břímě nejen minulosti, ale i vlastních výčitek a tajností. V žádném případě nehledejte příběh strašidelného domu, ničeho takového se nedočkáte. Forma, kterou je nám vše sdělováno, je různorodá. V zásadě se střídá vyprávění v er formě a deníkové zápisky.  Jako bonus se sem tam přidá nějaký ten dopis či novinový článek. Celou recenzi najdete zde.

zdroj obrázku: nasenakladatelstvi.cz

About The Author

Michelle Paver Děs sídla Wake´s End